Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Malý zlodějíček: Tři hlavní důvody, proč některé děti kradou

Martina Machová 10.  2.  2020
Ke krádežím mají děti různé důvody; kupříkladu touhu nevybočovat či vnímat a dostávat více rodičovské lásky. Rozhodně než trestat byste jim měli naslouchat, radí odborníci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když začal čtyřletý Štěpánek krást doma sladkosti, rodiče naprosto nechápali proč. Vždy do školky „propašoval“ nějaké čokolády či bonbóny, které potají sebral ze „sladkého šuplíku“. V nevelké zásuvce v kuchyni byly sladkosti nejen pro něj, ale i pro jeho dvě starší sestry, pětiletá jednovaječná dvojčata Idu a Emu, která byla díky svému nadání a pohlednosti neustálým terčem zájmu okolí.

Štěpánek ani holčičky v ničem nestrádali, rodina na tom nebyla nijak špatně. Štěpík navíc nebyl příliš na sladké. Rodiče by spíš pochopili, kdyby se ztrácely párky, salámy a řízky. Ale sladké!? Pak se zjistilo, že malý loupežník nosil nasyslené zásoby do školky a obdarovával jimi druhé děti. Rodiče však byli rozumní a místo okamžitého hubování a trestů přemýšleli nad motivy Štěpánkových nečekaných krádeží. Štěpánek byl tichý a hodný kluk, nikdy dřív nic podobného neudělal. Když s ním rodiče o situaci mluvili, nebyl schopný vysvětlit, proč sladkosti vlastně krade a rozdává.

Pětiletý syn si pořád vymýšlí a lže, vznikají z toho problémy. Co s ním?

Do všeho se ale vložila Štěpíkova babička, moudrá dáma a maminka čtyř dětí. „Vždyť je to úplně jasné, klučina žije ve stínu holek. Asi má pocit, že to, aby si ho někdo všímal, musí řádně podmáznout. A tak si pozornost a kamarádství začal kupovat! Není první a nebude ani poslední,“ shrnula vše v pár větách babička. A měla pravdu!

Důvod první: Touží po vaší pozornosti, náklonnosti a lásce

„Dítě, které si bere, co mu nepatří, kradené věci většinou vůbec nepotřebuje. Co takovému dítěti opravdu schází, je přesvědčivější důkaz, že jej někdo miluje a chce. Malý zlodějíček bývá často potomkem zdrženlivých rodičů,“ upozorňuje psycholožka a poradkyně Ursula Markhamová. Tito rodiče mohou být dokonce i velmi milujícími, avšak neumí svou lásku projevit navenek, nedávají jí prostor a možná ani svůj čas.

Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se

Důvod druhý: Druhé si kupuje ukradenými věcmi

A přesně toto je případ Štěpánka, který kradl, aby si získal pozornost a náklonnost druhých. Z nějakého důvodu byl přesvědčený, že bez úplatku či jiného bonusu navíc si kamarády nezíská. Mnohdy se tak děje v případě, že se do rodiny narodí další miminko přirozeně vyžadující více péče a pozornosti anebo je v rodině přítomen naopak starší sourozenec, s nímž se dítě cítí neustále srovnáváno – i když se takové „srovnávání“ nemusí uskutečňovat pokaždé přímo. A přesně to se dělo i v případě Štěpánkových sester, velmi pohledných a hudebně neobyčejně nadaných dvojčátek.

Důvod třetí: Nechce se lišit

Děti se obvykle nerady liší od svých vrstevníků, pokud jsou v nějakém směru výrazně vyčleněné – nesmí jíst kupříkladu absolutně žádné sladkosti apod., je možné, že to pro ně bude velmi těžká situace. Ne snad kvůli sladkostem samotným, ale právě vzhledem k jisté vyčleněnosti. Ne každé dítě má tolik vnitřní síly v takové situaci obstát, a to ani v případě, že motivy rodičů úměrně svému věku chápe. A tak některé děti kradou druhým sladkosti, hračky a jiné drobnosti, po nichž touží.

Nejčastěji bohužel lžeme vlastním dětem. Proč se to nevyplatí?

Rada odborníka na závěr aneb „Rákosku“ odložit, uši nastražit!

„Zjistíte-li, že vaše dítě něco zcizilo, ať už vám, nebo někomu jinému – je nanejvýš důležité, abyste jej neobviňovali, dokud si nebudete jisti – žádný křik a nejpřísnější tresty problém nevyřeší. Dítě si jen dá příště větší pozor,“ upozorňuje psycholožka. Pátrejte tedy po příčině, samozřejmě s tím, že dítěti vysvětlíte a ono pochopí, že krást je špatné a nelze tak řešit žádnou situaci.

Témata: Rodiče, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Předškolák, Bonbony,, Zloděj, Zlodějíček, Salám, Láska, Zlo, Krádež, Děti, Štěpánek, Sladkosti, Loupežník, Rodičovská láska, Šuplík
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Lékaři mu nedávali šanci na přežití. Měli jsme pro něj i rakev, ale náš bojovník všem vytřel zrak, říká o svém synovi jeho máma
Mrázková Dita
Děti a nemoci
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie