Maminka.czDěti

Malé děti a horory: Mohou dětem strašidelné filmy uškodit?

31. 1. 2018
Malé děti a horory: Mohou dětem strašidelné filmy uškodit?
Plodí sledování násilí – filmů, seriálů, pohádek i počítačových her – opravdu násilníky?

Je neobyčejně těžké zamezit tomu, aby děti občas neshlédly brutální scény ve filmu, zprávách či v počítačové hře. Aby ne, dle jedné studie z Pensylvánské university se za posledních 60 let zdvojnásobil počet přestřelek a filmových scén zobrazujících násilí! Proč? To je jednoduché!

Násilí (a také sex) dle mediálních expertů prostě prodává. Zatímco scény se silnějším sexuálním podtextem se ve většině medií vyskytují až v době, kdy jsou děti obvykle v posteli, o násilných, mnohdy až brutálních scénách se to bohužel tvrdit nedá. Těšte se, budete se bát. 10 nejočekávanějších hororů 2019 

Navíc čím jsou děti starší, tím jsou vynalézavější a svou roli pochopitelně sehrají i sourozenci a kamarádi, kteří se o zakázané ovoce rádi podělí. Může toto „ovoce“ malým dětem nějak uškodit? 

Může sledování televize pomoci ve vývoji řeči? Budete překvapeni

Úzkost i nepřiměřený strach o blízké

Psychologové se shodují na tom, že sledování násilných scén dítě poškodit může – avšak není třeba si hned představit, že ve všech případech půjde o nápodobu násilného jednání!

Některé děti začnou být po sledování násilných scén více úzkostné, mohou začít přeceňovat reálné nebezpečí a mít například nepřiměřený strach o své blízké nebo dokonce o sebe sama.

Pokud děti sledují takové pořady dlouhodobě, hrozí, že podobně jako dospělí časem „otupí“ a sníží svou citlivost vůči sledovanému násilí. Ostatně si možná pamatujete, jak na vás zapůsobil první horor, který jste viděli, a jak ty další a další.

Jenže dítě není dospělý a dle psychologů může v krajních případech nabýt dojmu, že jsou násilí a brutalita vcelku běžným způsobem řešení problémů. Nicméně je třeba podotknout, že samotné sledování násilí přímo nepodmiňuje jeho konání – významnou roli hrají i rodinné zázemí, kamarádi, povaha a mnoho dalších aspektů.

Máte doma malého „cíťu"? Poradíme vám, jak úzkostnému dítěti pomoci

Co na to odborníci?

Například psycholožka Leona Němcová v uvedených souvislostech v publikaci Krizové situace výchovy a výuky uvádí: „V psychologické praxi se také často setkáváme s psychickými důsledky vystavení nepřiměřené psychické zátěži v dětském věku. Často k těmto situacím dochází v rámci dětských kolektivů například při volnočasových aktivitách nebo na dětských táborech. Děti disponují různou mírou odolnosti vůči zátěži a také odlišnou dosavadní zkušeností…“ Je tedy patrné, že odborníci se ve svých praxích s důsledky předčasného styku s násilnými výjevy a situacemi setkávají.

S dětmi se o terorismu nebojte mluvit. Nepodporujte v nich strach, ale nelžete

Devítiletý se bojí o rodiče, předškolák se obává „bubáků“

Reakce dětí se pochopitelně liší dle povahy, citlivosti, psychické odolnosti a také věku dítěte. Citlivější školáci, obvykle starší osmi až devíti let, mohou na nepříjemný vizuální zážitek reagovat přehnaným strachem o své blízké.

Tyto děti již rozlišují fikci od reality a značně senzitivně reagují na brutální zobrazení skutečných událostí – nehod, vražd, války apod. Zvlášť citlivě zpracovávají záběry, v nichž jsou zobrazeny tragické události, kde jsou zachyceny jako oběti děti a rodiče.

Mladší děti pak někdy mívají v souvislosti s podobnými záběry iracionální úzkosti, které jsou spojené s nadpřirozenem, zvlášť pokud se násilí zobrazující vizuální zážitek trefí do citlivého období, kdy děti zcela přirozeně řeší například otázku konečnosti lidského života apod.

Mohlo by vás zajímat: 10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond aneb nejděsivější filmy historie

Toť otázka! Předškolní děti se k některým filmům či hrám vůbec nemusí „nachomýtnout“. U školáků, i těch nejmladších, je to těžší. V každém případě je vhodné vědět, na co děti koukají, a občas nějaký oblíbený film, seriál nebo pohádku shlédnout s nimi – možná budeme překvapeni! 10 nejlepších hororů dekády najdete TADY

Psycholožka Leona Němcová k tomu uvádí: „Pokud rodič sleduje film, pohádku či televizní pořad společně s dítětem, má velkou šanci ovlivnit svým postojem a emocemi vnímání dítěte, i kdyby šlo o seriál, na který se dívají všichni spolužáci. Rodičům se vyplatí orientace v současných animovaných seriálech, které jsou díky barvám a roztomilým postavičkám pro děti velmi přitažlivé. Pokud se však na některé podíváte, zjistíte, jak agresivní svět dětem nabízíme…“

VIDEO: Dívka uklidnila svého malého bratra díky hře na kytaru

Mohlo by vás zajímat: Mami, já se bojím! 6 největších dětských strachů

5 velkých batolecích strachů: Víme, jak je zastavit
Poslouchá vás z lásky, nebo ze strachu? Ideální je vzájemný respekt

 

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Dětský tábor, Zakázané ovoce, Dětský strach, Přehnaný strach, Události, Studie, Úzkostné dítě, Citlivost, Reakce dětí, Sexuální podtext, Bubák

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!

Horoskopy

Střelec Začínáte se bát, že veškeré pracovní povinnosti do Vánoc ani nestihnete, a proto se uchylujete k…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné