Maminka.czStrach

Malí strašpytlíci: Jak přistupovat k bojácným a stydlivým dětem?

Michaela Láchová 2.  6.  2023
Ty jsi můj malý poseroutka, viď… Tak na tuhle větu rovnou zapomeňte! Někdy použijeme podobné formulace směrem k našim dětem ve vtipu, mohou ale napáchat víc škody než užitku. Jak tedy k bojácným, stydlivým a křehkým dětem přistupovat? Podívejte se na to společně!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těžko byste v mém okolí hledali bojácnější dítě, než jsem byla já. U nás v rodině kolují historky o tom, jak mě už jako batole nemohl dědeček ani položit venku na zem, když tam poletovalo listí, jak jsem se už odmalička děsila všemožných zvuků, situací a lidí kolem. Ani později jsem nikdy nebyla takové to dítě, které se tlačilo vepředu fronty na nějakou senza pouťovou atrakci. Vlastně jsem tam vždycky vlezla spíš kvůli mámě, protože jsem měla pocit, že jí tím udělám radost. Škola, kamarádi, čas a zkušenosti mě tak nějak ošlehaly, ale naprosto chápu kteréhokoli prcka, když vidím, jak se děsí na první pohled nesmyslných věcí a raději si v klídku hraje v koutě, než aby pokoušel své strachy, kterých je všude kolem ažaž.

VIDEO: Podcast Maminka: Nástup do školky

Čeho se pořád bojíš?

Zajímavé je, jak velká spousta rodičů vnímá tuhle charakterovou vlastnost u dítěte čistě negativně. „Podívej se na Andulku, je mladší a nebojí se, a ty jsi strašný strašpytel…“ Ale to, že Andulka je pěkné kvítko, které nemá zábrany a do všeho se vrhá po hlavě, to už nevidí. A věřte, že rodiče Andulky by byli vděční za jeden den, kdy by jejich holčička měla alespoň trošku větší pud sebezáchovy.

Individuální rozdíly mezi dětmi jsou dané odolností jejich nervového systému. Když tedy rodiče dítě nutí k větší nebojácnosti a neváhají použít i hrozby, o zesměšňování nemluvě, jejich strachy tím rozhodně nevymažou. Naopak je můžou ještě prohloubit a vypěstovat sklony k častějším pocitům selhání a k tomu, aby se za svou odlišnost stydělo.

„Takové to hecování, že je někdo lepší, většinou u dětí moc nefunguje. Často se pak děti cítí ještě hůř. Lepší bývá, když máma řekne: ,Zvládneš to, bude to v pohodě!' Když jsem byla malá, taky jsem si myslela, že něco nezvládnu, pak jsem to zkusila, šlo to a měla jsem z toho velkou radost,“ podotýká dětská psycholožka Lucie Šmahelová Černá s tím, že je dobré na dítě netlačit a nechtít hned „všechno najednou“.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Proč netlačit na pilu a nestrašit?

Jak k bojácnému dítěti přistupovat?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Psychika, Rodiče, Strach, psycholožka, Povahové rysy, povaha, citlivost, andulka, Máma, Tamara Cenková, Anne Bacus, Bubák, Žofie, Maminka, Knížka, Lucie Šmahelová Černá, Vendelín, Děti, Člověk v tísni, Strašení