Maminka.czMateřství

Mám jen jedno dítě. No a co? Má to i svoje výhody! Tady jsou

Gabriela Kolinová 3.  7.  2020
Mám jedno dítě. Dceru. A neustále někoho udivuje, proč nemá sourozence. Ptají se všichni. I lidé, kterým po tom nic není. Jako by jedináček byl nějakou diagnózou. Sama jsem vyrůstala bez sourozence a musím říct, že to má i mnoho výhod.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kupodivu se teď dlouho nikdo nezeptal, ale jeden čas jsem dostávala tyto otázky neustále. „Proč nemá sourozence? Budete chtít ještě jedno dítě?“ Nebo se ptali rovnou dcery: „Určitě by sis moc přála bratříčka nebo sestřičku, že jo?“ Jako by jedno dítě znamenalo něco nenormálního.

Je pravda, že v našem okolí jsou jedináčci dost zvláštní úkaz. Drtivá většina dceřiných kamarádů má mladší nebo starší sourozence. Dvě děti jsou zkrátka norma. A hlavně nevybočovat! Nevím, jestli je to náhoda, ale ve školce (a když o tom přemýšlím, tak teď i ve škole), kam dcera chodila, jsem se seznámila právě s maminkou jedináčka.

A společně jsme si notovaly, jak nás ty dotazy na sourozence neustále unavují. „Co je jim sakra do toho?“ vystihla to přesně. A správně dodala, že nikdo nemůže vědět, jaké jsou pravé důvody toho, proč nemáte děti dvě, tři, nebo dokonce čtyři. Příšerné těhotenství, potrat nebo se početí zkrátka nedaří… Mnozí ze zvědavců si zkrátka neuvědomují, na jak tenkém ledě se pohybují.

Nemáš děti? Jen jedno? Mateřství je citlivé téma. A všichni se stále ptají

Hned po porodu jsem tušila, že má dcera bude asi mým jediným dítětem! Když jsem to v porodnici oznamovala tchyni, vpálila mi přímo: „Neblázni, vždyť jedináčci jsou příšerní!“ Asi si neuvědomila, nebo v to doufám, že s jedním právě mluví. Když jsem ji upozornila na to, že jsme já i moje máma vyrůstaly bez sourozence, opáčila: „Taky je to znát!“ Zásah! Au! V tu chvíli jsem nevěděla, jestli mám brečet, řvát, nebo utéct.

Proč je jedno dítě tak nepochopitelné? Ani má dcera nijak nestrádá, byť se jí to okolí neustále snaží podsouvat. Když jsem se jí dřív ptala, zda by chtěla bráchu nebo sestřičku, odpovídala většinou: „Nechtěla. Bojím se, že byste ji měli rádi víc než mě. A mě už byste si potom nevšímali.“ Jako malá také říkala, že jí stačí panenka, protože „živé miminko moc pláče“. A teď v šesti letech odpověď poupravila: „Nechci sourozence, chci morče!“ Tady jsou moje důvody, proč není zase tak špatné mít jedno dítě:

ČAS A LOGISTIKA

Ten hlavní a podstatný důvod. Dřív jsem byla máma na plný úvazek, ale nyní pracuji a všechen svůj volný čas se snažím věnovat dceři. Už takhle mi přijde líto, že s ní nejsem častěji. Kdybych měla více dětí, musela bych čas dělit mezi ně. Teď, pokud mám dvě volné hodiny, věnuji je jí. A upřímně – nedovedu si představit, jak bych to logisticky zvládala s více dětmi. Muž má náročnou práci, tudíž ze školy dceru vyzvedávám většinou jen já.
Taktéž je to s kroužky. Asi bychom to zvládli, co by nám zbývalo, ale takhle je to zkrátka větší pohoda.

Jedináček nemusí být rozmazlený fracek. Záleží to jen na vás

BLÍZKOST A POZORNOST

Možná teď namítnete, že právě proto jsou jedináčci rozmazlení. Ano, rodiče se mohou věnovat pouze jim. Jen moc nechápu, co je na tom tak špatného. Nemám srovnání, ale moji přátelé, kteří mají sourozence, vyprávějí, jak na své bratry či sestry žárlili. Neustále soupeřili a usilovali o pozornost rodičů.

Tohle u nás odpadá. Dcera nemá pocit, že je přehlížená nebo z nějaké činnosti vynechaná. Nevím, jestli je to tím, nebo její povahou, ale nikdy se s dětmi nepřetahovala o hračky, neříkala zarytě „moje, moje“, nikdy nesoutěžila a nepotřebovala být někde první. Rozmazlená možná trochu je, ale v dobrém slova smyslu – pozorností rodičů.

Klepněte pro větší obrázek

SOUROZENCI SI NEMUSEJÍ BÝT VŽDY BLÍZCÍ

Je to taková mantra, kterou všichni omílají. Že bez sourozence je život smutný, prázdný a v dospělosti nebude mít má dcera nikoho blízkého (až třeba rodiče nebudou). A kde berou jistotu, že si sourozenci budou rozumět celý život? Znám případy, kdy spolu sestry vůbec nemluví nebo kdy se jedna odstěhovala za oceán a prakticky se vídají jednou za rok či dva. A co potom, když se v dospělosti hádají o majetek? Když jsem byla malá, bylo mi občas smutno, že nemám ségru, se kterou bych si o prázdninách hrála, ale rodiče se mi to snažili všelijak vynahradit. Mé dvě kamarádky byly také bez sourozence, a tak se mnou trávily léto na chalupě, kde se o nás starala babička. A myslím, že nijak nestrádám ani dnes. V jednu chvíli jsem si říkala, že druhé dítě si musím pořídit. Ne kvůli sobě, ale právě kvůli dceři. Teď si myslím, že je to hloupost. Nikdo vám nemůže zaručit, že z vašich dvou dětí budou přátelé na celý život.

Typy matek na hřišti: Jsou tu matky kvočny i ezobiomatky. Jaká jste vy?

PRÁCE, ZÁLIBY A ČAS NA SEBE

Teď to možná bude znít sobecky, ale díky tomu, že mám jen jednu dceru, se mohu plně věnovat práci a svým zálibám (a necítit se špatně). Jsem šťastná, že jsem matkou, ale zároveň jsem ráda, že nejsem jen matkou. Že můžu pracovat, cestovat, chodit na výstavy a dělat, co mě baví. A když jsem šťastná já, je šťastná i moje dcera. Klišé? Ale tak my to máme!

ZDRAVOTNÍ DŮVODY

Byť mé těhotenství probíhalo ukázkově, porod nebyl zrovna ideální. Skončil císařským řezem a já si pořád neumím představit, že bych něco podobného podstoupila znovu (jak by mi asi hrozilo). Zřejmě nemám selektivní paměť, protože ten zážitek jsem ještě nevytěsnila. Třeba by byl druhý porod jiný, kdoví? Zatím se do toho pouštět nehodlám… Ale zase nikdy neříkej nikdy.

Chcete druhé dítě? A kdy je nejlepší čas? Odpovězte si na tyto otázky!

FINANČNÍ DŮVOD

Naštěstí to není v našem případě ten hlavní důvod, proč nemít víc dětí. Ale moc dobře si uvědomuji, že víc dětí znamená víc starostí i peněz. S mým mužem si rádi dopřejeme víkendový oběd v restauraci, kafe a dezert v nějaké stylové kavárně a také rádi jezdíme na výlety. Už takhle si říkáme, že náš styl života dost zasahuje do rodinného rozpočtu, ale zkrátka se nehodláme omezovat. Tohle je podle nás kvalita života. Nejen na něco šetřit (což nám moc nejde). Když slyším kamarádku, která má čtyři děti, že byli o víkendu v zoo a že jen za vstupné, párky v rohlíku a limonády tam nechali tolik, že teď už do konce měsíce nikam nepůjdou, říkám si, že si musím vážit toho, co máme. A taková dovolená v zahraničí, kam by všichni letěli letadlem? Nepředstavitelné!

Aby nedošlo k omylu, obdivuji rodiny, které mají dvě a více dětí. Například můj strýc má čtyři. Moc jim fandím a vlastně se mi to i líbí, když se všichni sejdou u jednoho velkého stolu, povídají si, mají se rádi a respektují se. Já tohle neznám a asi ani nepoznám. Není mi to líto, jen bych si moc přála, aby se ostatní přestali podivovat a říkat: „Jen jedno dítě?“ Je nám takhle fajn!

Článek vyšel v časopise Maminka. Aktuální červnové číslo můžete koupit přes ikiosek.cz/maminka, tam si můžete objednat i předplatné s dárkem. 

GALERIE: Sourozencům vstup zakázán! Reakce dětí na nového člena rodiny vás zaručeně pobaví
Témata: Těhotenství, Porod, Mateřská a rodičovská dovolená, Rodina a vztahy, Mateřství, Rodina a vy, Rodiče, Sourozenci, Volný čas, Jedináček, Fracek, Jed, Logistika, Diagnóza, Dcera, Morče, JEN, Zdravotní důvody, Děti
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Řečové vady bývají důvodem k odkladu školní docházky, říká logoped. Které vadí?
Procházková Simona
Předškolák
Naučte se mluvit řečí vašeho batolete. Dětská psycholožka poradí, jak na to
Brožová Lenka
Vzdor
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví