Maminka.czNovorozenec

Máma před tabulí

Zuzana Labudová 19.  3.  2011
Možná vám přijde nemožné starat se o miminko a ještě k tomu studovat. Věřte ale, že to jde docela dobře dohromady.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mnoho žen dnes nebere mateřskou dovolenou jako přestávku v kariéře, spíše jako příležitost věnovat se nejen dětem, ale i vlastnímu rozvoji. Proto kromě utírání zadečků a mixování zeleniny řada mladých maminek studuje vysokou školu, aby kromě pár závazků, jejichž přítomnost v životě své zaměstnankyně firmy pravděpodobně ocení jen málo, měly i něco navíc, co jim naopak v profesním růstu usnadní cestu.

Pokud o vysoké škole uvažujete, ale máte starost, zda to zvládnete, naše rada zní jednoznačně: jděte do toho! Vysokoškolský titul nedostanete zadarmo, bude vás to stát spoustu času a také trochu financí, kromě toho si však výrazně rozšíříte obzory, získáte nové přátele a potřebnou kvalifikaci.

Nejprve se tedy musíte rozhodnout, zda budete studovat školu veřejnou, či soukromou. Přestože také u nás bude brzy zavedeno školné i na veřejných vysokých školách, ceny za semestr jsou na těch soukromých výrazně vyšší.
Záleží tedy na vás, kolik hodláte do svého vzdělání investovat. Ke studiu se musíte přihlásit do konce února, podrobnosti a elektronickou verzi přihlášky najdete na webu školy. V květnu nebo červnu vás pak budou čekat přijímací zkoušky.

S matkami se počítá

V září najdete na internetových stránkách příslušné katedry rozvrh. Kombinované studium probíhá od října do prosince a od února do dubna většinou buď jednou za týden (v pátek nebo v sobotu), anebo jednou za dva až tři týdny (celý víkend).

Na tuto dobu si budete muset zajistit hlídání. Pokud máte docela malé miminko nebo jste porodila v průběhu školního roku, budete potřebovat ochotného „hlídače“, který bude po dobu výuky jezdit s kočárkem kolem školy, a když bude prťous hladový, pošle vám SMS, abyste přiběhla hladovce nakrmit. Pokud nekojíte, situace bude o to jednodušší.

Čtěte také: Homeopatika a budoucí maminky

K tomu počítejte se zhruba osmi až deseti předměty za semestr, z nichž budete muset získat buď zápočet, nebo zápočet a zkoušku. Bude vás čekat prostudování řady skript a odborných knih, mnoho seminárních prací a balík učiva ke zkouškám, na konci studia navíc přibude závěrečná práce a státnice. Přestože kombinovaní studenti nemívají v praxi žádné úlevy, vysokoškolští pedagogové je většinou učí velmi rádi, protože už mají určité životní zkušenosti a obvykle studovat opravdu chtějí.

Také vysoké školy a univerzity jako instituce dávno nepohlížejí na studující matky jako na méněcenné, naopak se jim snaží studium co nejvíce ulehčit. Řada škol dokonce zřídila dětské koutky. Například Technická univerzita v Liberci získala za vybudování takového koutku, v němž jsou bezplatně hlídány děti zaměstnanců i studentů, ocenění Vstřícný zaměstnavatel roku 2010. Dětský koutek funguje také na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Novorozenec, Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Kojenec, Tabu, Přijímací zkoušky, Mama, Máma, Univerzita, Profesní růst