Maminka.czMateřská škola

Mám nervy nadranc. Vybíráme školku!

12. 11. 2013
Mám nervy nadranc. Vybíráme školku!
Podle čeho si vybrat tu nejlepší? Kolik přihlášek můžu podat? Co když mi dítě nevezmou? Co všechno rozhoduje o přijetí? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky právě tady a teď.

Větší výběr, víc starostí

I když za pár let budete na tyto starosti možná vzpomínat se shovívavým úsměvem, nyní vám dělají na tváři vrásek víc než všechny světové události dohromady. Poprvé se chystáte vypustit své ptáčátko do světa dospělých a ze všeho nejvíce si přejete, aby o něj bylo dobře postaráno. Tedy aby na něj tety ve školce byly hodné a trpělivé, aby ho zábavnou formou rozvíjely a pracovaly s ním a aby neomezovaly jeho osobnost. Tam, kde je v místě vašeho bydliště školka jen jedna, vám tyto starosti odpadají. Musíte se prostě spolehnout na to, že tomu tak plus minus bude. Ovšem ve velkých městech, kde máte na výběr i z více jak deseti zařízení, máte setsakramentsky o čem přemýšlet.

Podle čeho tedy vybírat?

- Pozeptej se na hřištích a v parcích
Od maminek se často doslechnete více, než se můžete kdekoli dočíst, a byla by proto chyba tento zdroj informací zcela ignorovat. Pokud se na určitou školku doslechnete jenom negativní reakce, měl by to být důležitý varovný signál.

- Nepromeškejte den otevřených dveří
Mrkněte se na webové stránky školek na to, kdy pořádají dny otevřených dveří nebo setkání rodičů dětí, které se teprve chystají k zápisu. Setkání tváří v tvář s pedagogickým sborem vám napoví mnohem víc o stylu zacházení s dětmi než nic neříkající sloupeček jmen na jejich webových stránkách.

- Zastavte se a chvilku pozorujte
Jak si děti venku hrají, jak se jim paní učitelky věnují a jak si zjednávají pořádek. Taky jak na ně děti reagují - jestli k nim mají důvěru, spíše je ignorují nebo se jich dokonce bojí. Z toho všeho si můžete udělat obrázek.

- Vizitka jménem webové stránky
I taková "maličkost" jako pravopis a gramatické chyby v textech webových stránek MŠ vám může leccos napovědět.

- Zájmové kroužky, zaměření…
Neříkáme zahltit dítě hned od útlého věku milionem kroužků a zájmových aktivit, ale zjistěte si, jaké akce daná školka pořádá (návštěvy divadla, výstav, pořádní školy v přírodě,...) a co nad rámec svých povinností pro děti dělá.

- Zkušenosti maminek na internetu
A stejně, jako je dobré pozeptat se na hřištích a v parcích, je fajn poohlídnout se rovněž po internetu. Existují fóra, kde si maminky sdělují své zážitky a zkušenosti z jednotlivých zařízení, a často zde člověk narazí na zajímavé poznámky.

Čím zvýším svoje šance?

Pokud je vašemu dítěti 5 let a další rok se chystá do školy, bude přijato v každém případě. Pokud mu je ale od 3 do 4 let, opravdu je tu riziko, že se umístit nepodaří. Jak zvýšit jeho šance? Například potvrzením od zaměstnavatele, že od září nastupujete zpátky do práce. Nebo pokud jste se hlásili a byli jste odmítnuti již loni - i to vám dává body v prospěch. Rovněž přítomnost staršího sourozence ve školce je velké plus.

Kolik přihlášek můžu podat?

Přihlášek můžete podat kolik chcete, ale doporučuje se podat pouze jednu. Je totiž zvykem, že se ředitelky všech mateřských škol daného obvodu po zápisu sejdou a porovnají svoje jmenné seznamy. A tam se samozřejmě odhalí, kteří rodiče podali přihlášku jednu a kteří několik. Dítě, které je zapsáno pouze jednou, se ředitelka dané školky snaží umístit u sebe. Naopak dítě, které je v seznamech několikrát, "spadne" nakonec tam, kde je prostě nejvíc místa.

Témata: Děti, Mateřská škola, Varovný signál, Negativní reakce

Mohlo by vás zajímat
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Beran Nebudete bohužel ještě pár dnů tak docela ve své kůži. Zklamání vám připraví buď protějšek, nebo…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu