Maminka.czNovorozenec

Malí nedočkavci. Co vás čeká, když se narodí předčasně

Markéta Novák Matějková 9.  10.  2016
Malí nedočkavci. Co vás čeká, když se narodí předčasně
Myslíte si, že předčasný porod hrozí jen maminkám s tzv. rizikovým těhotenstvím? To jste na omylu. Někdy se totiž stane, že miminko ohlásí svůj příchod na svět i několik týdnů před plánovaným termínem u do té doby bezproblémového těhotenství. Víte, co vás v takové situaci čeká?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kojení musí chvíli počkat

Krmení nedonošeného miminka je další velkou kapitolou nedonošených dětí, a rozhodně ne jednoduchou. Málokteré předčasně narozené děťátko je schopno přijímat potravu ústy. A to z toho důvodu, že většina miminek nemá ještě dostatečně vyzrálý trávicí trakt. Děti narozené před 32. týdnem těhotenství nemají zvládnutou koordinaci dýchání, sání a polykání, což je nezbytné pro kojení.

Z toho důvodu bývají zprvu krmeny nitrožilně nebo hadičkou zavedenou do žaludku. I přesto je snaha, aby takové miminko mohlo ústy dostat alespoň malé množství mateřského mléka. Pokud to jeho zdravotní stav dovolí, je většinou krmeno mateřským mlékem vlastní matky, a později se přechází na kojení. Proto je dobré laktaci podpořit a udržet. Někdy si maminky musí na kojení počkat měsíce, jiné týdny a některé jen dny. Každopádně to čekání za to stojí. V porodnicích jsou maminkám k dispozici profesionální elektronické odsávačky, kde mohou svým dětem odsát mléko. Stejně tak mohou odsávat mléko doma a nosit jej do porodnice.

Správný start a cesta k cíli

Velmi důležité jsou první hodiny po narození, kdy se miminko musí adaptovat na přechod z nitroděložního života na svět. Většina předčasně narozených dětí nemá zralé orgány, proto je nutné jim s touto adaptací pomoci. V tuto chvíli je důležitá komplexní péče odborníků, aby mohly tyto děti časem dohonit své v termínu narozené vrstevníky.

Pro sledování růstu a vývoje předčasně narozených dětí platí jiná pravidla než pro děti donošené. U nedonošených dětí se určuje tzv. korigovaný věk, kdy se odečítají týdny od předpokládaného data narození. Například dítě ve třech měsících, které se narodilo o šest týdnů dříve, má korigovaný věk šest týdnů.

Obecně největším problémem předčasně narozených dětí je adaptace dýchání. Současně s tím se může objevit i oběhová nestabilita, kdy miminko není schopno udržet potřebný krevní tlak k dobrému prokrvování všech orgánů.

Stejně tak se mohou objevit nejrůznější infekce, zažívací potíže nebo problémy se zrakem, tzv. retinopatie. Vše se odvíjí od stupně nezralosti. Než jsou děti propuštěny domů, musí projít celou řadou vyšetření. Také po propuštění musí rodiče s dětmi většinou docházet do poradny pro předčasně narozené děti a nevyhnout se ani častějším návštěvám u lékařů.

Proč zrovna já?

Pokud se vám narodí děťátko dříve, než bylo v plánu, nevyhnete se otázce, co váš předčasný porod způsobilo. Příčin může být celá řada, přesto jasnou odpověď dostanete málokdy. Někdy se jedná o vážný stav matky, u které by pokračování těhotenství mohlo ohrozit její zdraví, jindy je komplikace na straně miminka. Nejčastější příčinou předčasného porodu jsou infekční komplikace placenty a plodových obalů, které stojí za předčasnou děložní činností a vedou k porodu nezralého miminka.

Narození děťátka je vždy radostnou událostí. V případě, že se miminko narodí dřív, zahalí radost především obavy o zdraví miminka. V tuto chvíli rodiče vstupují do období nejistoty, proto je třeba se hned ze začátku, i když to zní jako klišé, umět radovat z každého i maličkého úspěchu. Důležitá je podpora celé rodiny. A nezapomínejte, že to nejlepší, co můžete děťátku v tuto chvíli dát, je vaše blízkost a láska. To je investice, které nikdy nebudete litovat.

Boj o nedonošené miminko vyhrávají lékaři čím dál častěji
Rodiny nedonošených dětí potřebují pomoci. Zapojil se i operní zpěvák Adam Plachetka
Témata: Porod, Novorozenec, Děti, Nedonošená miminka, Plodový obal, Narozené miminko, Neonatologie, Celé oddělení, Mali, Děložní činnost, Zažívací potíž, Inkubátor, Druhý chlapeček, Intimní chvíle, Přímý kontakt, Národ, Pravidelné dýchání, Operní zpěv, Paráda, Nitroděložní život, Tělesné teplo, Adam Plachetka, Adaptace, Vaš, Vážný stav
Mohlo by vás zajímat
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Fejeton fotra: Máte doma "kazišuky"? Čím to je, že děti vycítí přesný okamžik, objasní Dominik Landsman
Landsman Dominik
Časopis Maminka
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy