Maminka.czKojenec

Malý navigátor pro odhalení velkého křiku

, Časopis Maminka
14. 8. 2012
Malý navigátor pro odhalení velkého křiku
Ano, i to může být jeden z důvodů novorozeneckého pláče. Vy jako vystresovaná maminka už ale můžete uhánět k lékaři, aby zjistil, co je s vaším pokladem v nepořádku. Jak od sebe jednotlivé druhy pláče odlišit, a hlavně jak jim rozumět?

Nevyhnete se tomu. Novorozenci a miminka vůbec prostě brečí. Když na to přijde, pláčete občas i vy. Jistě, neděláte to proto, že byste měla prázdné bříško, pláč jako emoce vám ale zůstal od dětství, jen přijde na řadu v jiných situacích než před lety… Máme pro vás nejčastější příčiny novorozeneckého pláče i rady, jak jej utišit…

1. Hlad

Pravděpodobně první důvod, který vás napadne, když uslyšíte své miminko plakat. Abyste ho mohla vyloučit, zkuste své dítě pozorovat důkladněji. Novorozence je snadné naučit, že zapláče-li, bude přiložen k prsu. Kojení je příjemné, dítě ho nevnímá jen jako způsob nasycení, stejně tak na něj působí i jako hřejivý okamžik sounáležitosti s matkou. Jenže jak sama víte, nic se nemá přehánět a při první slzičce odhalovat prs, když víte, že jste před chvílí kojila.

Stala byste se otrokem a z domu prakticky nemohla vyjít, protože ne vždy najdete vhodné místo na nakrmení svého potomka. Navíc překrmované děti mají problémy s bříškem, řidší a častější stolici. Svádět pláč na hlad může být v první chvíli jednoduché, časem se to však může jevit jako kontraproduktivní. Jak tedy poznáte hladového novorozence? Kojení by mu mělo vystačit alespoň na tři hodiny, pokud si nejste jistá, kdy jste kojila naposledy, pište si časy, kdy krmení probíhalo.

Hladový novorozenec je neklidný, pokřikuje, otvírá pusinku, snaží se pěstičkou naznačit směr ústa. Miminka mají navíc speciální reflex - když dítě, které je hladové, uchopíte pevně, bude stejně sledovat vaši ruku. Pokud se vaše zlatíčko chová takto, je čas dát mu dobrotu. Jestliže jen pokřikuje v postýlce, o vaši ani vlastní ruku zájem nejeví, může být příčina pláče úplně jinde.

2. Mokrá plenka

Ležet v mokru, které pomalu stydne, není nic příjemného. Proto malé děti občas pláčou. Je ale faktem, že některá miminka si podobného nepohodlí vůbec nevšímají. Pro bezpečí pokožky vašeho děťátka byste měla přebalovat alespoň osmkrát denně a nevěřit výrobcům, že prdelka vašeho pokladu bude osm hodin v absolutním suchu. To možná ano, ale citlivá dětská pokožka se snadno zapaří a bude náchylná k opruzeninám, takže není radno, abyste zkoušela ušetřit nějakou tu korunu. Kromě toho, miminko, kterému se v mokru nelíbí, začne škytat. Tento projev samovolně ustane v okamžiku, kdy se jeho zadeček zase ocitne v suchu. Navíc vy můžete díky měněným plenkám snadno zjistit, jestli vaše dítě přijímá tolik tekutin, kolik by mělo.

Pravidlem je osm mokrých plenek denně, pokud tomu tak není, zvyšte příjem tekutin a konzultujte s lékařem, k dehydrataci u malých miminek, zvlášť v letních měsících, dochází velice snadno.

3. Únava

Děti opravdu nejsou na klíček, vy musíte vychytat ten správný způsob, jakým chce vaše zlatíčko usínat. Kamarádka sice může mít dítě, které „zabírá“ zásadně v autě, jiná zase ví, že její ratolest usne v hluku, takže netiší starší potomky, a ví, že miminko bude chvíli naslouchat a přítomnými zvuky se nechá snadno ukolébat. Jenže vašemu novorozenci se může dělat v autosedačce špatně (navíc není pro delší setrvání miminka v ní vhodná) nebo miluje ticho a nejradši by byl ve vaší náruči, protože se bojí samoty.

Dejte si pozor na to, abyste miminko „nepřetáhla“ množstvím experimentů. Novorozenec potřebuje spát až dvacet hodin denně a čím méně spánku má, tím hůře se mu nejen usíná, ale také klesá kvalita spánku. Takže takové unavené miminko se nejenže při pohledu na vás nebude pokoušet o první bezzubý úsměv, ale bude chtít, abyste mu konečně dala pokoj, přestala experimentovat a nechala ho odpočívat. Což byste minimálně během prvních tří měsíců života dítěte měla. Jinak budete mít doma mrzutého uplakánka, se kterým moc zábavy nebude. A vy budete taktéž vyčerpaná.

4. Chce chovat

Už novorozenec potřebuje hodně houpání a dotyku. Takto malá miminka milují obličeje svých rodičů, a když se na ně nemůžou dívat, je jim smutno. Navíc dítě, které máte v náruči, slyší tlukot vašeho srdce, zvuk, který ho doprovázel celou dobu pobytu v bříšku. Naštěstí maminky novorozence zřídkakdy odkládají z náruče, mají o ně obavy, chtějí cítit jejich přítomnost, posilují tak vzájemné pouto. Pokud dítko pláče v postýlce a nic jiného mu kromě vaší přítomnosti neschází, je důvod nespokojenosti jasný. Vezměte svého potomka do náruče a nechte ho, aby se mohl dívat na vaši tvář. Jestliže pláče ve vaší náruči, může svou nespokojeností signalizovat, že ho nedržíte příliš pevně.

Děti milují pocit, kdy se cítí „sešněrovány“ stejně jako v děloze, a děsí se volného prostoru. Máte-li pocit, že jiný důvod než tento pláč vašeho miminka mít nemůže, držte ho pevně. Nemusíte se bát, že byste mu takto ublížila. Jenom ho pevně uchopte a dejte mu najevo, že vaše paže ho ochrání. Bude se ve vaší náruči cítit skvěle, přestane plakat a nebude do života vybaveno frustrací osamělých okamžiků, které muselo strávit v postýlce. Už novorozenci jsou společenští!

5. Potíže s bříškem (kolika, plynatost aspol.)

Novorozenecká kolika se dá shrnout jednoduchými počty. Pokud vaše dítě pláče více než tři hodiny denně, tři dny v týdnu a minimálně po dobu tří týdnů, víte, co vám chce pláčem sdělit. Potíže s bříškem trápí spíš chlapečky než holčičky, ty prý podle zkušeností zase sužují zoubky a jejich růst, chlapečci o tom, že jim v pusince něco roste, většinou ani nevědí, takže příroda spravedlivá je. Co ale dělat, když váš novorozenec pláče a pláče? Jak poznáte, že má potíže s bříškem? Dobrá zpráva je, že novorozenecká kolika trvá většinou měsíc od narození, zažívací trakt dítěte si v tomto období zvyká na nový způsob stravování. Plynatost kojených dětí ale může být způsobena také nevhodnými stravovacími návyky matky.

Pokud maminka nekojí, je možné, že umělá formule není pro dítě vhodná, takže je potřeba hledat jinou. Bolesti bříška dokážou v každém případě velice potrápit, proto je třeba zvládnout nejen masáže bříška, mít po ruce probatické kapky, ale jako kojící matka byste měla vědět, co jíst v období, kdy kojíte, co si naopak dopřávat raději nesmíte a co vašemu miminku nedělá dobře. Během období kojení vynechejte veškeré nadýmavé potraviny, potraviny chemicky upravované atd. Vy sama ale snadno zjistíte, co si dát (a následně předat svému zlatíčku) a co nikoli. Jestliže vaše dítě pláče vždycky po jídle, vyzkoušejte jednoduchý cvik. Jakoby s ním trénujte jízdu na kole, snadno tak z bříška odstraníte přebytečný plyn a dojde k úlevě.

6. Potřebuje si odříhnout

Možná si myslíte, že na tom nic není, odříhnutí novorozence je ale docela věda a vy byste měla vždycky ohlídat, aby poslední součástí jídla bylo právě zbavení se přebytečných plynů, které mohou způsobit zvracení, případně nepříjemné potíže ve střevech. Děti během kojení lokají nejen mléko, ale i vzduch, který je následně tlačí pod bránicí. Pláč těch, které mají tyto obtíže, se dá přirovnat k vřískotu, protože nepohodlí a bolest jsou opravdu veliké. Snažte se proto nácvik odříhnutí zvládnout co nejrychleji, na techniky se zeptejte svého pediatra. Ušetříte vaše miminko nervy drásajících záchvatů pláče.

7. Vedro nebo zima

Jakmile se děťátko necítí dobře, dá vám to najevo - slzičkami, jak jinak. Děti, kterým je zima, nebo jsou naopak přehřáté, pláčou zrychleně, jako by v jejich hlase zněla stížnost. Obecně platí, že novorozenec by na sobě měl mít o jednu vrstvu víc, než máte vy, v letních vedrech tomu tak být nemusí. Dbejte, aby vaše děťátko bylo 100 % chráněno před sluncem a dostatečně pilo. Jak rychle poznáte, jestli má nějaké potíže s termoregulací? Pokud by mu byla zima, bude mít chladné nožičky a ručičky. Přehřáté dítě poznáte tak, že mu sáhnete za krk. Bude-li v těchto místech zpocené, je mu vedro, v případě, že budou mít zádíčka stejnou teplotu jako zbytek jeho těla, je všechno v pořádku, přehřáté není.

8. Něco malého

Zkontrolovala jste absolutně všechny možnosti a nemůžete přijít na důvod neutuchajícího pláče? Podívejte se ještě jednou. Děti mají extrémně senzitivní pokožku a taková cedulka u bodíčka, nekvalitní materiál dupaček či kousavé ponožky dokážou pořádně potrápit. Stejně jako příliš těsné ponožky či úvaz čepičky pod bradou. Vaše ratolest se vzteká ve vašich očích možná bezdůvodně, jenže ona se na rozdíl od vás nemůže podrbat, vyměnit si nepříjemné ponožky nebo začít kupovat jiné oblečení.

Při výběru výbavičky pro svého novorozence se nebojte investovat do kvality, vaše miminko se vám odvděčí. Třeba tím, že nebudete muset na pohotovosti zjišťovat, co že se s ním asi děje. Kromě dožadování se jídla budete mít totiž doma absolutní zlatíčko.

9. Zoubky

Opravdu jste ve správné rubrice. Už novorozence můžou trápit zoubky. V dásni je sice neuvidíte, ale pod jejím povrchem se něco děje. A malý nešťastník může jediné. Jakmile to jde, strkat si paleček do úst, ulevovat si od bolesti (pozor, týká se podle zjištění spíš holčiček). I když tabulkově by se první zoubek měl objevit až po prvním půlroce života, děti tabulkové nejsou a vy se klidně můžete z prvního zoubku radovat už na konci šestinedělí (radovat, a obzvlášť při kojení :-)).

Jestliže máte podezření, že by příčinou pláče mohly být právě zoubky, dohodněte se s vaším lékařem, jestli je pro vašeho potomka vhodný chladivý gel na dásně, homeopatika nebo kousátka, která už jsou naštěstí k sehnání od 0+ věku. Děti, jimž rostou zoubky, vlastně nepláčou, občas možná ano, ale převážně jsou mrzuté, se vším nespokojené. Období nenálady trvá většinou týden. Pak by mělo odeznít.

10. Nechci se vůbec učit

Dítě, které je odmalička vystaveno podnětům, nemá čas růst si podle sebe.
Nechtějte po novorozenci, aby odříkal malou násobilku, jednotlivé barvy od sebe taky nerozpozná. Genialitu svého potomka neovlivníte tím, že mu budete dodávat podněty 24 hodin denně. Koneckonců bavil by podobný přístup vás? Sledovat permanentně zprávy, řešit kvízy… Minimálně šestinedělí by mělo být dobou, po kterou budete mít s miminkem čas pro sebe, bez didaktických pomůcek a dalších (v této fázi) nesmyslů.

Pláč při pohledu na hračky, které dítěti strkáte před nos, může být prosbou: „Nech už mě prosím být.“ Vyslyšte ji.

11. Nudím se

Opakem předchozího bodu může být nuda. Myslíte si, že váš potomek stimulaci nepotřebuje, nakrmíte ho, přebalíte, uděláte všechny nezbytné úkony, ale těšíte se, až mu bude rok, že si s ním konečně budete hrát? Pozor, již kojenci se podle výzkumu mohou nudit, tak proč by nemohli novorozenci? Vás by to bavilo v postýlce, ze které kvůli ochranné manžetě nemáte rozhled, nikdo za vámi nepřijde… Vidíte. Smutným pláčem (a opravdu ho poznáte) dává vaše dítě najevo, že ho to, co jste mu vymyslela za činnost (nic), nebaví a že by se chtělo dívat - třeba na vás!

12. Není mi dobře

Pláč, kterým chce sdělit právě toto, se stupňuje. Od mrzutého pokňourávání k hysterickému nářku. Protože mu zkrátka není dobře a vy to vůbec, ale vůbec nechápete. Jestliže jste zkontrolovala plenku, cedulky na oblečení atd., a vaše dítě stále poplakává, ať už ve vaší náruči, nebo v postýlce, je načase změřit teplotu jako první příznak, že by se mohlo jednat o nemoc. Kromě zvýšené teploty či horečky je dalším signálem, že se s novorozencem něco děje, propadlá velká fontanela, zrychlené dýchání a nemoc pozná většina maminek i podle očí. Jsou zkrátka jiné. Ne vlahé jako jindy, ale skelné. Věřte svým instinktům, a jakmile máte pocit, že je něco v nepořádku, vyrazte na pohotovost nebo ke svému lékaři.

A co dělat, když novorozenec stále pláče?

Koliku nemá, zoubky nerostou, hraček není po ruce ani moc, ani málo, a vaše dítě stále dává najevo svou nespokojenost? Nebuďte naštvaná ani na sebe, že jste špatná matka, ani na něj, že je mrzout. Děti mají vždycky dobré důvody, proč plakat. Vy jako rodič byste měla (ale nikdy nesvedete) číst všechny dětské myšlenky. Snažte se tedy dešifrovat alespoň většinu z nich, protože od novorozence určitě neuslyšíte, co je momentálně špatně. Pevné nervy a co nejmíň slziček!

Maminka
Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Batole, Kojenec, Předchozí bod, Vzájemné pouto, Malý nešťastník, Nový způsob, Malý, Cedulka, Fontanela, Křik, Špatná matka, Novorozenecká kolika, Jednoduchý cvik, Vhodné místo, Zrychlené dýchání

Mohlo by vás zajímat
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Ministr školství vůbec nevysvětluje rodičům, proč školy musí zůstat zavřené
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Jak na sobě poznáte, že jste těhotná, ještě než si uděláte test?
Únava po porodu: Nedostatek spánku kompenzujte kvalitním jídlem
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Blíženci Planeta Mars je ode dneška ve vašem znamení, ale netvoří ideální kombinaci s Venuší. Ve vztahu ani při…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kazimír, Leila, Oliva

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné