Maminka.czZdraví

Má vaše dítě chronickou rýmu? Zkuste výplachy nosu konvičkou

, Časopis Betynka
3. 11. 2017
Má vaše dítě chronickou rýmu? Zkuste výplachy nosu konvičkou | Profimedia.cz
Učíte děti správným hygienickým návykům? Myjeme ruce, čistíme zoubky, ale co nos? Naučit se smrkat je základní dovednost stejně jako si umýt ruce. Víte ale, že můžete děti naučit umýt si i nos?

Nos představuje první filtr vzduchu, který je vdechovaný do organizmu. Pro jeho správnou funkci je nezbytná zdravá a fungující sliznice. Její povrch je krytý víceřadým epitelem s řasinkami, které kmitají směrem ven z nosu a mechanicky odstraňují nečistoty a nahromaděný hlen.

„Sliznice nosu je výrazně prokrvená a má velkou schopnost měnit objem a otéct. V ideálním případě je přirozeně vlhká, bez patologického povlaku.  Ten může být tvořen tuhými krustami, hlenem nebo hnisem,“ přibližuje teorii i praxi nosu primář ORL kliniky Fakultní nemocnice Motol MUDr. Michal Jurovčík.

Každou z nich je pak třeba ošetřit jinak, krusty nejprve změkčit olejíčkem, na hleny stačí solné roztoky. Jestliže není třeba nos nějak extrémně řešit v průběhu roku, zima je obdobím, ve kterém je sliznice vystavena extrémně zátěžovým vlivům, jako jsou přechody z tepla do zima a naopak, své udělají také klimatizace a přetopené místnosti.

V zimě tak mohou dítě potrápit opakující se infekce horních cest dýchacích. Čistit řádně nos je v tu chvíli nezbytné. 

Na smrkání musíte jít chytře!

Trubte jako sloni, fuňte jako ježci

Vědomé čištění nosu smrkáním je velmi důležitý mechanismus pro prevenci. „Je žádoucí dítě učit smrkat již velmi brzy, zhruba okolo dvou až tří let věku,“ vysvětluje MUDr. Michal Jurovčík a dodává, že se tu vyplatí pečlivá důslednost.

Někdy totiž dítě smrká neefektivně a jen tak „na oko“, aby mělo klid. Očista nosu je ale třeba a pokud ji dítě ještě nezvládne, aktivně odsáváme sami, například odsávačkou napojenou na vysavač. Pokud jste právě ve fázi, kdy svoje dítě učíte smrkat, pamatujte, že nejlepší je ze všeho udělat hru.

K nácviku smrkání vám tak nejlépe pomůže, když budete společně s dětmi troubit jako sloni či funět jako ježci. Také můžete nosem funět na zrcátko, do zamlžené plochy si pak hned něco prstíky namalujte.

Trénovat můžete i s peříčkem, položte jej na stůl a můžete soutěžit, kdo první nosem dofoukne peříčko na druhý konec stolu. Ve vaně si zase můžete hrát na bublifuk. Nechte dítě nadechnout ústy, pak se nosánek ponoří do vody a vyfouknutým vzduchem vytvářejte bublinky na hladině. Dítě si osvojí techniku smrkání hrou a vy si můžete odškrtnout v seznamu „Co musím své dítě naučit“ další položku. 

Jak rozeznat zánět nosohltanu od rýmy? U obou je důležité správné smrkání

Když umí smrkat, je čas na konvičku

Konvičky na výplach nosu u nás nejsou moc rozšířené, setkáte se s nimi ale stále častěji v lékárnách, na internetu i v praxi ORL lékařů. Pokud vaše dítě umí smrkat, je čas se v očistě nosu posunout o kousek výš. Lékaři se shodují, že je to dobrý způsob, jak se starat o sliznici nosu už od útlého věku. V otázce, jak často nosní sprchu v podobě konvičkování použít, se názory různí.

Někteří lékaři doporučují u dětí výplach preventivně jednou denně, především pokud žijete v městském prašném prostředí, jiní vidí spíše cestu využití výplachů při akutních stavech, tedy až tehdy, když rýma nastane. „Celkově výplachy nosu slanou vodou činí sliznici nosní odolnější proti infekcím horních cest dýchacích,“ potvrzuje Mudr. Michal Mrázek, odborný lékař ORL s praxí v Říčanech a Sázavě.

Pravidelné výplachy ale doporučuje spíše u chronických rým, po operacích v oblasti nosu a dutin nebo jako doplněk klasických kapek při léčbě akutní rýmy. Klasické léčebné kapky pro léčbu rýmy rozhodně nevynechávejte. „Jsem relativně skeptický k užívání mořské vody, která se doporučuje k léčbě akutní rýmy.

Z mého pohledu pouze používání mořské vody jako léčba rýmy, bez použití klasických nosních kapek vede k častějším zánětům středouší. Maminky jsou pak překvapené, že i když používají mořskou sůl, tak dítě stále trpí záněty středouší,“ dodává Mudr. Michal Mrázek.

Dětskou konvičku s nižším objemem (200 ml) koupíte do 200 Kč.  Její použití je snadné, při správném návyku je celá procedura za tři minuty hotová. Nácvik vás ale může trochu potrápit, jsou děti, které ji zvládnout zhruba od čtyř až pěti let samy, a jsou ty, které to nezvládnou ani ve starším věku.

Co udělat pro to, aby děti ve školce hned neonemocněly?

Než začnete konvičku používat, určitě si pečlivě přečtěte návod a shlédněte návodná videa na Youtube. Záleží na správném předklonu, brada se přitiskne na prsa a pak už vlažná voda s obsahem soli (návod najdete u konvičky) jednoduše natéká jednou nosní dírkou, vytéká druhou a odplavuje vše, co v nose nemá být. Pak je třeba velmi jemně vysmrkat zbytek vody.

Nejlépe je jít dítěti příkladem a ukázat, že je celý proces hračka. Ale i když jej máte v malíku, sami vyplachujete a u dětí se nácvik nedaří, nezoufejte a také to nevzdávejte. K nácviku se čas od času, nejlépe hravě („jdeme si vysprchovat“ nos) vracejte. Odměna v podobě čistého nosu zkrátka stojí za to.

Názor odborníka na konvičku

„Konvička je velmi účinný nástroj pro čištění nosní sliznice. Jde o jednoduchý manévr, který pomáhá obnovit přirozené funkce nosní sliznice – filtraci a aktivní eliminaci nečistot.

Omezení frekvence zánětů nosní sliznice vede druhotně k poklesu komplikací, jako jsou akutní záněty středního ucha a dutin, ale i astma. Není přesná hranice, kdy je dítě schopné konvičku používat, určitě však tehdy, kdy se umí samo vysmrkat,“ doplňuje primář MUDr. Michal Jurovčík, klinika ORL 2. LF UK a FN Motol.

Video: Mléko při nachlazení si klidně dát můžete, nezaměňujte ho ale za jiné tekutiny!

Na nočník chodit umí, ale to smrkání…
Naučte děti správně smrkat
Dětem při nachlazení pomůže klid, tekutiny a bylinky

 

 

Témata: Děti, Zdraví, Časopis Betynka, Sliznice nosní, Útlý věk, Odborný lékař, Výplach, Mořská sůl, Druhý konec, Rýma, ORL lékař, Správná funkce, Akutní rýma, Nácvik, Užívání, První nos, YouTube, Předklon, Nahromaděný hlen, Solný roztok, Povlak, Fakultní nemocnice Motol, Bublifuk, Přetopená místnost, Sázava

Mohlo by vás zajímat
Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek
Zázračná dýně: Vyžene roupy i tasemnice, léčí záněty močových cest!
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?

Horoskopy

Beran Druhé prosincové pondělí budou Berani zářit od ucha k uchu. Není divu. Vždyť jim půjde při pondělku…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu