Maminka.czTvoření

Láká vás malování na kameny? Tady máte vše, co potřebujete vědět!

17. 1. 2021
Malování na oblázky a kamínky je v poslední době obrovským hitem. Jak na to, když s ním začínáte, co všechno budete potřebovat a kde najdete zajímavou inspiraci?

Kreativní nadšenci určitě vědí, že jde o bezva zábavu nejen pro děti, tohle „umění“ si užívají i dospěláci, pro které je to výborný relax. Děti si zase hravou formou procvičují jemnou motoriku a rozvíjejí fantazii. Vytvořte si originální domácí dekoraci nebo vlastnoruční a od srdce vytvořený dárek pro své blízké (skvěle poslouží třeba jako těžítko).

Můžete jimi ozdobit květináče, balkon, zahradní skalku nebo je třeba naskládat do široké sklenice a vystavit kdekoli v bytě. Výzdobu můžete pravidelně obměňovat podle aktuálního ročního období (velikonoční či vánoční dekorace). Pusťte se do toho, poradíme, jak a čím začít a kde seženete vše potřebné i najdete užitečné tipy.

Znáte putovní kamínky? Tahle venkovní hra vás bude bavit všechny!

Kde vzít kamínky a které se nejlépe hodí?

Nejjednodušší je samozřejmě vyrazit na procházku do přírody a sami si ty nejvhodnější najít. Na loukách, v lese, na březích rybníků i řek, tam všude objevíte zajímavé kousky. Nejlepší variantou jsou oblázky, které si spousta z nás vozí rovněž z dovolených u moře. V případě kamenů hraje roli velikost, tvar, zabarvení i povrch. Na hladké se nanáší barva mnohem snadněji než na ty s hrubším povrchem.

Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii

Když začínáte s malováním na kameny

Rada k nezaplacení zní, začněte se svými prvními pokusy na velkých kamenech, malování na větší plochu je totiž přeci jen pro začátečníka nebo člověka, který neoplývá zrovna geniálními uměleckými vlohami, jednodušší. Než se pustíte do malby na menší plochy a vykreslování jemnějších detailů, bude to chtít trochu cviku a zručnosti. Čím začít? Je to jen na vás a vaší fantazii, pro začátek zkuste klidně jen abstraktní vzory, kombinujte barvy podle chuti a momentálního nápadu.

Ale pozor, než začnete s malováním, je potřeba kámen „připravit“. Namočte kamínky do teplé vody a za pomoci mýdla nebo saponátu na nádobí je vydhrněte jemným kartáčkem (skvěle se hodí například starý kartáček na zuby). Kameny pak dobře otřete do sucha nebo nechte samovolně uschnout.

Jaké barvy budete potřebovat?

Obyčejná tužka nebo pastelky nejsou zrovna ideální volbou. Použijte mastek nebo fixy „značkovače“, nejlépe si kameny rozumí s akrylovými barvami, chybu ale neuděláte s jakýmikoli vodou ředitelnými barvami v jasných odstínech. Dobře poslouží třeba vodou ředitelné tempery, tolik oblíbené u dětí. Existují rovněž speciální barvy na venkovní materiály, pro kamínky, které plánujete umístit na zahradu nebo venkovní terasu jako dekorační prvek.

U akrylových barev sledujte jejich krycí sílu, stupeň krycí schopnosti bývá u jednotlivých výrobků velmi odlišný. Rozlišujte mezi akrylovými barvami krycími, polokrycími a pololazurovacími. Nejprůsvitnější jsou lazurovací akvarelové barvy. Prodávají se i perleťové varianty nebo ty se třpytkami.

Rozvíjíte u dětí správně jemnou motoriku? Pomůže kreativní činnost i vaření

Jak na to krok za krokem?

Začněte tím, že vybraný kámen rovnoměrně ze všech stran natřete disperzní barvou (bílou nebo tónovací). Na bílém podkladu pak ostatní barvy mnohem lépe vyniknou. Nechte dobře zaschnout, než začnete malovat samotný plánovaný motiv. Jakmile dokončíte svůj výtvor akrylovými barvami (kromě klasických se prodávají také s leskem či perleťové), měli byste celou malbu zafixovat bezbarvým akrylovým lakem v matném provedení. Díky němu barvy více vyniknou a zároveň budou chráněny před poškozením, poškrábáním. Pokud chcete kámen používat jako dekoraci v interiéru, je dobré natřít ho ochranným lakem opakovaně, alespoň dvakrát. V prodejnách malířských potřeb seženete ochranné akrylové laky ve spreji, jsou jednodušší a pohodlnější pro použití.

Jak vybrat štětce a další potřeby?

Pro začátek vám bude stačit jedna sada kvalitních štětců s dlouhými štětinami. Není nutné hned investovat do zbytečně drahých štětců, malováním na kamenný povrch se štětiny poměrně rychle opotřebovávají. Neměly by vám chybět široké ploché štětce, na detaily pak menší štětce se špičkou. Neobejdete se rovněž bez laku v tužce nebo permanentního fixu na předkreslení motivu, hodit se určitě bude paletka na barvy, nejlépe plastová, pěnová houbička pro experimentování s nejrůznějšími efekty při malování, s dětmi jistě užijete nejrůznější třpytky, barevné ústřižky, peříčka, korálky a tak dále. Nezapomeňte proto na lepidlo (nejlépe v tyčince nebo lepicí pistolku).

Knoflíkové tvoření s dětmi: Zabaví je, když je venku ošklivo

Náš tip:

Svými výtvory můžete udělat radost i jiným, a to formou hry „putovní malované kamínky“. Jde o zábavu pro celou rodinu, díky které (nejen) dětem zpříjemníte a okořeníte procházky a výlety do přírody, také ale třeba každodenní cestu do školky či školy. Malujte, hledejte a posílejte dál originální malované kamínky. Do mánie malování kamínků už se zapojili lidé napříč celou Evropou. Přidáte se? Více informací najdete na facebookovém profilu skupiny „Kamínky“ zde: https://www.facebook.com/groups/kaminky/

Tady najdete spoustu praktických rad a inspirativních nápadů:

rockpaintingguide.com

artikon.cz

cz.pinterest.com

modpodgerocksblog.com/10-painted-rocks

vytvarny-shop.cz

rockpainting101.com

empressofdirt.net/stone-painting

Bambulkové tvoření
Zabavte děti: Vyrobte jim domácí křídy. Malují perfektně
Dítě má nůž! Zapojte děti do vaření i pečení, ale naučte je zásadám bezpečnosti
Maminka
Témata: Rodina a vy, Praktické rady, Jak na to, Naše tipy, Tvoření, Oblázek, Malování, Dekorace, Lak, COM, Kámen, Štětec, Louka, Kamínek, #Kamínky, Inspirace

Mohlo by vás zajímat
Připravte dětem domácí "pribináček" za pár korun. Poradíme vám, jak na to
Nechci narkózu a přivázané nohy, prosadila si! Tak vznikl hypnoporod, kterým rodila i Kate
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jak vaše krevní skupina ovlivňuje riziko, že se nakazíte koronavirem?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Být tátou holčičky dá zabrat. Podívejte se na fotky, co všechno musí muži vytrpět

Horoskopy

Střelec Pokud vás to táhne na zahradu a plánujete menší změny a úpravy, plány přehodnoťte. O úplňku se nemá na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alexandr, Alexander, Laila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné