Maminka.czVaše příběhy

Malou Timejku akutně nevyšetřili jen proto, že neměla roušku! Co na to expertka na práva dětí v nemocnicích?

Tereza Víchová 10.  11.  2021
Práva dětí a rodičů v nemocnici jsou tématem, v kterém často tápeme. A přemýšlíme o nich až v případě, že něco nepříjemného musíme řešit. Na jeden takový příběh upozornila výživová specialistka Margit Slimáková na svém Facebooku. A maminku Ilonu, které se stal, jsme oslovili i my. Co se také může stát ve vypjaté "covidové" době a jaká máte jako rodič práva v nemocnici?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zkuste si představit konkrétní situaci. Vašemu šestiletému dítěti se na krku doslova přes noc objeví bolestivá, zarudlá a tvrdá boule. Ráno se okamžitě vydáte k pediatrovi a ten hned vypíše žádanku na vyšetření v ORL ambulanci. Navíc dodá, že se mu to vůbec nelíbí, nikdy se s tím nesetkal a slíbí, že do nemocnice zavolá, aby se vyšetření zařídilo hned. Vyrazíte a před nemocnicí zjistíte, že pro dítě nemáte roušku – logicky si ale řeknete, že během ORL vyšetření ji stejně mít nemůže.

Co se děje dál, vypravuje Ilona, maminka malé pacientky Timejky:
"Vejdeme do ordinace, kde se beze slova, bez pozdravu přiřítí sestra s otázkou: "Jste očkovaná?" Jsem překvapená: "Ne, nejsem. Ale covid jsem prodělala." S očekáváním, že tím se pohneme v klidu dál. "Nooooo to mě nezajímá, to já taky a stejně už jsem třikrát." Pokrčím rameny, jsme v tu chvíli ze všech stran nastříkané dezinfekcí a už nám měří teplotu, bez jediného slova k dítěti, úsměvu, pohledu, čehokoli, co by malé dítě ujistilo, že se nemusí bát. Nic..." 
Kvůli tomu, že Timea neměla při příchodu do ordinace roušku, ji podle slov matky neošetřili. K tomu došlo údajně až na dalším pracovišti. K žádance na ultrazvuk dostala maminka Ilona informaci, že je „za týden nebo dva vezmou“. Pomohl až Timejčin pediatr, který zařídil okamžité vyšetření jinde. Z boule se vyklubala cysta, řešitelná a jasná. Přístup lékařského zařízení je ale minimálně sporný - předpisy jsou pochopitelné, ale lidskost a přístup k akutnímu pacientovi je jiná věc. Ilona vše řeší a na lékaře podala trestní oznámení. Co si ze všeho můžeme odnést my rodiče? Že je dobré znát svá práva.

Rodič musí zachovat klid, o odmítnutí vyšetření může pořídit záznam

Ágnes Němečková, expertka na práva dětí ve zdravotnických zařízeních

Jak byste celý tento reálný příběh okomentovala? Jak jej hodnotíte z hlediska "předpisů", ale také "lidskosti"?

Příběh Timei a její maminky je bohužel ukázkovým příkladem toho, jak se z českého zdravotnictví již mnohde (naštěstí ne všude) vytratilo lidství. V posledních letech se mohlo zdát, že přístup zdravotníků k pacientům se postupně zlepšuje, práva obzvláště zranitelných skupin pacientů byla více respektována a více se o tomto tématu mluvilo. Bohužel situace okolo pandemie onemocnění covid -19 nás vrátila do dob dávno minulých. Skoro bych si troufla říct, že v oblasti práv pacientů do doby socialismu. Je samozřejmě nutné reflektovat enormní přetíženost zdravotníků a zdravotnictví na hraně kolapsu, to ale není důvodem pro takto neetické a protiprávní chování. 

Může lékař takto odmítnout pacienta, který nemá roušku?

Jsou pravidla, která covid nemění. Tedy například to, že dle zákona nelze neošetřit pacienta v akutním stavu proto, že nemá ochranu úst a nosu, a že nelze oddělit dítě od rodiče (pokud to není z rozhodnutí soudu). V tomto případě sice k pokusu vykázat rodiče od dítěte nedošlo, ale k odmítnutí poskytnutí péče ano, to je dle mého názoru již trestný čin. Nadějí na lepší zítřky je v tomto příběhu pediatr, který prokázal zájem o malou pacientku, empatii a velkou lidskost. Kéž by takových lékařů bylo stále více. 

Jak se má zachovat rodič, který se logicky bojí o dítě?

Je určitě důležité zachovat klid, trvat na tom, aby dítě bylo vyšetřeno, případně aby o odmítnutí vyšetření byl učiněn záznam. Ten lze následně použít jako důkazní materiál při podání stížnosti. Je-li to možné, pak po zajištění důkazu doporučuji vyhledat jiné zdravotnické zařízení, protože eskalace konfliktu nepomůže nikomu a už vůbec nevzbuzuje důvěru rodičů nebo malého pacienta vůči zdravotníkům. Pokud se jedná o extrémní ohrožení na životě a lékař odmítá pacienta ošetřit, je na místě do nemocnice volat Policii, případně se obrátit na Zdravotnickou záchrannou službu a žádat o pomoc tu. A to hlavně v případě, že si rodič není jistý, zda by převoz (vlastním automobilem/taxíkem) dítěte do jiného zdravotnického zařízení dítě neohrozil na životě.

Může si rodič návštěvu lékaře třeba nahrávat, když se mu stane něco podobného jako Iloně s Timeou?

Pořizování zvukových nahrávek je plně v souladu s legislativou. Pokud by nahrávka následně měla sloužit pro ochranu oprávněných zájmů, pak ji lze pořídit bez vědomí a souhlasu nahrávaného (ač mnohé nemocnice tvrdí pravý opak). Legislativa v tomto mluví naprosto jasně, pořízená nahrávka pouze nesmí být zveřejněna a použita k dehonestaci nahrávané osoby. 

Co byste měli vědět

Témata: Vaše příběhy, Děti a nemoci, Rodiče, Nemoc, névy, Ilona, Rouška, Malo, Nemocnice, Zdravotnické zařízení, Děti, Expertka, Příběh, Pacient, Právo, Agnes, Policie, Rozhodnutí soudu
Mohlo by vás zajímat

Video