Maminka.czDěti a nemoci

Má vaše dítě alergii, nebo je nachlazené? Příznaky mohou být podobné, ale existují vodítka, která vám napovědí

Ivana Ašenbrenerová 14.  11.  2023
Kýchání, pokašlávání, výtok z nosu. Není vždy snadné rozlišit, zda jde o běžnou virózu, nebo alergii. Příznaky se totiž do značné míry překrývají. Je proto dobré rozeznat základní vodítka, podle nichž se můžete například rozhodnout, zda pošlete dítě do školky, nebo ne.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Alergie a infekce jsou dvě různé reakce těla na různé podněty, ačkoli obě mohou vyvolat podobné příznaky, například rýmu. Ale není rýma jako rýma. „Celkově lze říct, že alergie jsou imunitní reakce na neškodné látky, například pyly, trávy, roztoče, zatímco infekce jsou způsobeny invazí patogenních organismů do těla, jako jsou viry či bakterie,“ vysvětluje dětská lékařka Tereza Sochorcová, která provozuje blog lecimdeti. Jak se tedy v podobných příznacích vyznat?

VIDEO: Rýma u dětí: Tipy jak na ní vyzrát a zbavit se jí

Horečka obvykle signalizuje nachlazení

Pokud má dítě horečku, je pravděpodobné, že je nachlazené nebo má nějaký jiný druh virového onemocnění, nikoli alergii.

Žlutý nebo zelený sekret při rýmě

V případě nachlazení je zpočátku sekret průhledný a hodně tekutý. „V tuto chvíli je také nejvíce infekční, protože se nejlépe šíří,“ říká lékařka. Poté se mění v hustý žlutý nebo zelený sekret. Tím se odlišuje od alergické rýmy. „Při alergii je výtok z nosu bezbarvý a není hustý,“ dodává.

Svědění a slzení očí

Mezi běžné příznaky alergie patří také zarudnutí očí, výtok z oka nebo slzení. Pokud trápí vaše dítě právě tohle, pak jde pravděpodobně o alergii. Je samozřejmě možné, že i u běžné virové rýmy může dítě slzet, ale u alergie to bývá vždy.

Nástup a trvání symptomů

Zda jde o alergii, či nachlazení, vám můžou napovědět také nástup a doba trvání symptomů. „U alergických potíží je nástup ihned, což je hlavní rozdíl proti infektům,“ vysvětluje pediatrička Tereza Sochorcová. Příznaky běžného nachlazení nastupují po nákaze po několika dnech a zřídkakdy trvají déle než dva týdny. Příznaky alergie budou přetrvávat, dokud bude dítě vystaveno alergenům. V případě sezonních alergií může mít příznaky po mnoho týdnů, podle typu alergie.

Nakažlivost se týká jen infekce

Jestliže se vaše dítě nakazí virovou infekcí, kýcháním i kašláním se viry mohou přenášet dál. Nakažlivost je tedy vysoká. „Alergické potíže se na rozdíl od nachlazení dál nešíří. Je to záležitost pouze daného dítěte. Proto pokud vaše dítě trpí alergickou rýmou, klidně může do kolektivu. Pokud máte potíže s přijetím do školky, tak si určitě vyžádejte potvrzení u ošetřujícího lékaře,“ říká dětská lékařka.

Léčba alergie a infektů

Alergie se nejčastěji léčí antihistaminiky, v těžších případech se podávají kortikosteroidy. „Alergické potíže se v sezoně nebo při setkání s daným alergenem vždy opakují, ale po podání léků rychle odcházejí,“ vysvětluje lékařka. Pokud tedy dítě kýchá, teče mu z nosu a vy mu dáte antihistaminika a velmi záhy obtíže ustanou, pravděpodobně jde o alergii. V případě infekce probíhá léčba podle toho, jaký je původce potíží.

„Volíme buď antibiotika v případě bakteriální infekce, nebo antivirotika v případě virové infekce. K symptomatické úlevě se používají léky proti teplotě, otoku, dušnosti a kašli. Léčba trvá nějakou dobu a není na místě čekat, zejména v případě antibiotik, že po první dávce je vše vyřešeno,“ dodává odbornice. Pokud si nejste jistí, zda jde o alergii, kterou už znáte, nebo o infekt, rozhodně navštivte lékaře.

Zase má sopl u nosu? Imunoložka radí, jak na dětskou imunitu
Témata: Děti a nemoci, Alergie, rýma, nachlazení, Výtok, Infekce, Tar, Vodítko, Nos, Příznaky, Kýchání, Viróza, Tereza Sochorcová