Maminka.czfenomén

Malý Kolja nás vždy zaručeně rozpláče. Víte, jak dnes žije jeho představitel Andrej Chalimon?

Nejspíš bychom museli dlouho pátrat, abychom v Česku našli někoho, kdo nezná Kolju. Dojemný, laskavý a navzdory okolnostem, při kterých se odehrává, velmi poetický filmový trhák měl premiéru před neuvěřitelnými 27 lety. Jakmile roztomilý ruský hošík na filmovém plátně zafňukal, slzela spolehlivě asi každá divačka. Jak dnes žije jeho představitel Andrej Chalimon?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nezapomenutelná role Kolji

Kolja stojí s obřím odrbaným kufrem za dveřmi cizího bytu. Kolja lezoucí na okno a jásající, že na něm visí ruský praporek. Kolja blažený z nových botiček, ztracený v metru, Kolja blouznící z vysoké horečky, Kolja kreslící rakve zajíždějící do pece v krematoriu… Kdo by si nevzpomněl, že.

Ačkoli jde o film spíše tragikomický až přímo smutný, tvůrcům se podařilo vytvořit neskutečně lidský a laskavým humorem nabitý snímek plný propracovaných dialogů s vytříbeným vtipem. Schválně – pamatujete si ještě na emočně nejsilnější momenty? Pro mě byly jednoznačně dva. Prvním je ten, když malý Kolja pláče ve vaně a pokouší se pomocí sprchy telefonovat, tím druhým je pak scéna, kdy do bytu jeho opatrovatele – nebo, chcete-li, nevlastního otce, který ho „vyženil“ při fingovaném sňatku s krásnou Ruskou (které tím za úplatu umožnil emigrovat za milencem do západního Německa) – přijde úřednice ze „sociálky“ v naprosto skvostném podání Reginy Rázlové.

Český lev i prestižní Oscar

V roli roztomilého Kolji zazářil Andrej Chalimon, který letos oslavil už 33. narozeniny. Jako šestiletého předškoláka ho tehdy objevili filmoví agenti v moskevské školce. S maminkou a sestrou poté přicestoval do Prahy, kde nějaký čas všichni žili. Andrej zde dokonce během natáčení filmu docházel do základní školy. Za svůj herecký výkon v roli malého Kolji získal v roce 1996 ocenění Český lev a společně se štábem se zúčastnil předávání prestižních ocenění Oscar v roce 1997.

Odtud si Svěrákův film přivezl sošku slavného Oscara za nejlepší cizojazyčný (neanglicky mluvený) film. Zárukou diváckého úspěchu bylo samozřejmě – kromě nepřekonatelného Zdeňka Svěráka – rovněž další hvězdné obsazení. Excelovali například Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Stella Zázvorková nebo Jiří Sovák.

Místo filmu obchodování s hodinkami

Po skončení natáčení dostal Andrej Chalimon další nabídku ve filmové branži, jeho rodina tu ale nezískala povolení k pobytu, proto se museli všichni vrátit zpět do Moskvy. Tam se později pokoušel dostat na divadelní fakultu, což se mu ale nepodařilo. Vysokou školu ale vystudoval, konkrétně fakultu veřejné správy.

Zahrál si menší role v několika méně povedených filmech, objevil se také v nevýznamných ruských seriálech. Krátký čas pracoval pro vojenskou správu, což ale záhy vyměnil za zaměstnání obchodního zástupce a prodejce luxusních švýcarských hodinek. Tomu se údajně věnuje dodnes. Kromě toho se rád baví, cestuje a je stále svobodný a bezdětný.

VIDEO: Připomeňte si nejslavnější role Libuše Šafránkové

Témata: Zajímavosti, slavné děti, Retro, Libuše Šafránková, Prostě fenomén, Ondřej Vetchý, film, fenomén, Televize, Andrej, Premiéra, Retro ČS, Český lev, Oscar, Stella, Zář, Divačka, Zdeněk Svěrák, Předávání, Plátno, Praha, Filmový trhák, Moskva, Hošík, Česká republika, Televize na Heureka.cz

Video