Maminka.czZdraví

Lucii zachránil její malý bratříček – díky transplantaci pupečníkové krve

18. 3. 2013
Lucii zachránil její malý bratříček – díky transplantaci pupečníkové krve
O tom, že pupečníková krev může v budoucnu výrazně pomoci při léčbě onemocnění dítěti, kterému byla při porodu odebrána, jste už asi slyšela. Ale víte, také, že tatáž krev je stejně dobře využitelná i pro jeho sourozence?

Příkladem sourozeneckého využití může být příběh Lucie a Patrika ze slovenského Spišského Podhradia. Lucie, jejíž onemocnění si žádalo transplantaci krvetvorných kmenových buněk, marně hledala vhodného dárce. Shodou okolností ale právě v době, kdy Luciino onemocnění vyšlo najevo, přišla její maminka do jiného stavu. Tím se otevřela nová možnost transplantace od bratříčka na cestě.

Záchranu přinesl malý bratříček

„Pravděpodobnost shody transplantačních znaků u sourozence je dvacet pět až třicet procent,“ vysvětluje primářka Transplantační jednotky kmenových krvetvorných buněk v Bratislavě MUDr. Júlia Horáková, PhD.

V roce 1999, kdy Lucie podstoupila operaci, doposud na Slovensku nebyl provedený zákrok tohoto typu. Stala se tak první pacientkou SR, kterou se díky této metodě podařilo zachránit. Dnes už mají za sebou úspěšnou transplantaci pupečníkové krve od sourozence další čtyři děti.

Situace v České republice

Podobný příběh se v roce 1994 udál i u nás. Lukáše trpícího LAD syndromem (defekt adheze leukocytů - poruchou imunity, při které se nehojí rány a vytvářejí se rozsáhlé záněty v těle) se podařilo vyléčit díky těhotenství jeho maminky. Lékaři se, v té době, rozhodli k ojedinělému experimentu - odebrat po narození miminka krev z placenty a pupeční šňůry. Protože doposud nikdo neměl s podobnou situací zkušenosti, s napětím se očekávalo, zda se kýžený výsledek dostaví. Jak asi tušíte, vše nakonec dobře dopadlo. Lukášovi rány se pomalu hojily a po pár dnech účinek potvrdily také krevní testy.

Pupečníková krev od sourozence přináší lepší výsledky

indikované odběry pupečníkové krve pro sourozenecké transplantace se provádějí v případě závažných onemocnění jako jsou: leukémie, aplastická anémie, dědičné metabolické onemocnění nebo závažné poruchy imunity. Výsledky prokazují výrazně lepší účinnost, než v případě cizích (nesourozeneckých) dárců. Rodinná banka pupečníkové krve Cord Blood Center, která spolupracuje s Ústavem hematologie a krevní transfúze, uskutečnila již 6 bezplatných indikovaných odběrů.

Témata: Zdraví, Metabolické onemocnění, Malý bratříček, Krevní transfúze, Apla, Pupečníková krev, Brát, Malý, Kýžený výsledek, Pupečník, Bratr, Dík

Mohlo by vás zajímat
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová

Horoskopy

Lev Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné