Maminka.czŽivotní příběh

Mám autismus a ADHD, jako matka jsem selhala. Moje děti by si zasloužily někoho lepšího, říká čtyřnásobná maminka

Dita Mrázková 27.  5.  2024
V upřímné zpovědi šla až na dřeň. Přiznala, že kvůli nemoci, která jí byla diagnostikována teprve před rokem, nebyla zrovna ideální máma. Je ráda, že jí děti její stavy odpustily, pořád se však nemůže zbavit výčitek svědomí...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Toren Wolf (48) je čtyřnásobnou maminkou. První dcera se jí narodila v roce 1993, o rok později pak syn, v roce 1998 další dcera o devět let později, v roce 2007, další syn. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se Toren neodhodlala k odvážnému kroku.

VIDEO: PSYCHICKÉ POTÍŽE PO PORODU: JAK SE PROJEVUJÍ A CO S NIMI?

Nedávno natočila emotivní zpověď, v níž přiznala dvě závažné diagnózy, které ji jako  matku zásadně omezovaly. V čem? Podle Toreniných slov především ve vyznávání citů a projevech lásky. Ale pěkně od začátku.

„Tohle video zkouším už napočtvrté. Pořád brečím. Na své rodičovské cestě si nesu spoustu viny a studu a je pro mě velmi těžké o tom mluvit,“ vysvětluje Toren ve videu, které má téměř 10 milionů zhlédnutí. Když mluví na kameru, drží na klíně plyšovou hračku a je očividně rozrušená.

Klepněte pro větší obrázek

„Všechna čtyři těhotenství pro mě byla noční můrou. Necítila jsem žádný blažený stav a radost jako ostatní ženy. Jako matka jsem nebyla jiná. Byla jsem neustále úzkostlivá, vyděšená a nervózní. Nikdy jsem nebyla uvolněná, nikdy jsem se necítila v pohodě, nikdy jsem nebyla sebevědomá. Ze stresu jsem neustále skřípala zuby, rozvinulo se u mě několik autoimunitních onemocnění a onemocnění štítné žlázy a byla mi diagnostikována klinická spánková deprivace. Nemohla jsem totiž vůbec spát. Strašné pro mě bylo i kojení. Byla to pro mě muka od prvního okamžiku až do odstavení. Trápily mě intenzivní pocity studu a viny. Nabyla jsem dojmu, že jsem ta nejhorší verze lidské bytosti, protože jsem necítila tu nádhernou blaženost, kterou ostatní ženy cítí při kojení...“

Jenže všechny pocity, které se v Toren mísily, nejvíce odnesly její čtyři děti. Toren, která byla neustále podrážděná, a navíc extrémně citlivá na jakýkoli hluk, na ně byla ustavičně naštvaná, a to i kvůli banalitám. Než zjistila, co za jejími stavy vězí, prošla si prý ona i její potomci doslova peklem. Konkrétnější ale nebyla.

Klepněte pro větší obrázek

Příčinu svých stavů zjistila teprve před rokem, kdy jí byla diagnostikována porucha autistického spektra a k tomu ještě neurovývojová porucha ADHD. Právě tyto dvě diagnózy v Toren vyvolávaly pocity a stavy, za které se jako máma tolik styděla.

Ve své zpovědi přiznala, že jí děti její chování naštěstí odpustily. „Moje nejstarší dcera mi před rokem a půl porodila první vnouče. Dívat se na ně je to nejkrásnější, co může být. Miluji své děti víc než život. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že by si zasloužily lepší matku,“ přiznává Toren, jejímž přáním je, aby se ženy, které mají podobné problémy, nebály mluvit o svých pocitech. 

„Jsem si jistá, že autismus i ADHD naprosto zásadně ovlivnily můj přístup k mateřství. Věřím, že to, že jsem nebyla diagnostikována dřív, všechno ještě zhoršilo. Mohla jsem docházet na terapie a pomoci tak svým dětem lépe pochopit, proč se chovám, jak se chovám…“ uzavřela svůj příběh Toren, kterou pořád trápí výčitky svědomí.

Poporodní deprese: Až 80 procent žen má po porodu psychické problémy! Kde najít pomoc?
Témata: Děti, Příběhy, Mateřství, Rodina a vztahy, Psychika, Rodičovství, Výchova, Chování a vztahy, Dospívání, Zajímavosti, Rodiče, Nemoc, Životní příběh, Autismus, Emoce, onemocnění, mateřská láska, TikTok, Postižení, ADHD, osud, Kritika, Epilepsie, Porucha autistického spektra, Wolf