[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Počet jednotlivých cyklů asistované reprodukce na naší klinice každoročně roste. Loni to oproti roku 2021 bylo asi o 15 %. Vyšší poptávka po umělém oplodnění ale bohužel nenahradí všechny nenarozené děti. Asistovaná reprodukce je sice jednou z možných cest, jak klesající trend porodnosti zvrátit, ale tento nástroj je sám o sobě slabý a situaci zcela jistě nezachrání,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky Reprofit.
K poklesu porodnosti dochází v České republice již delší dobu. Meziroční úbytek dětí narozených v roce 2022 byl ale daleko výraznější než v předcházejících letech. Propad dosáhl 11 %, a byl tak největší od poloviny 90. let 20. století. Za poklesem stojí souhra několika faktorů, jedním z nich je současná socioekonomická situace. A mnoho párů tak rodičovství odkládá na později. Jenže čím je žena starší, tím se šance na úspěšné početí snižuje.
„Ženy odkládají těhotenství na pozdější věk a s přibývajícími roky u nich bohužel dochází ke snížení kvality vajíček, a tím pádem i plodnosti,“ vysvětluje MUDr. Otevřel. Záchrannou variantou pro ně v takovém případě může být právě asistovaná reprodukce. „Ani ta ale není všemocná. Řadě žen můžeme pomoct, ale čím dál častěji se stává, že k nám přijdou až po 37. roce věku, kdy nastává zlom, a šance na otěhotnění pak začíná výrazně klesat. Ve 42 letech se například i s pomocí IVF pohybuje přibližně jen kolem 10 %,“ vysvětluje předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
S nedostatečnou porodností se nepotýká jenom Česká republika, ale i další vyspělé země. Klesá ve všech zemích, kde je dobrá dostupnost antikoncepce a vysokoškolského vzdělání. „Na vině“ jsou také zvyšující se kvalita života a větší rovnoprávnost mezi muži a ženami. „To vede k tomu, že porodnost klesá pod reprodukční číslo 2, což je hodnota nutná k tomu, aby docházelo k přirozené obnově společnosti,“ popisuje MUDr. Pavel Otevřel. „Lidé se dožívají stále vyššího věku, a dětí se naopak rodí méně. Nůžky mezi generacemi se tak otevírají pořád víc. To může vyvolat velký socioekonomický problém, protože mladší lidé nebudou schopni uživit osoby v důchodovém věku,“ říká MUDr. Štěpán Machač. Větší důraz by se měl klást na aktivní propopulační politiku. „Už na základních školách by tak součástí sexuální výchovy mělo být nejen poučení o tom, jak neotěhotnět, ale vysvětlovat by se také mělo, jaké jsou faktory ovlivňující plodnost ženy a muže a jak důležitou roli hraje při plánování rodičovství věk ženy,“ dodává MUDr. Otevřel.