Maminka.czRodina

Malá gesta – největší projevy lásky, které udržují vztah

Pět žen popisuje nenápadné projevy lásky, které jsou pro ně ve vztahu ve svých důsledcích těmi nejsilnějšími a nejpravdivějšími.
1. 5. 2016
Malá gesta – největší projevy lásky, které udržují vztah

Maminky Johanka, Lída, Soňa, Klára a Darja se s námi podělily o své postřehy z partnerského soužití, které se týkají oněch úžasných, malých a zdánlivě nenápadných gest, které však bývají těmi nejsilnějšími a nejpravdivějšími vyznáními lásky, které mohou ženy v běžném životě každodenně prožívat.

„Ukaž mi svou lásku bez skutků a já ti ukážu svou lásku ve skutcích…“ – i tak by se dal parafrázovat krásný biblický verš o víře. O lásce nejde jen mluvit, skutečnou lásku musíme žít.

Vybavíte si nějaká drobná, zdánlivě obyčejná gesta a skutky, ze kterých skutečně cítíte jeho lásku a zájem?

Johanka (35 let, 3 děti): S mužem se známe od střední školy, ani se neptejte jak dlouho. Manželé jsme 15 let. Dvě děti jsme plánovali, třetí nás neplánovaně překvapilo v době manželské krize v mých 34 letech. A právě tenhle třetí dáreček mi dal pochopit, že mě můj muž stále miluje.

Takřka každou sobotu a neděli vstane s dětmi, dvě starší vypraví na turnaje a zápasy nebo na výpravu se skauty, mimču udělá mléko, naloží ho do auta a rozveze děti. Cestou zpět mi koupí noviny a často i nějakou dobrou snídani, což oceňuji víc než kytici růží.

Lída (31 let, 2 děti): Přesně na toto téma jsme si nedávno povídaly s kamarádkami. Docela mě pobavilo, když jsem poslouchala, co všechno lze vlastně považovat za projev lásky. Já například miluji, když mi muž přinese jen tak dobré víno. Obvykle mi cestou z práce napíše SMS: „Už jedu a vezu ti květinu.“ dobře ví, že opravdovou květinu neocením... K vínu pak někdy přidá ještě můj milovaný kozí sýr a dětem oblíbené makronky. Všichni si pak po večeři užíváme „francouzský večer.“

Druhou věcí, která mě momentálně dostává do kolen, je manželův dárek k mým kulatinám. Dostala jsem celoživotní poukaz na žehlení košil! To jsem fakt nesnášela! Už rok košile nežehlím, žehlí si je můj muž! PS: Doufám, že mě bude milovat až do smrti.)

Soňa (41 let, 1 dítě a druhé na cestě): Věřte, nebo ne, u prvního muže, od kterého jsem s dcerou doslova utekla, si nevybavím nic, čím bych vám mohla nějak odpovědět. Zato druhý muž mě v tomto ohledu naprosto „dostává do kolen“ i zahanbuje. Když vidí, že je mi zima, beze slova se zvedne a navlíkne na mě svetr nebo zatopí v krbu. Když se jen zmíním, že nemám co na sebe, ráno mám na stole jeho platební kartu a vzkaz, ať si koukám koupit, co potřebuji. Když nestíhám vařit, tak přiveze pizzu nebo „čínu.“ 

I po 5 letech soužití mi velmi často a nečekaně přistane ve vlasech pusa nebo pohlazení. Jsem osudu strašně vděčná, že jsme se potkali, nejen kvůli mně, ale i kvůli dceři, která až nyní vidí, jak se chová skutečný „Chlap“.

Klára (26 let, dvojčátka): Drobné projevy lásky? Myslím, že v tomto ohledu je můj muž megaloman! Když jsem čekala dvojčata, proležela jsem celé mé rizikové těhotenství, manžel mě v té době vykrmil, umazlil, rozmazlil, prostě neuvěřitelně hýčkal, až mi to lezlo na nervy. Nemohla jsem si v klidu zavzdychat a zafňukat, aby neletěl, jestli něco nepotřebuji: polštářek, pitíčko, čokoládku, pomazlit?

Byly chvilky, kdy mi to lezlo šíleně na nervy – těhotenství není zkrátka jednoduché období – ani pro ženy, ani pro jejich muže. Když se ale dvojčata narodila, přesunul velkou část pozornosti na ně a mně se docela ulevilo – ale nechci se rouhat! Lásky mám stále na rozdávání.

Darja (36 let, 3 děti): Můj chlap je takový tatranský medvěd; nemluvný hromotluk, drsňák co všechno vydrží, tvrdý jako skála, poctivý až to bolí, z tradiční slovenské katolické rodiny. Mám holt pro takové typy slabost. Drobných projevů lásky je u nás poskrovnu, když nějaký je, obvykle mě dostane do kolen.

Nedávno jsem obrečela, když můj muž prohlásil: „Čtvrtky a pondělky jsou moje,“ což znamenalo, že každý čtvrtek a pondělí stráví hodinu v hospici, kde leží má babička, namaže jí záda, popovídá si s ní a pokud to půjde, projede se s ní po zahradě. U babičky jsem se střídala každý den jen s mamkou, ale obě jsme už hodně vyčerpané. Babička je v hospici 4 měsíce. Naprosto jsem si tam nedovedla muže představit, ale jemu nemá cenu odporovat. Babička o mém muži básní, ošetřující sestřičky jsou z něj celé vedle, ale já nejvíc! Mohl by mi stokrát říct: „Miluji tě!“, ale nikdy bych mu to neuvěřila tolik, jako když dělá to, co dělá.


Témata: Vaše příběhy, Rodina, Vztah, Druhý muž, Projev, Kozí sýr, První muž, Košile, Dobré víno, Partnerské soužití

Mohlo by vás zajímat
Míša Tomešová čeká druhé miminko. Tajila to pět měsíců
Dítě po čtyřicítce není tabu. Které slavné maminky rodily v pozdějším věku?
Na třídní schůzky v pracovní době? To již není utopie!
Kate může rodit každou minutou, řekl William. Jak se bude dítě jmenovat?

Video

Dílnička: Vyrobte si krásnou jarní dekoraci na stůl ve tvaru vajíčka

Horoskopy

Býk Celý den se budete dívat na to, jak váš kolega v práci vrší hloupost za hloupostí. Neměli byste ho hned…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leona, Leontýna, LeontinaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu