Maminka.czNovorozenec

Malá velká fontanelka

, Časopis Maminka
2. 5. 2010
Malá velká fontanelka
Držíte poprvé v náručí novorozené miminko a nahmatala jste na hlavičce měkké místečko, pod kterým cítíte pulz? Opatrně, nikdy na něj netlačte, mohla byste vašemu dítku ublížit.

Vaše nové miminko je určitě to nejnádhernější stvoření pod sluncem, i když vás některé věci mohou překvapit. Může být svraštělé, mít na sobě chloupky nebo nateklá víčka.

I hlavička má jednu zvláštnost – po porodu může vypadat špičatě, protože ve srovnání se zbytkem těla byla stlačovaná porodními cestami. Na temeni ucítíte měkké místo, kterému se říká fontanela, kde kosti nejsou dosud srostlé a nespojí se až do 18 měsíců.

K čemu vlastně jsou?

Fontanely jsou vazivové destičky mezi lebečními kostmi, které umožňují další růst hlavičky po porodu a zvětšování objemu mozku. „Lze je nahmatat mezi lebečními kostmi novorozenců, kojenců a malých batolat,“ říká lékařka Mária Fedorová. Jsou tedy hodně důležité, protože umožňují také pohyblivost příslušných kostí a změnu tvaru hlavičky (konformaci) během porodu.

Věděla jste, že existuje více druhů těchto fontanel?

* Velká fontanela (fonticulus anterior, major):Je největší, má tvar kosočtverce a nachází se mezi čelní kostí a oběma temenními kostmi. Při pravidelném pediatrickém vyšetření kojence se sleduje její velikost, pružnost a poloha vzhledem k okolí. Velká fontanela se postupně zmenšuje a uzavírá kolem 13. měsíce věku, v některých případech i později, kolem 1,5–2 roků. Při nedostatečné hydrataci (zavodnění miminka) při průjmu, zvracení nebo nedostatečném příjmu tekutiny je velká fontanela propadlá a na hlavičce můžete nahmatat propadlinku.

Naopak při zvýšení tlaku v hlavičce (při infekci CNS, například při meningitidě, zánětu mozkových blan, krvácení atd.) je fontanela napjatá, vystupuje nad okolí, je tužší a často pulzuje. Fontanela se kontroluje v poradně pokaždé a její prohlídka patří mezi základní vyšetření. Může pomoci při stanovení příčin obtíží miminka.

* Malá fontanela (fonticulus posterior, minor): Nachází se mezi zadní částí temenních kostí a kostí týlní. Má tvar trojúhelníku. V čase porodu je již často nehmatná a definitivně se uzavírá do šestého měsíce života dítěte.

* Další fontanely: fonticulus mastoideus – mezi temenní, týlní a spánkovou kostí, a fonticulus sphenoidalis – mezi čelní, spánkovou, klínovou a temenní kostí. Běžně se nevyšetřují a nenahmatávají. Uzavírají se až kolem třetího roku věku.

Jak o ni pečovat?

Nemusíte se bát, i když spoustu maminek tohle měkké místečko na hlavě děsí. „Fontanela nevyžaduje žádnou speciální péči, je vhodné ji zbytečně nemačkat, ale hlavičku klidně můžete česat i hladit, dítěti tím nijak neublížíte,“ radí lékařka. Pokud se neuzavře do dvacátého měsíce, je vhodné provést kontrolní vyšetření, zda je vše v pořádku. Do grafu se pečlivě zanesou hodnoty obvodu hlavičky od porodu až do aktuálního období a sledují se případné odchylky růstu.

Provádí se též ultrazvukové vyšetření, zhodnotí se kostní věk na základě rentgenu. Také se provedou laboratorní testy a případně se uskuteční vyšetření ve speciální ordinaci zaměřené na růstové problémy. „Většinou však stačí jenom pečlivá kontrola obvodního pediatra a pravidelné měření hlavičky a rozměrů velké fontanely,“ dodává MUDr. Mária Fedorová.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

maminka predplatne
Témata: Časopis Maminka, Děti, Novorozenec, Temenní kost, Měkké místo, Pravidelné měření

Mohlo by vás zajímat
Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Horoskopy

Kozoroh Pokud jste si nedávno našli spřízněnou duši, vydrží vám po dlouho dobu anebo až navěky. Období bylo…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dina, Bonifác, Aglaja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné