Maminka.czZdraví

Má vaše dítě atopický ekzém? Řešením nemusí být kortikoidy. Zkuste levanduli nebo pohanku a oves

Ivana Ašenbrenerová 7.  2.  2024
Objevili jste na pokožce miminka vyrážku, která se rozšiřuje po celém těle? Pak jde pravděpodobně o atopický ekzém. Ten nejčastěji postihuje malé děti. Jde o chronické, zánětlivé a svědivé kožní onemocnění, které ale můžete preventivními a léčebnými opatřeními zmírnit. A bez kortikoidů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Atopický ekzém se v prvních měsících života může projevovat i výskytem červených mokvajících stroupků. Ty se objevují na obličeji, končetinách i na hrudníku. U starších dětí se objevuje ekzém nejčastěji v ohybových partiích končetin.

VIDEO: Kožní potíže u dětí

Neklid a výrazné svědění

Děti, které mají atopický ekzém, bývají často neklidné, a to především kvůli tomu, že se snaží zbavit se nepříjemného svědění. V akutní fázi jsou totiž typickými příznaky výrazné svědění a zarudnutí a děti se škrábou v noci nebo během spánku.

Kojíte, ale ekzém nemizí?

Kojíte své miminko třeba rok a půl, a dítě přesto trpí ekzémem? Neustále dostáváte od dětského lékaře kortikoidy, ty sice na chvíli problém vyřeší, ale pak se potíže znova objeví? „Kojení hraje při tvorbě imunity u dítěte významnou roli. Přesto i v mateřském mléce se mohou vyskytovat pesticidy, hormony či antibiotika, protože to všechno je často také ve vodě, plodinách a bylinách. To pak může mít na vznik ekzému také vliv,“ vysvětluje jednu z možných příčin naturopatka a zakladatelka Levandulového údolí Helena Neumannová a dodává: „Na ekzém se nejčastěji aplikují kortikoidy, které jdou zase do půdy, a jsme v začarovaném kruhu.“

Viníkem je nejen genetika

Atopie mívá zřetelný rodinný výskyt, ale nemusí to tak být vždycky. Za ekzém mohou i hormonální změny matky při kojení a vnější vlivy. Jak říká Helena Neumannová, neméně důležité je proto eliminovat škodlivé látky ve vašem okolí. „Minimalizovat používání chemických pracích prášků, nahradit chemii v úklidových prostředcích a samozřejmě odstranit nebo aspoň minimalizovat chemii v jídle a ve vodě.“

Zázračná levandule

K léčbě je zapotřebí přistupovat komplexně. „Můžeme léčit projevy, ale tím se problém dlouhodobě nevyřeší. Centrem všech neplech jsou střeva, játra a slinivka, které je zapotřebí čistit,“ říká Helena Neumannová. Řešením je bio certifikovaná přírodní medicína. Jednou z výjimečných bylin, které dokážou zmírnit, či dokonce odstranit projevy atopického ekzému, je bio levandule chodouňská. Levanduli už používaly naše prababičky a věděly proč. „Když tisíce let pomáhalo večer pít levanduli lékařskou, aplikovat aromaterapii na vnitřní zápěstí a spánky, proč by to nemělo fungovat i dnes?“ říká naturopatka Helena Neumannová.

Levandule chodouňská je unikát, který obsahuje spoustu flavonoidů, minerálů, antioxidantů i přírodních antibiotik z čisté přírody. „Odborníci prokázali, že za její výjimečnost můžou s největší pravděpodobností prostředí, v němž roste, a podmínky, které na ni působí. Vítr v kombinaci s mrazem v Levandulovém údolí zocelují naši levanduli v zimě natolik, že následně generuje výjimečné množství biodynamických léčivých látek. A kromě toho nabírá velké množství minerálů z vápencových moří, na kterých roste,“ dodává naturopatka.

Jak levanduli používat?

Jak říká Helena Neumannová, obecně se u novorozenců a kojenců doporučuje přímá aromaterapie s bio esenciálním olejíčkem z levandule. „Ostatně, dělají to i prestižní světové kliniky. Hned po narození dítěte potřou miminko levandulovým olejíčkem ve vysoké kvalitě, aby se zmírnil šok z porodu. Maminky si zase potírají vnitřní zápěstí a spánky. Kromě aromaterapie můžete po lžičkách dávat nálev z bio levandule chodouňské. Podává se alespoň 20 ml v průběhu dne. Ze zbytku můžete dávat obklady na postižená místa,“ doporučuje Helena Neumannová.

Obklady a koupele

Na obklady a koupele můžete použít také koupelové směsi z pohanky a ovsa. „Tyto směsi jsou součástí naší bio kúry Stop atopickým ekzémům, dermatitidě a akné. Suchá místa je dobré promazávat olejíčkem Antiblemish nebo bio konopným balzámem s levandulí,“ říká odbornice. Levandule je skvělá bylinka, kterou můžete využít i v jiných případech, například při úzkosti, vyčerpání, nespavosti, špatné imunitě a s ní spojených respiračních onemocněních. A to všechno bez vedlejších účinků. 

Vyrážka, rudé skvrny, ekzém, seborea... Nejčastější kožní problémy u dětí a co s nimi
Témata: Zdraví, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Atopický ekzém, pokožka, Levandulové údolí, Levandule, Kortikoid, Helena Neumannová, Oves, Ekzém, Pohanka, Zdraví na Heureka.cz