Maminka.czPříběhy

Máma nechala své dceři odstranit z obličeje obrovské mateřské znaménko. Nechtěla, aby na ni lidé zírali

Vanda Stöckbauerová 17.  2.  2024
Seznamte se s příběhem maminky Celine Casey (27) a její dvouleté dcery Vienny Shaw, která se narodila s vrozeným melanocytárním névem na čele, což je velmi vzácné mateřské znaménko, které postihuje zhruba jednoho z 20 tisíc novorozenců. Jak holčička vypadá dnes?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jako každá nastávající maminka se i Celine na své děťátko moc těšila. "Při porodu a prvním pohledu na dceru jsem byla v sedmém nebi. Ale když jsem uviděla její znaménko, hned jsem se vyděsila. Nevěděla jsem, co to je a jak to ovlivní její zdraví,“ vypráví Celine na svém Instagramu.

Když po porodu položili děvčátko Celine na hruď, začala se strachovat, jestli to není její vina, jestli v těhotenství neudělala něco špatně. „V hlavě se mi honilo tolik věcí a já jsem se tak bála, ale nikdo nevěděl, co to je. Chtěli jsme odpovědi, ale i porodní asistentky řekly, že tohle ještě nikdy neviděly,“ vypráví maminka. Celé následující týdny, kdy rodiče hledali odpovědi, mysleli jen na to, jestli bude jejich dcera v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek

Když byly malé Vienně čtyři týdny, rodiče se rozhodli, že se s veřejností podělí o jejich příběh. „Stále jsme měli nezodpovězené otázky a neznali jsme jediného člověka s tak velkým mateřským znaménkem, jako měla ona. Bylo to děsivé a chtěla jsem, aby se ostatní rodiče, kteří zažívali něco podobného, necítili tak osaměle jako my,“ vypráví Celine. 

Rodiče byli ohromeni reakcí a podporou od známých i cizích lidí. „Přišly nám stovky zpráv, ve kterých se rodiče dělili o své zkušenosti s dítětem s viditelnou odlišností. Shromáždila se kolem nás celá komunita. Všichni jsme se navzájem podporovali." 

Klepněte pro větší obrázek

Celine i její manžel prozradili, že ačkoli svou dceru bezpodmínečně milovali takovou, jaká byla, báli se o její duševní zdraví. Měli strach, aby kvůli znaménku nečelila posměchu od okolí. "Chodili jsme s ní denně ven a mnohokrát jsme se setkali s tím, že na ni lidé zírali," vypráví maminka.

Po několika návštěvách u odborníků se rozhodli, že jí nechají znaménko odstranit. „Bylo to těžké rozhodnutí založené na kombinaci mnoha faktorů. Jedním z nich bylo, že větší melanocytární névy, jako byl ten Viennin, mají tendenci růst a jsou spojeny s vyšším celoživotním rizikem vzniku melanomu – rakoviny kůže, která se může rozšířit do dalších oblastí těla,“ vysvětluje maminka.

Klepněte pro větší obrázek

Ale protože se jednalo primárně o kosmetický nedostatek a znaménko v tu dobu neohrožovalo Viennino zdraví, musela si rodina zákrok zaplatit sama. Rodiče se rozhodli jednat na vlastní pěst a potřebné peníze získat díky crowdfundingové sbírce. A to se jim podařilo. Po spuštění sbírky za pouhých 24 hodin získali od dárců v přepočtu přes milion korun. 

Chlapec se styděl za své obrovské mateřské znaménko, táta kvůli němu podstoupil bolestivé 30hodinové tetování

Operace proběhla úspěšně a po obrovském znaménku zůstala holčičce na čele pouze jizva, která postupně zesvětluje. Jako většina dvouletých dětí je i Vienna energická a plná života. Pořád někde pobíhá, tančí a dělá lumpárny. 

Klepněte pro větší obrázek

Jizva je nyní jedinou připomínkou obrovského mateřského znaménka, které tam kdysi bylo. "Lidi zajímá, jak k jizvě přišla. Ráda využívám této příležitosti, abych ostatním pomohla dozvědět se více o vrozených znaménkách, abych pomáhala bourat stigma spojené s odlišností," nechala se slyšet maminka. 

Na postupnou proměnu malé Vienny se podívejte do fotogalerie v úvodu článku. 

Máma, která nechala svému synovi odstranit laserem obrovské mateřské znaménko, sklidila krutou kritiku

VIDEO: Nebezpečný melanom už i u malých dětí

Témata: Příběhy, Instagram, Rodiče, Dcera, obličej, Handicap, mateřské znaménko, estetická chirurgie, Máma, Maminka, Celine, Znaménko