Maminka.czBlogy

Máma za vodou: Nejhorší dárek k narozeninám? Našla jsem si bulku v prsu

4. 1. 2017
Máma za vodou: Nejhorší dárek k narozeninám? Našla jsem si bulku v prsu
Na začátku prosince na svoje narozeniny jsem si nadělila docela divnej dárek. Našla jsem si takovou malou, kulatou bulku v prsu. Zastavil se mi dech. Strachem, představou, co všechno to může bejt.

Co jsem udělala? Šla jsem na internet. Největší blbost co může člověk udělat? Asi jo. Po chvilce vyklidnění jsem šla za Amíkem. Zastavil se mu dech.

Amíkova noční můra? Amíkova máma prodělala před 23 lety rakovinu prsu s následnou mastektomií. Noční můra, hadr, takový to prožití vašeho nejhoršího strachu a noční můry v jednom. Amíkovi bylo tehdy 12 let.

Internet mi nestačil, a tak jsem se objednala k doktorovi. Vždyť proč se dohadovat, když se to dá všechno zjistit. Za tejden po nálezu jsem byla s Amíkem a jeho mámou v nemocnici na vyštřeních. Mám štěstí, Amíkova sestra, moje švagrová je doktorka v jedný rakovinový nemocnici v NYC.

Klasicky jako ve všech americkejch nemocnicích jsem si musela nejdřív zjistit, jestli berou moje pojištění. Ano, berou, jen jsem si musela aktivovat "Cancer resource services." Uf, už jenom z toho slova "cancer" se mi dělalo špatně.

Po aktivaci a návštěvě finančního oddělení v nemocnici jsem dostala asi tak 30 stránek formulářů na vyplnění. Otázka na straně 28 mě opravdu pobavila: "Ne, Alzheimera nemám, kdybych měla, myslím, že bych touhle dobou zapomněla, co vyplňuju." Kolem mě plynula konverzace "poslední radiace", "moje chemoterapie" , všechno to jen stupňovalo naši nervozitu.

Série vyšetření

První vyšetření: „Vypadá to dobře. Bulka se hýbe, je malá a pravidelná.“ Mírně nás uklidnila doktorka. Amíkovi úlevou vytryskly slzy. „Vypadá to jako papiloderma, nezhoubný nádor, ale pro jistotu vás pošlu na mamograf a ultrazvuk. Ale riziko je minimální. Jste mladá, nemáte historii, jste zdravá.

Druhý vyšetření: O patro výš, převlečená do apartního nemocničního pruhovanýho, růžovýho andělíčka sedím s plno jinejma ženskejma. Čekám, knížku mám. Amík sedí v jiný čekárně, sedí a čeká, jeho máma taky. Mamograf. Malý prsa jsou zjevně nevýhodou, mašinu musím obejmout a stejně to sotva dám.

Třetí vyšetření: Stejný patro, čekárna o kus dál. Přišla mě povzbudit švagrová. Venku sněží. Ultrazvuk, naposledy jsem byla na ultrazvuku jako těhotná. Pamatuju si to tepání srdce a pohyb malýho červíka. Tentokrát neslyším srdce. To moje, co mi bije až v krku, totiž slyším jenom já.

„Uvolnilo se nám místo na biopsii,“ povídá mi doktorka na ultrazvuku.

Čtvrtý vyšetření: Dávám vědět smeskou Amíkovi. Trochu se bojím, dávají mi lokální anestezii, doktorka mi vysvětluje každej svůj pohyb. Radši se urputně koukám do stropu. Škoda nějakej obraz by se na rozptýlení hodil.

„Ta televize co máte za hlavou je opravdu na nic," souhlasí se mnou smějící se sestra. „Dala jsem vám tam takovej malej čip, značku, aby to bylo možný snadněji najít v případě operace. Nebojte, na letišti pípat nebudete," uklidňuje mě doktorka. „Výsledky budou možná druhý den, ale spíš až v pondělí."

Pátý vyšetření: Znova mamograf, jen to jedno prso, pravý, s malou značkou a teď i obvazem.

Konečně venku. Amík s tchýní mě objímají. Znova hlavní doktorka. „Podle všeho to vypadá dobře. Samozřejmě konečně všechno budeme vědět až podle biopsie. Ale je to opravdu malý, ani mamograf to nebyl schopnej najít. Spěte klidně."

Úleva? Neuvěřitelná! Ale pořád je tam ten menší červík pochybností. Čekání na výsledky.

Druhej den. Pátek, 16. prosince, v práci mi zvoní telefon. „Máte chvilku?" volá doktorka z biopsie. „Jasně, určitě."  "Bohužel, biopsie ukázala invazivní karcinogenní buňky." Zastavil se mi dech. Jen se mi, mrcha, nechce znova rozeběhnout. Ona pořád mluví a snaží se mě na něco zeptat. Dech, dech, uff, už to jde. Nádech, výdech, přes to stažený hrdlo to moc nejde. „Ano, jsem v pořádku. Ne, nic nepotřebuju." Jenom ať už přestane mluvit, nechci ji dál slyšet.

Volám Amíka: „Proč to nikdy nezvedá, když ho tak nutně potřebuju?" Amíkova máma: „Oh, God, Oh God!" Jedu k nim. Rychle pryč z kanceláře ještě zamumlám něco o špatnejch výsledcích.

Brečím volám mámě: „Pane Bože, bože!" Ani mi nepřijde vtipný, že obě mají stejnou reakci jen každá v jiným jazyce. Nikdy nezapomenu na jejich hlasy. Stejný, úplně stejný bezdechý reakce.

Je mi špatně jsem v šoku. Nevím nic, jen to, že mám rakovinu. Čekáme na další výsledky, snad v pondělí.

Máma za vodou

Další texty blogerky Anny, maminky dvouletého chlapečka, o mateřství a taky o manželství a hlavně o životě v New Yorku, kde žije, si můžete přečíst na mamazavodou.blogspot.com nebo na facebooku.

 

Blog Máma za vodou: Jak jsme slavili Vánoce a Chanuku v New Yorku
 

Máma za vodou: Z důvodu nemoci máma nefunguje. V případě potřeby je tady táta
Máma za vodou: V učení na nočník nám pomohly pohádky, teď toho litujeme
Maminka
Témata: Maminky ve světě, Blogy, Chemoterapie, Alzheimer, První vyšetření, Konverzace, NEJ, Nezhoubný nádor, Dar, Rozptýlení, Švagrová, Karcinogen, Čekárna, Narození, Náš, Malý prs, Mrcha, Dárek, Biopsie, Máma

Mohlo by vás zajímat
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Vodnář První prosincový den se vám otevřou báječné šance zviditelnění v práci. Zase se nacházíte v období, kdy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Iva, Ivanka, Edmund

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné