[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kaitlin popsala, jak jí rodina po narození prvního dítěte radila, aby s manželem trávili více času jen ve dvou, aby „udrželi vztah naživu“. Vyzkoušeli to. Kaitlin šla s manželem na rande do restaurace, ale celý večer se cítila nervózní a jediné, na co myslela, bylo miminko.
„Když bylo moje první dítě malé, rodina nám s manželem neustále říkala, že se ‚musíme‘ znovu sblížit, že ‚musíme‘ dát přednost našemu vztahu a že ‚musíme‘ jít na rande jen my dva. Tak jsme to udělali. A já byla celou dobu úzkostná. Jen jsme si prohlíželi fotky a videa našeho miminka, přemýšleli, co dělá, modlili se, aby neplakalo, a tajně si přáli, aby nám už přinesli účet a my se k němu mohli vrátit domů. A upřímně? Nejlepší částí toho večera bylo převléknout se do tepláků, položit si spící miminko na hruď, kam patří, a uvelebit se na gauči a dívat se společně na film,“ svěřila se Kaitlin na svém Instagramu.
Od té doby přestala cítit potřebu plnit očekávání okolí: „Už nikdy nedovolím, aby mě někdo přesvědčil, že musím odložit své děti stranou, abych pracovala na vztahu, který ale vůbec není v krizi.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Kaitlin Klimmer (@kaitlinklimmer)
Příspěvek sdílený Kaitlin Klimmer (@kaitlinklimmer)
Podle Kaitlin jsou rady o tom, jak „udržet jiskru“ ve vztahu, jen dalším projevem tlaku společnosti. Ta nutí novopečené maminky vrátit se co nejrychleji do starých kolejí, a to nejen co se týče vzhledu, ale i vztahů, pravidelných rande a romantických gest s partnerem.
„Malé děti jsou ze své podstaty zranitelné a potřebují blízkost maminky. Dokonce i ty ‚nenáročné‘ toho od nás tolik vyžadují, od našich těl, od našich emocí, od našeho času, od naší trpělivosti… Je tedy logické, že v tomto období toho času na naše partnery tolik nezbývá. A pokud váš partner opravdu pomáhá rovným dílem, měl by to cítit stejně,“ vysvětlila Kaitlin.
Příspěvek vyvolal na sociální síti různé reakce. Někteří rodiče s ní souhlasili a sdíleli podobné pocity. „Naše děti jsou naší absolutní prioritou. Manžel a já jsme šťastní, že to tak máme,“ napsala jedna komentující. Další dodala: „Proč bych měla chtít být daleko od svého dítěte? Mým ‚časem pro sebe‘ je být s ním.“ Jiní však vidí situaci jinak. „Nejlepší dar, který mohu svým dětem dát, je silný vztah s jejich otcem. Učí je, jak vypadá láska a úcta,“ tvrdila jedna uživatelka. Další připomínali, že budování vztahu může jít ruku v ruce s rodičovstvím. „Nemáme často večerní rande, ale nemyslím si, že bych kvůli tomu dávala manželství na druhou kolej,“ napsala další maminka.
Kaitlin ale zdůrazňuje, že udržování vztahu nemusí nutně znamenat romantické večeře nebo víkendy bez dětí. „V tomto období našeho života mi stačí zmrzlina na gauči v teplákách. A pokud mám být upřímná… miluju to,“ přiznala. Místo velkých gest podporuje malé a smysluplné momenty: objetí, milé zprávy nebo společný smích. Tyto drobnosti mohou podle ní udržet vztah silný, aniž by to znamenalo odcházet od dětí.
Také podle odborníků je klíčové najít rovnováhu, která vyhovuje konkrétní rodině. Není třeba volit mezi partnerstvím a rodičovstvím. Je v pořádku přizpůsobit své priority aktuální životní situaci. Hlavní je cítit se spokojeně s tím, jak rodina funguje. A pokud to nefunguje, začít to včas řešit.
A jak to máte vy? Máte s partnerem pravidelný čas, který trávíte bez dětí? Diskutovat můžete na našem Facebooku.