Maminka.czZdraví

Malým alergikům a astmatikům udělá pobyt u moře dobře. Víte, že pro ně můžete žádat o příspěvek i na dovolenou?

Simona Procházková 20.  7.  2023
Alergie, ekzémy, lupénka, opakující se zánět průdušek… Pokud se vaše dcera nebo syn potýkají s některou z těchto nemocí, dovolená u moře jim pomůže zlepšit zdraví až na několik dalších měsíců. Víte, že nárok na příspěvek od zdravotní pojišťovny máte i v případě, že vyrazíte na klasickou rodinnou dovolenou? Více vysvětlí pediatrička.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pobyt u moře nebo v horách se odborně nazývá klimatoterapie a prospívá i zdravým dětem. „Během klimatoterapie působí na organismus nejen čisté prostředí, ale i příznivá koncentrace a složení minerálů ve vzduchu a vodě, vlhkost vzduchu, sluneční záření, teplota a další faktory,“ popisuje dětská lékařka MUDr. Šárka Pekařová a dodává: „Látky obsažené v mořské vodě – například hořčík, sodík, vápník, brom nebo jod – vyživují pokožku a zrychlují látkovou výměnu. Slaný a mokrý vzduch zase pomáhá rozpouštět hleny v dýchacích cestách a čistí sliznice.“ K tomu můžete připočíst fakt, že v přímořských oblastech bývá většinou minimum pylů. A naopak maximum pro imunitu důležitého vitaminu D ze slunce.

VIDEO: Astma u dětí: Jak ho poznat včas? - příznaky, příčiny a léčba

Každý den u moře se počítá

„Na dětský organismus působí pozitivně i psychická pohoda, kterou u moře zažíváme. Čím je pobyt delší, tím déle pak vydrží jeho účinky na zdravotní stav – třeba až půl roku,“ upřesňuje MUDr. Šárka Pekařová. Bohužel ne každý rodič si může dovolit strávit s dětmi týdny u moře, počítá se ale každý den strávený v mořské vodě.

Děti s respiračním, alergickým nebo kožním onemocněním mohou jezdit na ozdravné přímořské tábory, které některé zdravotní pojišťovny dodnes organizují. Jenže zdaleka ne každé dítě ochotně vyrazí na dva týdny k moři bez rodičů, případně může doplatek za takovýto tábor ukrojit z rozpočtu takovou část, že už nezbude na rodinnou dovolenou.

Dva týdny dovolené se slevou

Některé pojišťovny ale přispějí nemocným dětem na pobyt u moře i v případě, že na něj vyrazí s rodiči a sourozenci po vlastní ose. Může jít jak o klasickou dovolenou s cestovní kanceláří, tak o pobyt zařízený přímo prostřednictvím některé z ubytovacích platforem. Podmínkou je, že musíte u moře strávit minimálně dva týdny.

„Individuální pobyt u moře nabízí rodinám větší flexibilitu. Děti mohou trávit čas s rodiči, rodiče jim navíc zajistí i speciální péči, pokud ji dítě potřebuje, například bezlepkovou dietu. K moři můžete vyrazit kdykoli v průběhu roku, jen je třeba podat žádost o příspěvek do konce července. Příspěvek může být až do výše 10 000 Kč,“ vysvětluje Ivo Čelechovský z pojišťovny RBP, která začala dětem nabízet proplacení části nákladů na individuální pobyt u moře jako první v Česku.

Nezapomeňte přiložit lékařskou zprávu

„K žádosti o příspěvek by měli rodiče přiložit i lékařskou zprávu z alergologické, imunologické nebo kožní ambulance s údaji o délce léčby, užívání léků a doporučeném režimu. Případně i s uvedením dalších onemocnění, která zdravotní stav dítěte ovlivňují,“ doplňuje MUDr. Šárka Pekařová.

Chystáte se s dětmi na dva týdny k moři a jedno z nich je alergik nebo ho třeba trápí časté záněty průdušek? Zkuste ještě o příspěvek zažádat (žádosti je možné podávat do konce července). Možná si tím významně zlevníte rodinnou dovolenou.

Na co přispějí letos rodičům zdravotní pojišťovny? Tady je přehled výhod pro maminky i děti
Témata: Zdraví, Děti, Dovolená s dětmi, Děti a nemoci, Praktické rady, Imunita, Rodiče, Atopický ekzém, Alergie, Nemoci, Kašel, Astma, Atopici, Moře, pobyt, dovolená u moře, Zdravotní pojišťovna, Česká republika, Alergik, Zánět průdušek, Imunolog, Astmatik, RBP, Rodinná dovolená, Dovolená, Zdraví na Heureka.cz

Video