Maminka.czProstě fenomén

Lyžák za socialismu: Půjčené lyže, promokavé oblečení a žádné helmy!

Jet na lyžařský výcvik bylo pro tehdejší děti vrcholem celé zimy! Kde ale vzaly výbavu, jaké měly oblečení a co na kurzu kromě lyžování dělaly?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na lyžařský výcvik se tehdejší děti nesmírně těšily, protože mnoho z nich se na hory dostalo pouze se školou. Pro dnešní děti jsou zimní dovolené na horách poměrně běžné, a tak už pro ně lyžařský zájezd se školou není nic speciálního. Tehdejší děti, které měly vlastní lyže, se ale nenechaly o zimní radovánky ochudit, a klidně na dřevěných prkýnkách sjížděly kopec před barákem až do tmy. 

VIDEO: Retro vzpomínka na školu: Stupínek u tabule a fronty na obaly

Jednoduchá výbava, ale velké těšení

Až do 70. let si všichni českoslovenští lyžaři vystačili s velmi skromnou výbavou. Lyže u nás vyráběla jen firma Artis, na Slovensku zase vznikala lyžařská výbava Sulov. Právě tato značka jako první u nás začala vyrábět i dětské lyže, na kterých se většina školáků tehdy učila lyžovat.

Později se na sjezdovkách začaly objevovat první zahraniční lyže, a to především slavné "fischerky" a "rosignolky" a obyčejná dřevěná prkýnka tak začala střídat umělohmotná skluznice. Velkým hitem byly tehdy také sjezdovky slovinského původu Elan. Kdo po nich zatoužil, musel klidně i několikrát zkusit štěstí ve speciálních sportovních obchodech Pragoimp, kde byly často vyprodány. 

Klepněte pro větší obrázek

Primitivní vázání

První vázání, takzvaný kandahár, mělo čelisti a lanko, které se navlékalo do drážky na botu a dotáhlo se vpředu napínákem. Často však tohle jednoduché vázání způsobilo při pádu ošklivá zranění. V 70. letech se začaly objevovat první bezpečné přezkáče, které byly podobné těm dnešním. Jen s tím rozdílem, že byly strašně těžké. 

5 největších RETRO skvostů, které si pamatujeme ze školky všichni! Vzpomínáte?

Lyžařskou výbavu tehdy doplňovaly také brýle. O jejich výrobu se postarala firma Okula, která vyráběla oblíbený typ brýlí Mistral. Helmy se tehdy nenosily, místo nich si lyžaři nasazovali pletené čelenky, kulichy a vybraní jedinci měli pravou lyžařskou čepici ve tvaru domečku. 

První snowboardy už za socialismu

Už během socialismu, konkrétně v zimní sezoně 1979/1980, se u nás objevily i první snowboardy, takže jsme oproti Západu byli pozadu jen o pár let. Ti největší nadšenci si je vyráběli doma podle zahraničních časopisů. Ale už v roce 1984 se u nás v Krušných horách konaly první snowboardové závody. 

Oblečení od babičky

Když se dnes podíváme na fotografie nebo filmy z dřívější doby, všichni na horách byli oproti dnešku poměrně málo oblečení. Tehdejší oblečení na lyže nebylo tak barevné jako v německých katalozích. Šikovní jedinci se ale rádi inspirovali a doma si dokázali leccos ušít či uplést, aby jim to na svahu slušelo.

Klepněte pro větší obrázek

Často se lyžovalo jen ve šponovkách a pleteném svetru. Lyžařský outfit pak doplňovaly podvlíkačky nebo u dětí vroubkované punčocháče, vysoké vlněné ponožky a někdy i barevné šusťákové soupravy. V případě pádů nebo hustého sněžení se zkrátka počítalo s tím, že budou lyžaři promočení. Na nadšení jim to však neubralo. A to ani ráno, když se děti oblékaly do ještě vlhkého oblečení, které přes noc nestihlo uschnout. 

Kousavé punčocháče, pletené vesty, ledvinky... Tyhle módní retro kousky jsme jako děti nesnášeli

Jedeme na lyžák! 

Všechny děti už tehdy musely mít potvrzení o bezinfekčnosti. Sbalily se do velké červené nebo modré krosny s kovovou konstrukcí a s lyžemi v podpaží vyrazily na místo srazu, kde už na ně čekala přistavená karosa. O lyžařskou výbavu se většinou postarala sama škola, protože jen málokdo tehdy měl vlastní lyže. Stejně tak škola zajišťovala i servis lyží a půjčení běžek, na které se alespoň jednou během lyžařského výcviku musely děti postavit. 

Klepněte pro větší obrázek

První den probíhalo rozdělení do družstev podle lyžařských zkušeností. Většinou byly děti rozřazeny do tří družstev, a to začátečníků, mírně pokročilých a pokročilých. Lyžovalo se dopoledne, pak následoval oběd a polední klid a pak bylo ještě odpolední lyžování. Večer pak následovala zábava v podobě společenských her a na závěr lyžařského kurzu nesměla chybět diskotéka. 

Témata: Retro, fenomén, Prostě fenomén, Výbava, Socialismus, lyže, Lyžák, Krušné hory, Oblečení, Helma, Elan, Slovensko, Výcvik, Lyžování, Artis, Sulov, Lyžařský výcvik