Maminka.czKuriozita

Malý obřík Leo vážil při narození téměř šest kilo. Oblékla jsem mu rovnou dupačky pro půlroční dítě, říká maminka

Simona Procházková 9.  8.  2023
Tohle se nestává každý den. Jistě, některá miminka přicházejí na svět s poněkud vyšší porodní váhou, malý Leo ale lékaře na porodním sále opravdu překvapil.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dnes již dvojnásobná maminka Katey Taylor z amerického Tennessee přivedla koncem června na svět zdravého chlapečka, který vážil neuvěřitelných 5900 gramů (což je obvykle váha tříměsíčního kojence). Normální porodní váha novorozence, který se narodí tzv. v termínu, se přitom podle lékařů pohybuje mezi 2,7 až 4 kilogramy. Takže když pak občas vykoukne na svět takový cvalík, je o senzaci postaráno.

VIDEO: Novorozenec se narodil se stříbrnými vlasy

Leo se narodil 28. června, termín porodu měla jeho maminka stanoven podle ultrazvukového vyšetření na 4. července. Porod proběhl císařským řezem ve Williamson Medical Center ve Franklinu a všichni, kdo maminku i chlapečka během zákroku ošetřovali, byli z jeho velikosti v úžasu.

Maminka malého Lea říká, že i první dítko bylo pěkně "živeným" novorozencem, při narození vážilo přes čtyři kilogramy, takže s partnerem i tentokrát očekávali, že mladší syn bude možná trochu větší. Že ale v porodnici dostanou pochovat šestikilového chlapáka, to je přece jen trochu zaskočilo. „Nemocnici jsme opouštěli v overálku a dupačkách určených pro půlroční dítě," prozradila.

Zázrak z porodnice: Největší miminko, jaké jste kdy viděli. A narodilo se přirozeně!

Tenhle ani ne dvouměsíční klučina vypadá podstatně starší než jeho vrstevníci. Podle lékařů je ale zcela v pořádku a zdravý, i když nosí o několik velikostí větší oblečení, než je v jeho věku zvykem. Také plenky musí rodina pořizovat ve větší velikosti. „Papá prakticky nepřetržitě, chutná mu. Při kojení je opravdu těžké udržet s ním krok,“ svěřila se se smíchem Katey. Leo absolvoval řadu testů, včetně vyšetření štítné žlázy a odběrů krve na cukrovku, která se ale nepotvrdila.

FETÁLNÍ MAKROSOMIE

  • Stav, když se dítě narodí větší, s mnohem vyšší hmotností, než je průměr pro jeho gestační věk (což je počet týdnů v děloze).
  • Děti s makrosomií váží více než 4200 gramů, když se narodí v termínu.
  • Makrosomie může způsobit obtížný porod, zvýšit riziko císařského řezu a samozřejmě je také vyšší riziko poranění dítěte i matky během porodu. 
  • Děti narozené s makrosomií mají větší pravděpodobnost zdravotních problémů, jako jsou diabetes a obezita, v pozdějším věku.
Osud dětské hvězdičky Honey Boo Boo: Z roztomilé Miss, která plnila ambice matky, obézní a nešťastná puberťačka
Témata: Děti, Porod, Příběhy, Novorozenec, Kuriozita, Zajímavosti, Císařský řez, Tennessee, Obřík, Narození, Lékař, Váha, Franklin, Půlroční dítě, Maminka, Porodní váha, Kilo