Maminka.czNovorozenec

Malá velká fontanelka

, Časopis Maminka
2. 5. 2010
Malá velká fontanelka
Držíte poprvé v náručí novorozené miminko a nahmatala jste na hlavičce měkké místečko, pod kterým cítíte pulz? Opatrně, nikdy na něj netlačte, mohla byste vašemu dítku ublížit.

Vaše nové miminko je určitě to nejnádhernější stvoření pod sluncem, i když vás některé věci mohou překvapit. Může být svraštělé, mít na sobě chloupky nebo nateklá víčka.

I hlavička má jednu zvláštnost – po porodu může vypadat špičatě, protože ve srovnání se zbytkem těla byla stlačovaná porodními cestami. Na temeni ucítíte měkké místo, kterému se říká fontanela, kde kosti nejsou dosud srostlé a nespojí se až do 18 měsíců.

K čemu vlastně jsou?

Fontanely jsou vazivové destičky mezi lebečními kostmi, které umožňují další růst hlavičky po porodu a zvětšování objemu mozku. „Lze je nahmatat mezi lebečními kostmi novorozenců, kojenců a malých batolat,“ říká lékařka Mária Fedorová. Jsou tedy hodně důležité, protože umožňují také pohyblivost příslušných kostí a změnu tvaru hlavičky (konformaci) během porodu.

Věděla jste, že existuje více druhů těchto fontanel?

* Velká fontanela (fonticulus anterior, major):Je největší, má tvar kosočtverce a nachází se mezi čelní kostí a oběma temenními kostmi. Při pravidelném pediatrickém vyšetření kojence se sleduje její velikost, pružnost a poloha vzhledem k okolí. Velká fontanela se postupně zmenšuje a uzavírá kolem 13. měsíce věku, v některých případech i později, kolem 1,5–2 roků. Při nedostatečné hydrataci (zavodnění miminka) při průjmu, zvracení nebo nedostatečném příjmu tekutiny je velká fontanela propadlá a na hlavičce můžete nahmatat propadlinku.

Naopak při zvýšení tlaku v hlavičce (při infekci CNS, například při meningitidě, zánětu mozkových blan, krvácení atd.) je fontanela napjatá, vystupuje nad okolí, je tužší a často pulzuje. Fontanela se kontroluje v poradně pokaždé a její prohlídka patří mezi základní vyšetření. Může pomoci při stanovení příčin obtíží miminka.

* Malá fontanela (fonticulus posterior, minor): Nachází se mezi zadní částí temenních kostí a kostí týlní. Má tvar trojúhelníku. V čase porodu je již často nehmatná a definitivně se uzavírá do šestého měsíce života dítěte.

* Další fontanely: fonticulus mastoideus – mezi temenní, týlní a spánkovou kostí, a fonticulus sphenoidalis – mezi čelní, spánkovou, klínovou a temenní kostí. Běžně se nevyšetřují a nenahmatávají. Uzavírají se až kolem třetího roku věku.

Jak o ni pečovat?

Nemusíte se bát, i když spoustu maminek tohle měkké místečko na hlavě děsí. „Fontanela nevyžaduje žádnou speciální péči, je vhodné ji zbytečně nemačkat, ale hlavičku klidně můžete česat i hladit, dítěti tím nijak neublížíte,“ radí lékařka. Pokud se neuzavře do dvacátého měsíce, je vhodné provést kontrolní vyšetření, zda je vše v pořádku. Do grafu se pečlivě zanesou hodnoty obvodu hlavičky od porodu až do aktuálního období a sledují se případné odchylky růstu.

Provádí se též ultrazvukové vyšetření, zhodnotí se kostní věk na základě rentgenu. Také se provedou laboratorní testy a případně se uskuteční vyšetření ve speciální ordinaci zaměřené na růstové problémy. „Většinou však stačí jenom pečlivá kontrola obvodního pediatra a pravidelné měření hlavičky a rozměrů velké fontanely,“ dodává MUDr. Mária Fedorová.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Měkké místo, Temenní kost, Pravidelné měření

Mohlo by vás zajímat
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Tři tipy, aby vás děti poslouchaly. Mluvte pozitivně a použijte humor
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!

Horoskopy

Vodnář Díky průtoku pozitivní energie se dostáváte do stavu, kdy jste ochotni přistoupit s partnerem na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radko, Radoš, Rajko

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu