Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Malý zlodějíček: Tři hlavní důvody, proč některé děti kradou

10. 2. 2020
Malý zlodějíček: Tři hlavní důvody, proč některé děti kradou
Ke krádežím mají děti různé důvody; kupříkladu touhu nevybočovat či vnímat a dostávat více rodičovské lásky. Rozhodně než trestat byste jim měli naslouchat, radí odborníci.

Když začal čtyřletý Štěpánek krást doma sladkosti, rodiče naprosto nechápali proč. Vždy do školky „propašoval“ nějaké čokolády či bonbóny, které potají sebral ze „sladkého šuplíku“. V nevelké zásuvce v kuchyni byly sladkosti nejen pro něj, ale i pro jeho dvě starší sestry, pětiletá jednovaječná dvojčata Idu a Emu, která byla díky svému nadání a pohlednosti neustálým terčem zájmu okolí.

Štěpánek ani holčičky v ničem nestrádali, rodina na tom nebyla nijak špatně. Štěpík navíc nebyl příliš na sladké. Rodiče by spíš pochopili, kdyby se ztrácely párky, salámy a řízky. Ale sladké!? Pak se zjistilo, že malý loupežník nosil nasyslené zásoby do školky a obdarovával jimi druhé děti. Rodiče však byli rozumní a místo okamžitého hubování a trestů přemýšleli nad motivy Štěpánkových nečekaných krádeží. Štěpánek byl tichý a hodný kluk, nikdy dřív nic podobného neudělal. Když s ním rodiče o situaci mluvili, nebyl schopný vysvětlit, proč sladkosti vlastně krade a rozdává.

Pětiletý syn si pořád vymýšlí a lže, vznikají z toho problémy. Co s ním?

Do všeho se ale vložila Štěpíkova babička, moudrá dáma a maminka čtyř dětí. „Vždyť je to úplně jasné, klučina žije ve stínu holek. Asi má pocit, že to, aby si ho někdo všímal, musí řádně podmáznout. A tak si pozornost a kamarádství začal kupovat! Není první a nebude ani poslední,“ shrnula vše v pár větách babička. A měla pravdu!

Důvod první: Touží po vaší pozornosti, náklonnosti a lásce

„Dítě, které si bere, co mu nepatří, kradené věci většinou vůbec nepotřebuje. Co takovému dítěti opravdu schází, je přesvědčivější důkaz, že jej někdo miluje a chce. Malý zlodějíček bývá často potomkem zdrženlivých rodičů,“ upozorňuje psycholožka a poradkyně Ursula Markhamová. Tito rodiče mohou být dokonce i velmi milujícími, avšak neumí svou lásku projevit navenek, nedávají jí prostor a možná ani svůj čas.

Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se

Důvod druhý: Druhé si kupuje ukradenými věcmi

A přesně toto je případ Štěpánka, který kradl, aby si získal pozornost a náklonnost druhých. Z nějakého důvodu byl přesvědčený, že bez úplatku či jiného bonusu navíc si kamarády nezíská. Mnohdy se tak děje v případě, že se do rodiny narodí další miminko přirozeně vyžadující více péče a pozornosti anebo je v rodině přítomen naopak starší sourozenec, s nímž se dítě cítí neustále srovnáváno – i když se takové „srovnávání“ nemusí uskutečňovat pokaždé přímo. A přesně to se dělo i v případě Štěpánkových sester, velmi pohledných a hudebně neobyčejně nadaných dvojčátek.

Důvod třetí: Nechce se lišit

Děti se obvykle nerady liší od svých vrstevníků, pokud jsou v nějakém směru výrazně vyčleněné – nesmí jíst kupříkladu absolutně žádné sladkosti apod., je možné, že to pro ně bude velmi těžká situace. Ne snad kvůli sladkostem samotným, ale právě vzhledem k jisté vyčleněnosti. Ne každé dítě má tolik vnitřní síly v takové situaci obstát, a to ani v případě, že motivy rodičů úměrně svému věku chápe. A tak některé děti kradou druhým sladkosti, hračky a jiné drobnosti, po nichž touží.

Nejčastěji bohužel lžeme vlastním dětem. Proč se to nevyplatí?

Rada odborníka na závěr aneb „Rákosku“ odložit, uši nastražit!

„Zjistíte-li, že vaše dítě něco zcizilo, ať už vám, nebo někomu jinému – je nanejvýš důležité, abyste jej neobviňovali, dokud si nebudete jisti – žádný křik a nejpřísnější tresty problém nevyřeší. Dítě si jen dá příště větší pozor,“ upozorňuje psycholožka. Pátrejte tedy po příčině, samozřejmě s tím, že dítěti vysvětlíte a ono pochopí, že krást je špatné a nelze tak řešit žádnou situaci.

Předplatné Matka
Témata: Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Výchova, Předškolák, Sladkosti, Děti, Zlodějíček, Krádež, Rodičovská láska, Štěpánek, Láska

Mohlo by vás zajímat
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři

Horoskopy

Lev Ani v půlce velikonočního týdne se vám nedaří upoutat pozornost náročného partnera. Po pravdě řečeno už…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dušan, Dušana, Dustin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné