Maminka.czNovorozenec

Máma před tabulí

, Časopis Maminka
19. 3. 2011
Máma před tabulí
Možná vám přijde nemožné starat se o miminko a ještě k tomu studovat. Věřte ale, že to jde docela dobře dohromady.

Mnoho žen dnes nebere mateřskou dovolenou jako přestávku v kariéře, spíše jako příležitost věnovat se nejen dětem, ale i vlastnímu rozvoji. Proto kromě utírání zadečků a mixování zeleniny řada mladých maminek studuje vysokou školu, aby kromě pár závazků, jejichž přítomnost v životě své zaměstnankyně firmy pravděpodobně ocení jen málo, měly i něco navíc, co jim naopak v profesním růstu usnadní cestu.

Pokud o vysoké škole uvažujete, ale máte starost, zda to zvládnete, naše rada zní jednoznačně: jděte do toho! Vysokoškolský titul nedostanete zadarmo, bude vás to stát spoustu času a také trochu financí, kromě toho si však výrazně rozšíříte obzory, získáte nové přátele a potřebnou kvalifikaci.

Nejprve se tedy musíte rozhodnout, zda budete studovat školu veřejnou, či soukromou. Přestože také u nás bude brzy zavedeno školné i na veřejných vysokých školách, ceny za semestr jsou na těch soukromých výrazně vyšší.
Záleží tedy na vás, kolik hodláte do svého vzdělání investovat. Ke studiu se musíte přihlásit do konce února, podrobnosti a elektronickou verzi přihlášky najdete na webu školy. V květnu nebo červnu vás pak budou čekat přijímací zkoušky.

S matkami se počítá

V září najdete na internetových stránkách příslušné katedry rozvrh. Kombinované studium probíhá od října do prosince a od února do dubna většinou buď jednou za týden (v pátek nebo v sobotu), anebo jednou za dva až tři týdny (celý víkend).

Na tuto dobu si budete muset zajistit hlídání. Pokud máte docela malé miminko nebo jste porodila v průběhu školního roku, budete potřebovat ochotného „hlídače“, který bude po dobu výuky jezdit s kočárkem kolem školy, a když bude prťous hladový, pošle vám SMS, abyste přiběhla hladovce nakrmit. Pokud nekojíte, situace bude o to jednodušší.

Čtěte také: Homeopatika a budoucí maminky

K tomu počítejte se zhruba osmi až deseti předměty za semestr, z nichž budete muset získat buď zápočet, nebo zápočet a zkoušku. Bude vás čekat prostudování řady skript a odborných knih, mnoho seminárních prací a balík učiva ke zkouškám, na konci studia navíc přibude závěrečná práce a státnice. Přestože kombinovaní studenti nemívají v praxi žádné úlevy, vysokoškolští pedagogové je většinou učí velmi rádi, protože už mají určité životní zkušenosti a obvykle studovat opravdu chtějí.

Také vysoké školy a univerzity jako instituce dávno nepohlížejí na studující matky jako na méněcenné, naopak se jim snaží studium co nejvíce ulehčit. Řada škol dokonce zřídila dětské koutky. Například Technická univerzita v Liberci získala za vybudování takového koutku, v němž jsou bezplatně hlídány děti zaměstnanců i studentů, ocenění Vstřícný zaměstnavatel roku 2010. Dětský koutek funguje také na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Tabu, Máma, Profesní růst, Univerzita

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!

Horoskopy

Lev V polovině týdne je to všechno ve starých kolejích. Práce vám jde od ruky, ale pochvala od nadřízeného…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nikola, Nikol, Nicol

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu