Maminka.czRodičovství

Máma pustila dětem pohádky z 90. let a nestačila se divit: Starší syn mnohem déle a lépe spí, pochvaluje si. Co za tím stojí?

Dita Mrázková 26.  3.  2025
Dvojnásobná maminka, která svým synům pustila pohádku ze svého dětství, žasla nad tím, jak pozitivní dopad na její děti měly. Odborníci však apelují na dobu strávenou u televize a také na obsah pořadů, které sledují. Dětská anketa totiž přišla s dost znepokojivým výsledkem…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lauren je maminkou dvou malých synů. Nedávno na sociálních sítích sdílela video, na kterém chlapci se zaujetím sledují oblíbený sitcom z 90. let, jehož hlavní postavou je přátelský mimozemšťan Alf. Ten se svou kosmickou lodí ztroskotal v garáži jedné americké rodiny. Své fanoušky si našel také u nás, a částečnou měrou za to mohl
i skvělý dabing herce Oty Jiráka.

VIDEO: PODCAST MAMINKA: JAK NAJÍT ČAS SI S DĚTMI VÍCE HRÁT?

Lauren tak záhy poznala, že obzvlášť staršího syna, který přece jen udrží u obrazovky delší pozornost než jeho mladší bráška, víc než současné dětské televizní pořady baví ty z 90. let. „Když jsem začala synovi představovat některé pořady ze svého dětství, všimla jsem si, že ho docela baví. Podívali jsme se na jeden nebo dva díly, a když nastal čas je vypnout, nebránil se mi, ani se nerozčiloval, prostě si zase hrál. Asi největší věc, které jsem si ale všimla, byla změna v jeho spánku. Spal déle a lépe,“ svěřila se maminka na Instagramu. 

Lauren je přesvědčená, že za synův kvalitnější spánek mohly právě pohádky z dob jejího dětství. Některé dětské pořady z 90. let totiž méně stimulují dětský mozek než ty současné. „Nechápejte mě špatně, pořád se díváme na Blueyho, paní Rachel a disneyovky, ale tato malá změna nám ukázala pozitivní výsledky ve spánku a chování mého syna.“

Válka, vražda, mučení a další „pohádky“ dneška

Není tajemstvím, že moderní kreslené filmy jsou koncipované tak, aby co nejvíc upoutaly pozornost. Když ale batole sedí u televize každou volnou chvíli, a co hůř, navíc před spaním, neustálá stimulace jeho mozku příliš neprospívá. Však také americká akademie pediatrů doporučuje dětským lékařům, aby radili rodičům omezit sledování televize
u dětí pouze na 1–2 hodiny denně.

Klepněte pro větší obrázek

V Japonsku se odborníci pro změnu obrátili rovnou na rodiče v rámci výzvy „Neodkládejte své děti před obrazovku". Začali totiž poznávat následky pasivního sledování televizních programů na první generaci odchované obrazovkou, která se neuměla v zaměstnání ani ve společnosti prosadit.

Se zajímavým, ale bohužel nepříliš povzbudivým zjištěním, přišel i tuzemský Bílý kruh bezpečí. Na svých stránkách zveřejnil anketu, ve které děti ve věku od 6 do 10 let a od 11 do 15 let dostaly otázku, kterou z událostí, jež viděly v televizi nebo na videu, by nechtěly zažít. Co odpověděly?

Mladší děti: Válku. Zemřít. Aby zavraždili mámu a tátu. Aby mě zabili. Nechtěla bych se zabít. Spadnout s letadlem…

Starší děti: Setkat se s živým upírem. Být probodána nožem. Aby mě někdo podřezal. Mučení. Svoji vraždu. Setkat se s různými příšerami a vrahy.

Smutné zjištění? Ruku na srdce, bohužel ano. 
Přece jen je tu ale šance, že podobným odpovědím u dětí předejít můžeme. Protože televize, stejně jako videohry, mají jednu velkou konkurenci. Nás, rodiče, kteří jsme režiséry jejich volného času…

Jak se pozná televizní dítě ?

* V důsledku jednosměrné komunikace, trvající dlouhé hodiny, se televizní dítě špatně vyjadřuje.

* Je narušena jeho schopnost si samostatně nebo s jinými dětmi hrát či navazovat běžné sociální vztahy.

* Je nejisté a jeho klíčovým slovem je nuda.

* Má omezenou schopnost koncentrace, je netrpělivé, chybí mu vytrvalost, nedokáže pozorně naslouchat. Snížena bývá i jeho způsobilost k učení.

* Televizní dítě požaduje okamžité uspokojení svých potřeb a rychlé řešení problémů. Je hyperaktivní a neposedí v klidu, čímž vyrovnává roli pasivního diváka při pozorování vypjatých scén.

* Má výraznou touhu vlastnit všechno, co je nabízeno v televizní reklamě.

Zdroj: Bílý kruh bezpečí 
ROZHOVOR: Sociální sítě jsou pro děti něco jako rakovina mozku, říká neurolog Martin Jan Stránský
Témata: Děti, Mateřství, Příběhy, Výchova, Syn, Televize, pohádka, Rodina, Rodičovství, Dětství, Spánek, Pohádky, Volný čas, Anketa, Japonsko, Disneyovka, Mother, Ráchel, Alf, Starý syn, Lauren, Maminka, Máma, Bílý kruh bezpečí, Televize na Heureka.cz