Maminka.czPředškolák

Malá přírodní lékárnička na cesty aneb jde to i bez chemie

Martina Machová 28.  6.  2012
Malá přírodní lékárnička na cesty aneb jde to i bez chemie
Přírodní lékárna na cesty může být zajímavým doplňkem klasické cestovní lékárny a dokonce ji může z části nahradit. Přírodní lékárna je plná voňavých esenciálních olejů, bylinných tinktur a dalších darů něžné avšak obdivuhodně silné přírody. Nebojte, obvazový materiál z listů ani desinfekci v podobě pijavic v ní nenajdete!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud vás srdce i mozek táhne zpět k přírodě, a vy si v případě jakékoliv volby vždy vybíráte tu „zelenější“ cestu, připravili jsme pro vás cestovní přírodní lékárničku. Několik malých lahviček pohodlně zabalíte do plastové krabičky či kosmetické taštičky a přihodíte ke sbaleným zavazadlům. Lék první volby může být v mnoha případech „zelený“, pokud se neosvědčí, lze sáhnout po „chemii“. Mnohé titěrné lahvičky, např. s čajovníkem (tea tree) v sobě skrývají překvapivě všestranné pomocníky.

Antibiotikum, antivirotikum
Jako antibiotikum i antivirotikum lze vnitřně i zevně užít širokospektrální extrakt z grepových jadérek či koloidní stříbro. Zevně lze aplikovat čajovník.

Antimykonikum (proti plísním – kvasinkám)
Známým přírodním antimykotikem je čajovník. Lze jím mazat nehtová lůžka, kápnout do bot i na spodní prádlo, nakapat do mýdla či jako první pomoc na vaginální tampon.

Bolesti hlavy
Při bolestech hlavy pomáhá přiložení nakrájených koleček citronu. Jelikož bolest může být různého původu, na potření čela zvolíme univerzální levanduli nebo heřmánek.

Bolesti uší
Při zánětech středouší se úžasně osvědčují všestranné bylinné kapky Audiron. Požít lze opět i levanduli a heřmánek, u dospělých i čajovník. Zvolenou silici nakapejte na ukazovák a ucho i zevní zvukovod jemně vytřete, Audiron nakapejte.

Bolesti zubů
První pomoc při bolesti zubů u dospělých zajistí hřebíčková silice. 1 kapku kápněte na ušní tyčinku a potřete bezprostřední okolí zubu. Slabší bolesti během několika minut na nějaký čas ustoupí. Pozor, silice je velmi silná, používejte ji velice opatrně a střídmě. Nemáte-li hřebíček, vypomůže čajovník či levandule. Hřebíček neužívejte u dětí, zde má své místo heřmánek římský. Ten pomůže i u bolestivých váčků.

Drobné popáleniny, popáleniny od slunce
Naprostou jedničkou mezi léčiteli menších opařenin a popálenin je levandulová silice, stačí aplikovat několik kapek přímo na postižené místo. Na popáleniny od ze sluníčka lze aplikovat nejen studený kefír či jogurt, ale i zmíněnou levanduli. Silici lze nakapat i přímo do vychlazeného jogurtu.

Horečka
Do 38,5⁰C není nutné horečku srážet. Zvýšená teplota pomáhá organismu v boji s infekcí. Vysoké horečky je však již potřeba srazit; bezvadně uleví obklady a otírání chladnou žínkou namočenou ve vodě, do které jste kápli a řádně promíchali 1 kapku levandule či eukalyptu. Při horečkách se osvědčuje i bezinkový čaj a čerstvý jablečný džus.

Nevolnosti – kinetózy
Kinetózy a nevolnosti mírní inhalace silice máty peprné. Skvělá jsou i kvalitní zázvorová lízátka a bonbóny.

Opary
Bylinné kapky Audiron se používají nejen při záněty středouší, ale i na opary. Podobné účinky má i aromatická silice z geránie.

Pálení žáhy
Někdy uleví i dobře rozžvýkané mandle, kousek banánu či ve lžičce medu rozpuštěná kapka silice z máty peprné, rozmíchaná ve sklenici vody.

Štípnutí hmyzem, repelent
Hmyzí jed úžasně neutralizuje levandulová silice (údajně je účinná i na jed černé vdovy). Jako repelent lze opět použít levanduli (přímo na pokožku), dále eukalypt a také mátu (raději jen na oděv!). Do rozprašovače či aromalampy se jako repelent výborně hodí citronela.

Zažívací problémy – průjem
Příčinu průjmu pomůže zlikvidovat rostlinné uhlí (tzv. čárkl), ten na sebe naváže škodlivé bakterie a toxiny, jež průjem způsobily. Pokud máte po ruce borůvky, neváhejte a konzumujte.

Osobní zkušenost
Ať již cestuji kamkoliv (dokonce i do práce), vždy mám s sebou vedle nezbytné řasenky a „švýcaráku“ 2 universální éterické oleje: levanduli a čajovník. Třetí hřebíček vozím na zlobivé moudráky. Vřele doporučuji naučit se s těmito poklady pracovat, pokud k nim najdete cestu, budete je milovat!

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Školák, Předškolák, Kojenec, Batole, Lék, Hmyzí jed, Bolest uší, Čest, Lékař, Jablečný džus, Chemie, Lékárnička, Aromatická silice, Kápnout, Přírodní lék, Štípnutí, Zdraví na Heureka.cz