Maminka.czVýživa a stravování

Lze ovlivnit hyperaktivitu výživou? Nespasí, ale pomůže...

31. 3. 2013
Lze ovlivnit hyperaktivitu výživou? Nespasí, ale pomůže...
Neustále někam šplhá, skáče, dobývá se, dožaduje pozornosti, celkově působí dojmem hračky natažené na klíček. Lze chování takového neposedy nějak ovlivnit stravou?

Počet dětí s nejrůznějšími poruchami soustředění, učení i chování neustále narůstá, teorií, proč tomu tak je, existuje vícero. Mnohdy se tyto domněnky nejrůznějšími způsoby prolínají a doplňují, zdá se, že nárůst ovlivňuje celá řada faktorů příznačných pro moderní dobu. Jedním z nich je pravděpodobně i charakter moderní stravy. V některých publikovaných odborných pracích na toto téma byla dána do souvislosti hyperaktivita s konzumací určitého typu potravin a také deficitem některých důležitých složek výživy.

Výchova hyperaktivního dítka je poměrně náročná a vyžaduje velkou dávku trpělivosti, tolerance, nadhledu, ale také pevný režim a jasné hranice. Tito „malí čertíci“ působí dojmem, že je ráno natáhnete na klíček a oni se až do večera neustále, hnaní nezadržitelnou setrvačností, pohybují. Běhají, padají, lezou, skáčou, mluví, křičí, neposlouchají, snadno rozčílí a mívají sklon k náladovosti a podrážděnosti. Hyperaktivita je též často spojovaná s ADHD (dříve označované jako LMD), což je v podstatě hyperaktivita s poruchou pozornosti.

Máte-li doma hyperaktivní poklad, je každá rada, jak jej alespoň částečně zklidnit velmi drahá.

Chvála zdravým tukům

Není tuk, jako tuk, některé tuky jsou velmi škodlivé, jiná naopak prospěšné a zdravé. A právě těch je v naší stravě obvykle nedostatek. Naneštěstí jde právě o tuky, které velmi pozitivně působí na celou řadu fyziologických funkcí. V souvislosti s ovlivněním hyperaktivity jsou nejvíce skloňované nenasycené tuky, přesněji omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Ve své obsáhlé knize „Tak co mám jíst“ to tvrdí kupříkladu specialista na potravinové doplňky a výživu dětí i dospělých, RNDr. Petr Fořt CSc. Ten ve své zmíněné publikaci uvádí, že značné části (nejen) dětské populace chybí v jídelníčku dostatečné množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou naprosto nepostradatelné pro správný vývoj mozku (plodu i dítěte).

Tyto kyseliny jsou přirozeně obsaženy v tučnějších mořských rybách (losos, makrela, tuňák, sleď apod.), dále v za studena lisovaném lněném oleji a populární mikrořase chlorella. Velmi vhodným zdrojem mohou být i doplňky stravy ve formě rybího tuku v kapslích.

Zlá a hodná „Éčka“

Svůj neoddiskutovatelný podíl na rozvoji hyperaktivity mohou nést i již několik let mediálně pranýřované barvené a uměle vylepšované potraviny. Na černé listině je zvláště kyselina benzoová, kysličník siřičitý, dále pak E102, E161 a v neposlední řadě též početná skupina fosfátů (E338, E339, E340, E341, E450, E451, E452, E541, E1412 a E1413). Nelichotivě se v uvedených souvislostech někteří odborníci vyjadřují i o aspartamu (E 951), velmi oblíbeném umělém sladidle.

Aby však nedošlo k nedorozumění, pokud je potravina obarvena kupříkladu výtažkem z řepy, černého bezu, aronie nebo mrkve a konzervovaná třeba vitamínem C (E300, kyselina askorbová), kvalita potraviny tím nijak neutrpí!

Maminka Roku 2019
Témata: Výživa a stravování, Kvalita potravin, Pevný režim, Zdravý tuk, Početná skupina, Nejrůznější způsob

Mohlo by vás zajímat
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa

Horoskopy

Lev V polovině týdne si připadáte jako znovuzrození. Problémy s nadřízeným odezněly a svoje pracovní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Simona, Simeona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné