Maminka.czZdraví

Lotos: zázrak proti kašli

10. 10. 2015
Lotos: zázrak proti kašli
Lotos, respektive lotosový čaj je skvělý přírodní lék na kašel, který malé děti často trápí ještě dlouho po tom, co prodělaly akutní fázi nemoci. Avšak lotos léčí nejen kašel!

Exotické lotosy (lotusy, padmy) jsou podobně jako tuzemské lekníny vodní rostliny. Lotosy pocházející pravděpodobně z Indie a Číny, jsou étericky půvabné a na vodní hladině vypadají neobyčejně křehce. Lotosová křehkost vznášející se na hladině je však jen jednou z mnoha tváří této podivuhodné rostliny. Oddenky lotosu ukryté v bahnitých dnech mělčích jezer, rybníčků a také na lotosových plantážích v sobě skrývají nejen neobyčejně silné léčebné účinky, ale ve své domovině jsou běžně používány coby zdravá a lehce stravitelná potravina – „zelenina“.

Kašel, zahlenění, rýma i nachlazení – s tím vším si lotos poradí!

V tradiční asijské medicíně (záměrně jsme použili takto široký pojem) je lotosový kořen používán jako prostředek, který v různých úpravách, u nás nejčastěji jako lotosový čaj, pomáhá při celé řadě nemocí dýchacího ústrojí. Dle čínské medicíny údajně „posiluje“ plíce a průdušky a má blahodárný vliv na sliznice. Dále ulevuje a léčí nachlazení a zahlenění, podporuje léčbu rýmy a zánětů v dýchacích cestách i dutinách. Také jím lze kloktat při bolestech v krku a je naprosto neocenitelným pomocníkem při dlouhotrvajícím kašli, se kterým malí pacienti v zimních měsících bojují často ještě dlouhou dobu po vyléčení původní choroby.

5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Lotos dle odborníků ulevuje i při astma, zápalu plic a tuberkulóze. Kašovité lotosové obklady se využívaly také při léčbě zlomených a poškozených kostí. Lotos disponuje ještě celou řadou léčebných a preventivních účinků, avšak v našich podmínkách asi nejvíce využijeme oblíbený a jednoduše připravitelný čaj.

Užívání lotosu, lotosového čaje, doporučuje například MUDr. Vladimíra Strnadelová z Institutu celostní medicíny; užívat jej mohou i těhotné ženy, kojící maminky a děti od batolecího věku. (Pozor, i lotos může, tak jako každá potravina, způsobit alergickou reakci.)

Jak na čaj?

Kolečko sušeného lotosu nejprve na hodinu namočíme do 300 ml vody, přidáme špetičku soli a 10 minut povaříme. Čaj se pije vždy teplý, ideálně ráno. Dětem jej můžeme přisladit medem, jablečným koncentrátem či obilným sirupem.

Dospělí možná ocení dochucení trochou čerstvého zázvoru. Čaj můžeme připravit i ze sušeného prášku (cca. malá kávová lžička na šálek), prášek se zalije vroucí vodou a nechá 4 minuty vylouhovat.

Léčivý nápoj můžete připravit samozřejmě i z čerstvého lotosu, který u nás zakoupíme například přes internet. Sušený i čerstvý lotos je výborný i jako zelenina, například do polévek. A pozor, kolečko oddenku lze k přípravě čaje použít i dvakrát, a poté jej můžeme sníst, nebo přikrájet do bramboračky.

Sušený lotos zakoupíme ve „zdravé výživě“ a „zelených lékárnách“ a samozřejmě i přes internet.

Poklad i běžná potravina

Oddenky i semena lotosu jsou v mnoha asijských zemích běžnou potravinou. Jedlý a léčivý je však úplně celý lotos – oddenek, listy, semena i květy. Na škrob bohaté oddenky se používají jako zelenina a příloha. Dokonce se z oddenků vyrábí i mouka! Chuť kulatých semen připomíná oříšky. Semena se konzumují syrová, vařená i pražená.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Kávová lžička, Zázrak, Dýchací cesta, Neocenitelný pomocník, Stravitelná potravina, Široký pojem, Šálek, Dýchací ústrojí, Příloha, Obilný sirup, Zahlenění, Blahodárný vliv

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Horoskopy

Kozoroh Drahá polovička před vámi něco tají a vy jste z toho rozhození. Poznáte, že se něco děje a nechcete s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, Konstancie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné