Maminka.czZdraví

Málo železa: Rozpraskané koutky, únava i zimomřivost

Martina Machová 5.  12.  2017
Máte dlouhodobě pocit, že na vás „něco leze“, že jste stále unavená, bez energie a neustále prokřehlá? Možná vám chybí železo!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná jste netušili, že nedostatkem železa v organismu trpí mnohem častěji ženy než muži. Žádnou záhadu za tím nehledejte! U žen bývají častými viníky silná menstruace, nevyvážené diety a v některých případech také těhotenství, porod a následné krevní ztráty s ním spojené.

O tom, že se deficit železa v těle, respektive v krvi, projevuje anémií (snížená koncentrace krevního barviva hemoglobinu pod normu), slyšel takřka každý. Mnoho žen též ví, že deficit železa bývá odpovědný za rozpraskané koutky, suchou pokožku a zhoršenou kvalitu vlasů. Nicméně existuje řada příznaků, o nichž v souvislosti s deficitem železa možná netušíte – jaké to jsou?

10 příznaků nedostatku železa

  • Velmi častý pocit únavy a absolutní ztráty energie,
  • nápadná bledost, a to i sliznice v ústech,
  • podrážděnost a poruchy soustředění,
  • rozostřené vidění a časté bolesti hlavy,
  • neustále se opakující infekční onemocnění (virózy apod.),
  • suchá pokožka, rozpraskané koutky, sklony k ekzémům,
  • zhoršující se kvalita vlasů i nehtů,
  • neustálý pocit chladu,
  • nechutenství a nepříjemné pocity v ústech,
  • bušení srdce.

Nicméně deficit železa v organismu lze spolehlivě prokázat pouze laboratorním vyšetřením krve.

Nedostatek železa u maminek – týká se i vás?

Železné trampoty: Tablety užívejte výhradně ráno, večer „nefungují“!

Bohužel to s železem není tak jednoduché, aby stačilo sníst potravinu s jeho vysokým obsahem. Vstřebatelnost železa je totiž u jednotlivých potravin různá. To, že potravina železo obsahuje, ještě neznamená, že se vše vstřebá!

Je známo, že u potravin živočišného původu bývá vstřebatelnost lepší, což ale pochopitelně neznamená, že z rostlinných zdrojů nelze železo přijímat. Dále je užitečné vědět, že vstřebatelnost železa podporuje souběžný příjmem vitamínu C (v menší míře i některých dalších látek).

Existují však i látky, které příjem železa do organismu komplikují – například polyfenoly obsažené v černém čaji, dále vápník a zinek a bohužel také vláknina. Potraviny s vysokým obsahem těchto látek se tedy nedoporučuje konzumovat spolu s potravinovými doplňky na bázi železa. V odborných kruzích je též již všeobecně známo, že organismus vstřebá železo nejlépe ráno (zhruba do 2 hodin po probuzení), během dne pak tato schopnost rapidně klesá.

Přirozené zdroje železa

Játra (zejména vepřová), maso (především hovězí a vepřové), pšeničné klíčky, sezamová semínka (pomlít!), slunečnicová semínka, melasa, vlašské ořechy, mořské řasy, pivní kvasnice, ovesné vločky, luštěniny (červená čočka), sójová mouka a sójové „maso“, hrozinky, meruňky (i sušené).

Dle Společnosti pro výživu je doporučená denní dávka železa následující: Pro dospělého je 14 mg/den, u dětí ve věku 4–7 let 8 mg, ve věku 7–10 let 10 mg, 10–19 let 12 mg u chlapců a 15 mg u dívek.

Datle jsou bohaté na železo, pomáhají těhotným i dětem
Jste bez energie, vypadávají vám vlasy? Možná vám chybí železo
Čím nám prospívá med?
Témata: Zdraví, Malá míra, Kout, Ovesná vločka, Organismus, Přirozený zdroj, Deficit, Čočka, Slunečnicové semínko, Sezamové semínko, Vlašský ořech, Mořská řasa, Sucho, Koutek, Vysoký obsah, Rostlinný zdroj, Rozostřené vidění, Snížená koncentrace, Malo, Infekční onemocnění, Suchá pokožka, Častý pocit, Železo, Potravinový doplněk, Pocit, Zdraví na Heureka.cz