Maminka.czZdraví

Lucii zachránil její malý bratříček – díky transplantaci pupečníkové krve

18. 3. 2013
Lucii zachránil její malý bratříček – díky transplantaci pupečníkové krve
O tom, že pupečníková krev může v budoucnu výrazně pomoci při léčbě onemocnění dítěti, kterému byla při porodu odebrána, jste už asi slyšela. Ale víte, také, že tatáž krev je stejně dobře využitelná i pro jeho sourozence?

Příkladem sourozeneckého využití může být příběh Lucie a Patrika ze slovenského Spišského Podhradia. Lucie, jejíž onemocnění si žádalo transplantaci krvetvorných kmenových buněk, marně hledala vhodného dárce. Shodou okolností ale právě v době, kdy Luciino onemocnění vyšlo najevo, přišla její maminka do jiného stavu. Tím se otevřela nová možnost transplantace od bratříčka na cestě.

Záchranu přinesl malý bratříček

„Pravděpodobnost shody transplantačních znaků u sourozence je dvacet pět až třicet procent,“ vysvětluje primářka Transplantační jednotky kmenových krvetvorných buněk v Bratislavě MUDr. Júlia Horáková, PhD.

V roce 1999, kdy Lucie podstoupila operaci, doposud na Slovensku nebyl provedený zákrok tohoto typu. Stala se tak první pacientkou SR, kterou se díky této metodě podařilo zachránit. Dnes už mají za sebou úspěšnou transplantaci pupečníkové krve od sourozence další čtyři děti.

Situace v České republice

Podobný příběh se v roce 1994 udál i u nás. Lukáše trpícího LAD syndromem (defekt adheze leukocytů - poruchou imunity, při které se nehojí rány a vytvářejí se rozsáhlé záněty v těle) se podařilo vyléčit díky těhotenství jeho maminky. Lékaři se, v té době, rozhodli k ojedinělému experimentu - odebrat po narození miminka krev z placenty a pupeční šňůry. Protože doposud nikdo neměl s podobnou situací zkušenosti, s napětím se očekávalo, zda se kýžený výsledek dostaví. Jak asi tušíte, vše nakonec dobře dopadlo. Lukášovi rány se pomalu hojily a po pár dnech účinek potvrdily také krevní testy.

Pupečníková krev od sourozence přináší lepší výsledky

indikované odběry pupečníkové krve pro sourozenecké transplantace se provádějí v případě závažných onemocnění jako jsou: leukémie, aplastická anémie, dědičné metabolické onemocnění nebo závažné poruchy imunity. Výsledky prokazují výrazně lepší účinnost, než v případě cizích (nesourozeneckých) dárců. Rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center, která spolupracuje s Ústavem hematologie a krevní transfúze, uskutečnila již 6 bezplatných indikovaných odběrů.

Témata: Zdraví, Apla, Pupečník, Bratr, Pupečníková krev, Malý bratříček, Krevní transfúze, Brát, Kýžený výsledek, Metabolické onemocnění, Malý

Mohlo by vás zajímat
Eliáš se narozením brášky změnil v „monstrum“
Bojujete s opruzeninami a citlivou dětskou pokožkou?
Testujeme s dětmi: Jak se jim líbily školní sešity Oxford?
Dvouměsíční dítě dostalo černý kašel od neočkované sestry. Matku to zaskočilo

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu