Maminka.czdítě v restauraci

Majitel kavárny vykázal čtyřčlennou rodinu ven: Dítě řvalo 15 minut, bylo to neúnosné, vysvětlil. Lidé mu dali za pravdu

Dita Mrázková 30.  1.  2024
Chodit s malým dítětem do restaurace, nebo ne? Otázka, která vyvolává vášnivé diskuse jak na straně rodičů, tak i provozovatelů. Nedávný případ, kdy se majiteli kavárny nelíbil pláč dítěte, vzbudil opět velké emoce. Kdo se ho zastal a kdo se postavil za rodinu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nedávno vyvolala vášnivou diskusi příhoda, kdy jedno pražské bistro veřejně přiznalo, že není příliš nakloněno návštěvám těch nejmenších, a označilo se tak jako "baby-unfriendly". To samozřejmě rozlítilo především rodiče, kteří na sítích ohnivě diskutovali, kam to ten svět spěje, když už nemůže přijít na snídani nebo zákusek celá rodina.

Majitel se nechal slyšet, že jejich podnik není na neukázněné děti zařízen a že většina jeho hostů se chce v klidu najíst. Proto tedy vydal jakési sedmero pravidel pro děti, které rodiče vezmou s sebou. Ať se to někomu líbí, nebo ne.

Pražské "baby-unfriendly" bistro má vlastní pravidla pro rodiče s dětmi. Řadu z nich to pobouřilo

Podobně vášnivou debatu vyvolal případ, který se nedávno stal v australské kavárně Adele's Café. Sem přišla na zmrzlinu čtyřčlenná rodina, která si pobytu s chladivým občerstvením ale moc dlouho neužila. Jedno z dětí se totiž začalo vztekat a následně propuklo v hysterický pláč, když se mělo podělit o zmrzlinu se svým sourozencem.

Podle majitele kavárny trval "hysterický pláč" asi 15 minut. "Starší z dětí začalo navíc třískat o zem věcmi, které stály na stole, včetně dekorací. Bylo velké štěstí, že se nikomu nic nestalo a také že se nerozbily dlaždice, na které chlapec věci házel," nechal se slyšet majitel kavárny Adrian Dalloste. 

Rodina se tedy nejdřív přesunula před kavárnu k venkovnímu stolku, když ale ani tam plačící dítě neutichlo, majitel rodiče vyzval, že pokud nejsou schopni potomka uklidnit, ať prostor opustí. Otec od rodiny majiteli kavárny řekl, že je to hodně špatný podnik, když není ochoten respektovat děti, načež majitel odpověděl, že to rozhodně není špatný podnik, ale špatná výchova.

Klepněte pro větší obrázek

Celý incident sledovala trojnásobná maminka Laura Edwards, kterou situace pobouřila natolik, že se o ní rozhodla informovat na sociální síti. Podle ní majitel rodičům dokonce vyhrožoval policií, pokud ihned jeho kavárnu neopustí. "Nechápu, proč jim nenabídl pomoc nebo případně nepoprosil jednoho z rodičů, aby vzal své dítě na procházku a uklidnil ho. Ale on je prostě vyhodil. Pro mě jako pro mámu je to hodně smutná zkušenost," postěžovala si.

Laura do diskuse sama vstoupila a majiteli řekla, že to, co dělá, je nechutné. Poté na sítích zveřejnila video, na kterém lidi vyzvala, aby do kavárny, která není nakloněna dětem, raději nechodili. To se pochopitelně nelíbilo jejímu majiteli. "Je to poprvé za osm a půl roku, co jsem musel někoho požádat, aby odešel. Nedělám to rád, ale tohle vřískání se opravdu nedalo snést. Nechápu, proč se ta cizí žena rozhodla k takové pomluvě," řekl na svou obhajobu majitel.

Laura nicméně jeho názory popřela. "Myslím, že někdy se na vás dívají s despektem, když máte děti, zvláště když mají záchvaty vzteku a podobně, ale lidé by si měli uvědomit, že dětský mozek není v tomto věku ještě plně vyvinutý a děti potřebují pomoc, aby tyto emoce zpracovaly."

Přestože trojnásobná maminka vyzvala k bojkotu kavárny, tisíce lidí jí vzkázaly, ať se stará sama o sebe, a že naopak kvůli jednání majitele budou do kavárny chodit o to raději.

"Udělal bych přesně to samé. Je přece jeho povinností zajistit, aby si každý užil příjemný zážitek," napsal jeden ze sledujících.

"Zodpovědní rodiče mají naučit děti, jak se chovat a projevovat úctu k ostatním, nebo se v opačném případě postarat o to, aby neobtěžovaly ostatní," přidal se další uživatel. Těch, kteří stáli na straně majitele, bylo daleko víc, což prý samotnou Lauru velmi překvapilo.

Jak se na věc díváte vy? Diskutovat s námi o tom můžete na našem Facebooku.

VIDEO: MAMINKA V PORODNICI: FAKULTNÍ THOMAYEROVA NEMOCNICE V PRAZE
-BABY FRIENDLY HOSPITAL

Témata: Děti, Příběhy, Rodina, Chování a vztahy, Rodičovství, Rodiče, Sociální sítě, Emoce, dítě v restauraci, pláč, Kritika, restaurace, baby-friendly, Kavárna, Majitel, Maminka, Facebook, Diskuse