Maminka.czPředškolák

Mají vaše děti imaginárního kamaráda? Je to úplně normální

, Časopis Maminka
13. 9. 2016
Mají vaše děti imaginárního kamaráda? Je to úplně normální
Mami, za dveřmi je Batman. Nebo taky drak, upír, mimozemšťan, vodník, zelený mužíček či Pepíček, o kterém jste nikdy v životě neslyšeli. Sedí s vámi u stolu, koukají se s vašimi dětmi na televizi a povídají si s nimi, jenže – nejsou vidět. Je to normální a jak na to reagovat?

Hlavně nezakazujte!

„Když za námi dcera Klárka celý týden chodila, že na zemi v obýváku leží krvácející Tonda, ale že mu během chvilky všechnu krev vrátila zpátky, začali jsme přemýšlet o tom, zda není načase vyhledat psychologa. Dětská lékařka nás ale uklidnila, že tyhle imaginární představy jsou naprosto v pořádku a že to máme nechat být,“ vypráví pětatřicetiletá Radka z Prahy.

Zakazovat dětem jejich neviditelné kamarády a spojence? To nedělejte, i když budete mít pocit, že se k vám do rodiny imaginární kamarád nastěhoval. Rozhodně nepomůže zakazovat a stále poukazovat na realitu („Ale Kačenko, podívej se dobře, v tvém pokojíčku vážně nikdo není…“). Děti kolem pátého roku si rády vymýšlejí různé příběhy, hrají si na něco, zkoušejí nové role a k tomu patří i existence neviditelných kamarádů.

Kdo si hraje, nezlobí

Malé děti nechápou rozdíl mezi lží a pravdou, jejich představa je velmi živá a barvitá, takže pro ně vlastně imaginární kamarád není ničím, co by neexistovalo. Je fajn, když dětem tyto imaginární postavy ponecháte, dovolíte jim, aby s nimi rostly, protože jim to pomáhá vyvíjet se a zůstat kreativní. Navíc si při jejich „tvorbě“ zkoušejí různé osobnosti, které jim v neustále se měnícím a kulturně pestrém prostředí prospívají v dospělosti.

Na druhou stranu buďte pozorní a naslouchejte třeba tomu, co dítě svému „kámošovi“ ze světa fantazie vykládá. Třeba má strach ze tmy, ze školky nebo ho někdo bije a vám se to jen bojí říct. Mírně tedy korigujte hranice mezi realitou a vymyšleným světem, nepodporujte dítě v tom, aby na kamaráda svalovalo vinu za rozlitou limonádu či rozbitou hračku a podobně.

Ptáte se, jak dlouho to bude trvat? Nebojte se, imaginární kamarádi ve vaší rodině většinou dlouho nezůstanou, provázejí děti obvykle několik měsíců (ovšem může to být i déle). Jednou váš potomek sám zjistí, že svého neviditelného společníka nepotřebuje. Pak si s ním i přestane povídat a vodit ho k vám domů na večeři. Přesto se vám zdá, že ho má až moc dlouho? Popřemýšlejte o tom, jestli není dítě skutečně osamělé a zdá mu dáváte dostatek pozornosti.

Proč dát dětem prostor k imaginaci

  • Fantazie pomáhá zvládat náročné zátěžové situace, vnáší do života barevnost a hravost.
  • Učí hledat nové cesty tam, kde se zdá, že už nic nejde.
  • Imaginace pomáhá ve školním věku řešit problémy s různými výsledky v různých situacích a hraní je způsob, jak se s nimi vypořádat.
  • Fantazie umožňuje dětem vnášet do praxe reálné životní dovednosti.
  • Představivost taky podporuje slovní zásobu. Vyprávění skutečných i vymyšlených příběhů pomáhá dětem učit se a zapamatovat si nová slova.
  • U předškoláků má harmonizující význam, je nezbytná pro citovou i rozumovou rovnováhu.
Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Váš domov, Rodina, Chování a vztahy, Norma, Matějček, Tereza Beníšková, Neviditelný kamarád, Nejmladší syn, Smíšek, Máj, Imaginace, Bujná fantazie, Kamarád, Tonda, Normální projev, Zdeněk Matějček, Vymyšlený příběh, Imaginární kamarád

Mohlo by vás zajímat
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Střelec Svému nadřízenému dnes ukážete, že k němu chováte respekt. Na hádky už nemyslíte a spíše se stydíte za…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu