Maminka.czDěti a nemoci

Malé děti koronavirus takřka neohrožuje. Čím to je?

4. 3. 2020
Malé děti koronavirus takřka neohrožuje. Čím to je?
Aktuální dění kolem koronaviru svádí spíše k negativním myšlenkám, a tak je dobré připomenout si i něco pozitivního, co v záplavě zpráv možná leckomu uniklo: Vir Covid-19 se z nějakého důvodu téměř netýká miminek a malých dětí.

Aktuálně bylo celosvětově potvrzeno přes 90 tisíc případů nakažení novým koronavirem, drtivá většina připadá na Čínu. Z tohoto počtu je ale jen zhruba stovka dětí. Studie publikovaná v polovině února v JAMA (The Journal of the American Medical Assotiation) navíc zmapovala případy dětí v Číně, které byly kvůli viru hospitalizovány. Jen devět dětí se nakazilo přímo od člena rodiny. U žádného z malých pacientů se navíc nevyskytly závažnější komplikace, vesměs se jednalo o lehce zvýšenou teplotu, kašel nebo jiné mírné respirační potíže.

Koronavirus a rodiny s dětmi: 10 otázek aneb Čeho se bát a čeho ne?

„Zatím se zdá, že 80 procent případů má celkem lehký průběh, ne vážnější než běžné nachlazení,“ míní Cody Meissner, odborník na infekční choroby a profesor pediatrie na Tuftsově univerzitě v americkém Massachusetts, a dodává: „A zdá se, že u dětí probíhá infekce ještě mírněji než u dospělých.“

Epidemiolog Rastislav Maďar v rozhovoru pro Právo dokonce řekl, že „případy nákazy malých dětí předškolního věku dosud nebyly zaznamenány a zatím pro tento jev není jednoznačné vysvětlení."

Také studie Světové zdravotnické organizace (WHO) poukázala na překvapivý fakt, že mezi dětmi do deseti let bylo nakaženo méně než jedno procento. Obvykle přitom malé děti patří při respiračních onemocněních mezi nejohroženější.

Jsem těhotná, mám se bát koronaviru? Rady lékaře

Vědci skutečně příčinu toho, že malé děti koronavirus tolik neohrožuje, doposud neobjevili. Je samozřejmě možné, že nakažených dětí je mnohem více, než uvádějí statistiky, protože je zkrátka nikdo nenahlásil. Nejsou totiž „dost nemocné“ na to, aby musely vyhledat lékařské ošetření, nebo nevykazují dokonce vůbec žádné příznaky nemoci.

Děti mají na koronavir imunitu, dospělí tolik odolní nejsou

Reportér New York Times Donald G. McNeil Jr., který se specializuje na zdravotnickou tématiku, má svoji vlastní teorii: „Děti v sobě mají obrovské množství různých mírných koronavirů, protože jde o typický virus při nachlazení. Děti na nachlazení trpí. Jdou do školky, hned si nějaké přinesou. Takže mají potom na podobný typ viru připravenou imunitu. Kdežto my dospělí, kteří jsme tyto viry potkali naposledy jako děti, už proti nim tak odolní nejsme.“

A je tu další pozitivní informace: Zatím neexistují žádné důkazy, že by závažné potíže postihovaly těhotné ženy nebo jejich ještě nenarozené děti. Malá studie uveřejněná v prestižním lékařském časopise The Lancet popisuje devět případů žen, které byly infikovány koronavirem ve třetím trimestru. Všechny porodily císařským řezem novorozence v dobrém zdravotním stavu.

„Miminka se rodí s mateřskými protilátkami,“ vysvětluje Sallie Permarová, profesorka pediatrie a imunologie na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně. „Takže pokud jejich matka byla nakažena koronavirem, ona proti němu mohou mít po narození určitou ochranu.“

Siao Siao: Koronavirus porazila novorozená holčička v Číně bez léků

To všechno jsou pro rodiče jistě úlevné informace, na druhou stranu všechna dosavadní zjištění jsou založena na malém vzorku nemocných a je potřeba provést ještě řadu dalších výzkumů. Například v případě těhotných žen zatím není jasné, jestli se virus může přenášet z matky na plod i v dřívějších fázích těhotenství nebo vaginálním porodem.

V tuto chvíli koronovirus podle všeho znamená největší riziko pro starší lidi a osoby s chronickými zdravotními problémy. A přestože se velmi rychle mění z problému jednoho státu v potenciální celosvětovou pandemii, bezprostřednějším nebezpečím je pořád ještě probíhající chřipková sezóna, která každoročně po světě infikuje miliony lidí – a zabíjí i děti.

KORONAVIRUS ON LINE

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Maminka Den matek
Témata: Zdraví, Nemoc, Děti, Koronavirus, Miminko, Imunita, Nemoci, Děti a nemoci, Kašel, Pediatrie, Čína, Massachusetts, Severní Karolína, Imunologie, Negativní myšlenka, New York Times, JAMA, Rastislav Maďar, Nachlazení, Malé dítě, Milión lidí, Sia, Vir, Právo, WHO

Mohlo by vás zajímat
Některé hračky by se dětem mohly dávat za trest. Tohle je výběr těch nejšílenějších!
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Horoskopy

Blíženci Na neděli se moc těšíte a jinak tomu nebude ani dnes. Jindy byste spěchali s rodinkou ven a bavili se s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctibor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné