Maminka.czZdraví

Lotos: zázrak proti kašli

Martina Machová 10.  10.  2015
Lotos, respektive lotosový čaj je skvělý přírodní lék na kašel, který malé děti často trápí ještě dlouho po tom, co prodělaly akutní fázi nemoci. Avšak lotos léčí nejen kašel!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Exotické lotosy (lotusy, padmy) jsou podobně jako tuzemské lekníny vodní rostliny. Lotosy pocházející pravděpodobně z Indie a Číny, jsou étericky půvabné a na vodní hladině vypadají neobyčejně křehce. Lotosová křehkost vznášející se na hladině je však jen jednou z mnoha tváří této podivuhodné rostliny. Oddenky lotosu ukryté v bahnitých dnech mělčích jezer, rybníčků a také na lotosových plantážích v sobě skrývají nejen neobyčejně silné léčebné účinky, ale ve své domovině jsou běžně používány coby zdravá a lehce stravitelná potravina – „zelenina“.

Kašel, zahlenění, rýma i nachlazení – s tím vším si lotos poradí!

V tradiční asijské medicíně (záměrně jsme použili takto široký pojem) je lotosový kořen používán jako prostředek, který v různých úpravách, u nás nejčastěji jako lotosový čaj, pomáhá při celé řadě nemocí dýchacího ústrojí. Dle čínské medicíny údajně „posiluje“ plíce a průdušky a má blahodárný vliv na sliznice. Dále ulevuje a léčí nachlazení a zahlenění, podporuje léčbu rýmy a zánětů v dýchacích cestách i dutinách. Také jím lze kloktat při bolestech v krku a je naprosto neocenitelným pomocníkem při dlouhotrvajícím kašli, se kterým malí pacienti v zimních měsících bojují často ještě dlouhou dobu po vyléčení původní choroby.

5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Lotos dle odborníků ulevuje i při astma, zápalu plic a tuberkulóze. Kašovité lotosové obklady se využívaly také při léčbě zlomených a poškozených kostí. Lotos disponuje ještě celou řadou léčebných a preventivních účinků, avšak v našich podmínkách asi nejvíce využijeme oblíbený a jednoduše připravitelný čaj.

Užívání lotosu, lotosového čaje, doporučuje například MUDr. Vladimíra Strnadelová z Institutu celostní medicíny; užívat jej mohou i těhotné ženy, kojící maminky a děti od batolecího věku. (Pozor, i lotos může, tak jako každá potravina, způsobit alergickou reakci.)

Jak na čaj?

Kolečko sušeného lotosu nejprve na hodinu namočíme do 300 ml vody, přidáme špetičku soli a 10 minut povaříme. Čaj se pije vždy teplý, ideálně ráno. Dětem jej můžeme přisladit medem, jablečným koncentrátem či obilným sirupem.

Dospělí možná ocení dochucení trochou čerstvého zázvoru. Čaj můžeme připravit i ze sušeného prášku (cca. malá kávová lžička na šálek), prášek se zalije vroucí vodou a nechá 4 minuty vylouhovat.

Léčivý nápoj můžete připravit samozřejmě i z čerstvého lotosu, který u nás zakoupíme například přes internet. Sušený i čerstvý lotos je výborný i jako zelenina, například do polévek. A pozor, kolečko oddenku lze k přípravě čaje použít i dvakrát, a poté jej můžeme sníst, nebo přikrájet do bramboračky.

Sušený lotos zakoupíme ve „zdravé výživě“ a „zelených lékárnách“ a samozřejmě i přes internet.

Poklad i běžná potravina

Oddenky i semena lotosu jsou v mnoha asijských zemích běžnou potravinou. Jedlý a léčivý je však úplně celý lotos – oddenek, listy, semena i květy. Na škrob bohaté oddenky se používají jako zelenina a příloha. Dokonce se z oddenků vyrábí i mouka! Chuť kulatých semen připomíná oříšky. Semena se konzumují syrová, vařená i pražená.

Témata: Zdraví, zázrak, Obilný sirup, Neocenitelný pomocník, Stravitelná potravina, Šálek, Zahlenění, Široký pojem, Příloha, Kávová lžička, Dýchací cesta, Lot, Blahodárný vliv, Dýchací ústrojí, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
PŘÍBĚH:  Kvůli endometrióze jí chtěli vzít dělohu. Nedala se a dnes má roční holčičku
Brožová Lenka
Endometrióza
Zpěvačka Janet Jackson se stala mámou v 50: Je těžké být pracující matkou, jsem na všechno sama!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh