Maminka.czPráce na mateřské

"Mám se blbě!" Novinářka Šárka Kabátová se ptá na ulici maminek, jak se mají na mateřské

Andrea Machajdíková 19.  10.  2023
Šárka Seydler Kabátová (31) je novinářka a spisovatelka, která nedávno vydala knihu o tom, jak ženy různých profesí kloubí práci s mateřstvím. Na svém Instagramu, kde má přes dvacet tisíc sledujících, také zpovídá náhodné ženy i muže na ulici, jak se mají na mateřské dovolené.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak vznikla myšlenka zpovídat náhodné lidi na ulici?

Bylo léto, měla jsem skoro dopsanou knihu a říkala jsem si, že bych chtěla pokračovat ve zpovídání matek, pokračovat vlastně v tom, co jsem dělala při tvorbě knihy. Jako novinářku mě to nutilo zjišťovat, jak se žije ženám v rané fázi mateřství, kdy jsou hodně izolované od zbytku společnosti. Třebaže mám osobní zkušenost a vím, co to obnáší, bylo mi jasné, že každý rodič může přinést unikátní výpověď. Tušila jsem, že jde o velké téma, a taky jsem věděla, že se bohužel jen málo ukazuje v seriózní podobě.

VIDEO: Šampionka Strýcová o mateřství i o tom, jak matky dokážou všechno 

Proč právě otázka „jak se máte na mateřské“?

Jakkoli taková otázka může znít banálně, pomáhá mi zjistit, co matky (případně otcové) reálně zažívají. Je to otázka, která nenutí do žádného tématu, které bych si předem zadala před rozhovorem. A pobízí k autenticitě, věcnosti, skutečným emocím. Zároveň mi došlo, že se matek na mateřské či rodičovské nikdo moc neptá, jak se mají. Všechny otázky směřují hlavně k dítěti. O duševní zdraví žen v rané fázi mateřství se společnost teprve začíná zajímat. A je to dobře – s ohledem na to, kolik změn, ať už psychických nebo fyzických, se u maminek se založením rodiny odehrává. 

Jsou lidé většinou ochotní s vámi mluvit, nebo jste se setkala i s nepříjemným odmítnutím?

Nevím, čím to je, ale odmítnutí zažívám úplně minimálně. I ze své předchozí novinářské praxe, která byla z velké části založená na rozhovorech s "obyčejnými lidmi", jsem zvyklá, že se se mnou náhodně oslovení respondenti bez okolků baví a svěřují se mi. Odmítnutí je skutečně výjimečné. A spíš plyne ze strachu mluvit před kamerou, čemuž plně rozumím. Sama bych se asi nechtěla bavit s cizí rozcuchanou paní, která na mě vybafne na ulici… Ne každému to musí být příjemné. Ale jsem ráda, že 99 procent lidí, které oslovím, do toho jde. 

Podle čeho si na ulici vybíráte své respondenty?

To hrozně moc záleží na situaci. Někdy oslovím všechny kolemjdoucí maminky, protože natáčím na liduprázdném místě, a někdy si vybírám v davu podle výrazu v obličeji nebo rychlosti chůze. Když vidím, že maminka hodně pospíchá, mračí se nebo "bojuje" s uspáním dítěte v nosítku nebo kočárku, nechávám jí prostor. Jednou jsem bohužel oslovila ženu v nějaké kritické situaci a nevšimla jsem si, že pláče – to se úplně nepovedlo… Ale jinak je to o nějakém rychlém čtení energie, která z té maminky vyzařuje. Ale není to vždy směroplatné. Někdy mě maminky dost překvapí. Už vím, že nesmím dát na první dojem.

Pamatujete si nějakou odpověď, která vás nejvíce šokovala?

Rozhodně ta úplně první. Zeptala jsem se klasicky: "Jak se máte na rodičovské?" A maminka bez váhání vypálila: "Mám se blbě." To mě odzbrojilo. 

Opakuje se nějaká odpověď často? Třeba to, že maminky nevychází finančně?

Jasně, tohle je velmi častý motiv. S tím asi zápasí všechny rodiny, zvlášť kvůli inflaci, výši rodičovského příspěvku a hlavně s výpadkem jednoho platu v rodině. A pak se také často opakuje věta: "Mám se dobře, ale…"

Co dělat na mateřské aneb 6 osvědčených tipů, jak se nezbláznit

Nedávno jste vydala knihu Máma má práci. O čem je?

O tom, co do běžného života přináší slaďování mateřské a profesní role za současných podmínek v Česku. S deseti ženami různých profesí a různých životních příběhů v ní řešíme všechny společenské dopady tohoto problému. Tedy jak náročné to je, jak se to projevuje na psychickém i fyzickém zdraví matky, jak se tahle převážně ženská náročná disciplína podepisuje na vztazích v rodině i s partnerem. Řešíme pracovní podmínky, výchovu, ale také to, jak společnost vůbec přijímá a podporuje, nebo nepodporuje pracující matky. Snažím se v knize bourat mýty o "krkavčích matkách". 

Podle čeho jste vybírala matky, které v knize promluví?

Prvně jsem vybírala profese, poté jsem si vytyčila cíle ve smyslu, aby respondentky ukazovaly odlišné životní příběhy, odlišná rodinná zázemí, odlišný náhled na výchovu. A až pak jsem vybírala jména. Byla to dlouhá cesta, než jsem ustálila výběr deseti žen. Ale stálo to za to. S výběrem jsem spokojená. V knize mluví vědkyně, politička, spisovatelka, záchranářka, novinářka, právnička, podnikatelka v gastro odvětví, textilní výtvarnice s vlastní firmou vyrábějící hračky nebo třeba sociální pracovnice. 

Jaké máte další plány? Další knihu? Nebo nějaký nový projekt na Instagramu?

Pořád píšu komentáře pro jedno vydavatelství, pořád točím rozhovory v ulicích s matkami a pořád věnuji pozornost tématu knihy, protože si myslím, že je důležité ho otevírat. Mám v hlavě jeden nový projekt, ale nejspíš si ho nechám až na dobu, kdy bude dcera chodit do školky. Čím je starší a čím méně spí přes den, tím výrazněji mi ubývá čas na práci. Jinak se snažím trochu zvolnit. Posledních pár měsíců jsem jela ve velkém zápřahu. I když práci potřebuji, vím, že nemá smysl se sedřít z kůže. O tom život mámy, co má práci, určitě není. 

Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Rozhovor, Mateřství, Instagram, Matka, Ulice, Zpátky do práce, Kniha, Kariéra a zaměstnání (poradna), Práce na mateřské, Profese, Maminka, Založení, Česká republika, Novinářka