[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Aktuálně bylo celosvětově potvrzeno přes 90 tisíc případů nakažení novým koronavirem, drtivá většina připadá na Čínu. Z tohoto počtu je ale jen zhruba stovka dětí. Studie publikovaná v polovině února v JAMA (The Journal of the American Medical Assotiation) navíc zmapovala případy dětí v Číně, které byly kvůli viru hospitalizovány. Jen devět dětí se nakazilo přímo od člena rodiny. U žádného z malých pacientů se navíc nevyskytly závažnější komplikace, vesměs se jednalo o lehce zvýšenou teplotu, kašel nebo jiné mírné respirační potíže.
„Zatím se zdá, že 80 procent případů má celkem lehký průběh, ne vážnější než běžné nachlazení,“ míní Cody Meissner, odborník na infekční choroby a profesor pediatrie na Tuftsově univerzitě v americkém Massachusetts, a dodává: „A zdá se, že u dětí probíhá infekce ještě mírněji než u dospělých.“
Epidemiolog Rastislav Maďar v rozhovoru pro Právo dokonce řekl, že „případy nákazy malých dětí předškolního věku dosud nebyly zaznamenány a zatím pro tento jev není jednoznačné vysvětlení."
Také studie Světové zdravotnické organizace (WHO) poukázala na překvapivý fakt, že mezi dětmi do deseti let bylo nakaženo méně než jedno procento. Obvykle přitom malé děti patří při respiračních onemocněních mezi nejohroženější.
Vědci skutečně příčinu toho, že malé děti koronavirus tolik neohrožuje, doposud neobjevili. Je samozřejmě možné, že nakažených dětí je mnohem více, než uvádějí statistiky, protože je zkrátka nikdo nenahlásil. Nejsou totiž „dost nemocné“ na to, aby musely vyhledat lékařské ošetření, nebo nevykazují dokonce vůbec žádné příznaky nemoci.
Reportér New York Times Donald G. McNeil Jr., který se specializuje na zdravotnickou tématiku, má svoji vlastní teorii: „Děti v sobě mají obrovské množství různých mírných koronavirů, protože jde o typický virus při nachlazení. Děti na nachlazení trpí. Jdou do školky, hned si nějaké přinesou. Takže mají potom na podobný typ viru připravenou imunitu. Kdežto my dospělí, kteří jsme tyto viry potkali naposledy jako děti, už proti nim tak odolní nejsme.“
A je tu další pozitivní informace: Zatím neexistují žádné důkazy, že by závažné potíže postihovaly těhotné ženy nebo jejich ještě nenarozené děti. Malá studie uveřejněná v prestižním lékařském časopise The Lancet popisuje devět případů žen, které byly infikovány koronavirem ve třetím trimestru. Všechny porodily císařským řezem novorozence v dobrém zdravotním stavu.
„Miminka se rodí s mateřskými protilátkami,“ vysvětluje Sallie Permarová, profesorka pediatrie a imunologie na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně. „Takže pokud jejich matka byla nakažena koronavirem, ona proti němu mohou mít po narození určitou ochranu.“
To všechno jsou pro rodiče jistě úlevné informace, na druhou stranu všechna dosavadní zjištění jsou založena na malém vzorku nemocných a je potřeba provést ještě řadu dalších výzkumů. Například v případě těhotných žen zatím není jasné, jestli se virus může přenášet z matky na plod i v dřívějších fázích těhotenství nebo vaginálním porodem.
V tuto chvíli koronovirus podle všeho znamená největší riziko pro starší lidi a osoby s chronickými zdravotními problémy. A přestože se velmi rychle mění z problému jednoho státu v potenciální celosvětovou pandemii, bezprostřednějším nebezpečím je pořád ještě probíhající chřipková sezóna, která každoročně po světě infikuje miliony lidí – a zabíjí i děti.
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.