Maminka.czKojení

Lze předcházet padání vlasů při kojení?

Kvůli kojení vypadaly či značně prořídly mým kamarádkám vlasy. Máte-li stejný problém, zjistěte proč a jestli tomu dokážete zabránit.
30. 6. 2013
Lze předcházet padání vlasů při kojení?

Důvody

Je jich více. Hormony, stres, vyčerpání, nedostatek vitamínů, genetické dispozice… Můžete trpět každým zvlášť nebo všemi dohromady. Odborník doporučuje objednat se k praktickému lékaři a požádat jej o základní biochemické odběry a krevní obraz.

Prevence

Jezte pravidelně, vyváženě, více ovoce, zeleniny, ořechů, odpočívejte, pokud to jen půjde, a naordinujte si navíc porci selenu a zinku. Spousta maminek se v internetových diskuzích shoduje na tom, že jim alespoň trochu, pokud ne zcela, pomohly. Detaily o těchto dvou vzácných látkách, které ovšem umí být i toxické, se dozvíte níže, stejně jako seznam hodnotných látek, které musíte dodat organismu při vypadávání vlasů během kojení.

Ve zkratce

Oba tyto kovové prvky, selen i zinek, se bezpodmínečně podílejí na správném vývoji lidského organizmu. Jejich společným jmenovatelem je pak antioxidační a antikarcinogenní vliv na tělo. Kromě oříšků, mléka, vajec, vnitřností a mořských živočichů je nadto zinek obsažen též ve spermatu!

A ještě pozor

Experti upozorňují, že především v těhotenství by žena měla přijmout až 25 miligramů zinku denně (doporučená denní dávka zinku pro dospělého jedince je poloviční). Plus jste-li vegetariánka, pamatujte, že v rostlinách je zinku méně, než v živočišných produktech. Proto musíte jíst více fazolí, ořechů, dýňových semen a celozrnných cereálií.

Ani málo, ani moc

Přestože selen a zinek patří mezi nejúčinnější látky v boji proti vypadávání vlasů, nesnažte se brát více pilulek či kapslí, než je doporučeno. Předávkování tímto koktejlem vás totiž může stát zdraví. Dbejte pokynů lékárníka a příbalového letáku.

Až ukončíte kojení, stav se určitě zlepší

Odborníci rozhodně nedoporučují kvůli padání vlasů předčasně ukončovat dobře fungující krmení dítěte z prsu. Ale pravda je, jak i doktoři potvrzují, že po odstavení mimina se kvalita a hustota vlasů obvykle vrátí do původní podoby.

Američtí odborníci radí, co byste měla činit v těhotenství a po porodu pro zachování bujné hřívy:

  1. Nenoste culíky, copy, trvalou ani natáčky, protože to vše vlasy tahá, trhá a stresuje
  2. Zkuste se nechat vyšetřit praktickým lékařem, zda máte hormony v rovnováze
  3. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, obsahují flavonoidy a antioxidanty, které pomáhají chránit vlasové folikuly a podporují růst vlasů
  4. Používejte šampony a kondicionéry s biotinem a siliceou, což jsou dvě velmi účinné látky, superprospěšné pro kvalitu vlasů, ale i nehtů a kůže
  5. Nehřebelcujte vlasy, jemně je pročesávejte hřebínkem s širokými zuby nebo šetrným kartáčem ze dřeva či kančích štětin, které při česání vlasy i ošetřují a vyživují
  6. Jste-li závislá na fénu, žehličce, pouštějte si do vlasů co nejstudenější energii
  7. Jídelníček obohaťte o vitamíny B, C, E, biotin, zinek, selen, silica

Témata: Děti, Kojení, Pád

Mohlo by vás zajímat
Chtěla bych třetí dítě. Rodina si myslí, že jsem se zbláznila
Diana Kobzanová porodila na Floridě druhou dceru
Proč dítě pláče po kojení? Může jít o alergii, reflux, ale také o pocit bezpečí
Maminka – hrdinka Jana si prošla mentální anorexií a dnes má tři děti a plní si sny

Video

Testovali jsme autosedačku s airbagem Maxi Cosi. Podívejte se, jak to dopadlo

Horoskopy

Střelec Nelze podceňovat doporučení, které vám přináší moudrý Merkur a jeho příznivý trigon. Je to přece jasné:…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Marek, Ervín, MarcoRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu