Maminka.czChování a vztahy

Mají děti převzít víru rodičů i s rituály, nebo se mají rozhodnout samy?

9. 6. 2014
Mají děti převzít víru rodičů i s rituály, nebo se mají rozhodnout samy?
Ačkoliv je česká společnost poměrně ateistická. Přesto se může víra a s ní spojené rituály stát jedním z prubířských kamenů manželství. Musíte přistoupit na požadavek partnera aby dítě bylo vychováváno v jeho víře nebo je lepší nechat dítě rozhodnout se samostatně, čemu chce věřit?

Případy, kdy je jeden z manželů praktikující křesťan a druhý „bez víry“ nepatří vzhledem k velmi ateistickému směrovaní naší společnosti k nijak závažným problémům. Navíc díky naprosté náboženské svobodě zaleží pouze na dohodě obou zúčastněných, jak se s případnými problémy, které vyplývají z rozdílného pohledu na život, vyrovnají. Někdy to však není úplně jednoduché…

Olga (34):„S Janem, který je praktikující katolík, chodím 2 roky. Je to fajn kluk, hodně rodinně zaměřený, což mi po několika bouřlivých vztazích velmi vyhovuje. Sama pocházím z naprosto nefunkční rodiny, s rodiči ani bratrem se nevídám, nemáme žádné vztahy. Velká rodina mého budoucího manžela mě doslova adoptovala, cítím, že mě mají rádi, že mě přijali. Jediné, s čím stále bojuji, je to, že neustále cítím jemný tlak na to, abych chodila do kostela, věřila tomu, co oni a nechala se pokřtít. Ale já to tak zatím necítím! Nicméně kvůli partnerovi jsem rozhodnutá pro svatbu v kostele a křest našich potomků.“

Elen (25): „Já i partner jsme byli pokřtěni jako nemluvňata, ale k víře nás nikdo nevedl. Jen partnera se občas snažila donutit jeho babička, aby s ní šel v neděli do kostela. Partner se pak v pubertě doslova zbláznil do bojových umění a východních náboženství a filosofií. Já naopak náboženství nikdy neřešila. To až nyní, kdy je moje maminka vážně nemocná a víra a její přátelé z církve ji velmi pomáhají. A tak přemýšlím o tom, že bych chtěla ve smyslu víry také někam patřit. Nyní jsem těhotná a moc bych chtěla, aby miminko bylo pokřtěné. Partner je však proti.“

Co byste měli vědět o křtu

V křesťanské víře je křest velmi důležitým symbolickým momentem, kdy se pokřtěný člověk veřejně hlásí k „božímu lidu“, k církvi, k bohu. Nicméně i mezi jednotlivými církvemi jsou velké názorové rozdíly. Zatímco v katolické církvi i některých dalších se křtí již nemluvňata, v mnoha jiných pokřtí dítě či dospělého až tehdy, je-li opravdu sám pro víru rozhodnut. Někde se křtí pokropením či politím, jinde dokonce úplným ponořením do vody (do bazénku, do řeky, rybníku či klidně moře).

Především pro katolickou církev je pak křest jednou z tzv. svátostí, která smývá „dědičný hřích“, křest je též symbolem Kristovi smrti i vzkříšení a přihlášením se k dané církvi. Ve většině církví však není chápán jako automatická „vstupenka do nebe“. Křtu předchází teoretická příprava křtěnce, nebo jeho rodičů. Je-li křtěno nemluvně, zavazují se rodiče k tomu, že jej budou vychovávat v souladu s vírou.

Ať již křest proběhne jakkoliv, nejde o žádný magický rituál, který dítě v budoucím životě ochrání před těžkostmi, či nemocemi, v žádném případě by nemělo jít ani o „úlitbu“ prarodičům, které tak jejich potomci vcelku jednoduše potěší.

Pokřtít či ne?: Aneb smíšená manželství v problémech…

Pokřtít či ne? Bohužel, na tuto otázku vám neodpoví nikdo jiný, než vy sami. Trvá-li jeden z manželů na křtu, měl by si uvědomit, že křest miminka, chceme-li být v této otázce opravdu poctiví, je velký závazek. „Zárukou toho, že dítě bude vychováno k víře, je zde víra rodičů a kmotrů. Kde nejsou předpoklady pro křesťanskou výchovu, nesmí být křest ze strany církve udělen. Křestní kmotrové přijímají závazek, že budou spolu s rodiči uskutečňovat pozdější křesťanskou výchovu pokřtěného. Je proto pochopitelné, že se nepočítá s kmotrovstvím nekatolických křesťanů, nevěřících a těch, kteří jsou nábožensky lhostejní.“ uvádí se na oficiálním serveru Katolík.cz.

Jak to mají jinde: Židé, muslimové, buddhisté

Židé: Podle židovské tradice jsou všichni novorození chlapci obřezáváni 8 den po porodu a až poté dostávají jméno. Dívky obřízku nepodstupují a jméno dostávají první sobotu po porodu. Další náboženské rituály spojené s náboženskou dospělostí se u chlapců konají v 13 letech a u dívek ve 12. Smíšená manželství jsou v současnosti v neortodoxně smýšlejících rodinách běžná.

Muslimové: „Opravdový muslim věří, že každý člověk se rodí jako muslim“, píše se na oficiálním webu islámské komunity u nás, islamweb.cz. A tak je patrné, že i dítě, které vzejde z manželství muslima s „nevěřící“ ženou, je považováno za muslima. Asi si říkáte, že stejné je to i v opačném případě. Takový případ je však dle islámu nemyslitelný, muslimka si nesmí vzít „nevěřícího“ muže!

Podle tradice je novorozeně ihned po porodu vykoupáno a do pravého ucha je mu pošeptán začátek motlitby a do levého ucha výzva k modlitbě. Účelem tohoto rituálu je, aby se první slova, která dítě uslyší, týkala islámu. Součástí náboženských zvyků je u některých muslimských komunit i obřízka, především mužská, někde i ženská.

Budhisté: V tradičním buddhismu se dítě pojmenovává 3 den po porodu, nejobvykleji dle dne v týdnu, kdy se dítě narodilo, nebo podle významné náboženské události. Novorození chlapci dostávají darem velký kus dřeva ovázaný posvátnou šálou z bílého hedvábí.

Témata: Děti, Chování a vztahy, Velká rodina, Máj, Obřízka, Závažný problém, Vir, Rituál, Případný problém, Magický rituál, Jemný tlak

Mohlo by vás zajímat
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Býk Za svými názory i pracovními postupy si stojíte a nehodláte o nich diskutovat ani s nadřízeným. Věříte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světlana, Světla, Svetlana

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu