Maminka.czDěti

Máme doma lenocha. Čím to? Možná si za to můžete trochu sami

18. 4. 2020
Máme doma lenocha. Čím to? Možná si za to můžete trochu sami
Není lenost jako lenost; kupříkladu nadanější děti dojdou k daleko lepším výsledkům s mnohem menší námahou než jejich pomalí a méně systematičtí kamarádi, kteří si třeba jen neumí práci dobře zorganizovat.

Není vždy lehké a zcela jednoznačné rozpoznat skutečnou lenost. Mnohé od přírody chytré, bystré a šikovné děti mohou být ve skutečnosti mnohem línější a pohodlnější než jejich pomalejší kamarádi. Nadanější děti totiž obvykle dojdou k daleko lepším výsledkům s mnohem menší námahou než jejich pomalí a méně systematičtí kamarádi, kteří si třeba jen neumí práci (povinnosti, učení, uklízení a podobně) dobře zorganizovat.

Prokrastinace, nebo lenost? Jak poznáte, že se záměrně vyhýbáte povinnostem?

Tři hlavní důvody proč bývají líní?

  • Je to vlastně docela jednoduché; líné děti prostě nechápou, proč mají určitou věc dělat. Daná věc nebo činnost jim nedává pražádný smysl, a tak postrádají potřebnou vnitřní motivaci (to je motivaci něco určitého dělat nebo se něčemu učit pro vlastní uspokojení, vlastní dobrý pocit, vlastní pozitivní zážitek). Vnitřní motivaci v žádném případě nenahradí ta vnější – tedy rodičovské popohánění, tresty či odměny. Pokud má dítě vnitřní motivaci k určité věci, jde vše (uklízení, učení, sportování, hraní na nástroj a podobně) a lenost a pohodlnost jsou ta tam.
     
  • Možná má jejich lenost kořeny v zrcadlu, které jim bylo nastaveno v rodině. Jen těžko mohou chtít líní rodičové po svých dětech, aby byly jiné než jejich vzory. Jablko zkrátka nepadá daleko od stromu...
     
  • Občas se stane, že si rodiče perfekcionisté lenocha velmi systematicky vypěstují! Neboť malé dítě přeci neudělá nic tak perfektně, jak by se očekávalo – neumyje perfektně umyvadlo, neuklidí perfektně šuplík, perfektně nevysaje apod. Není tedy puštěno k žádné práci, popřípadě je jeho nedokonalá činnost přerušena a dodělána rodičem. Kdo by si na takový servis po čase nezvykl a třeba nezačal některé činnosti záměrně „flákat“? Vždyť stejně nakonec přiskočí maminka a vše, ač s náloží pouček, nakonec udělá sama.
Do domácích prací zapojte i syny, rozhodně ne jen dcery. Souhlasíte?

Pomoc nemusí být složitá

Za třemi hlavními důvody, proč bývají nejen děti líné, lze snadno nalézt i jednoduchá řešení. „Když dítě chápe smysl své práce nebo když má třeba školní předmět nějaký vztah k opravdovému životu, je mnohem pravděpodobnější, že se bude víc snažit,“ vysvětluje i radí v jedné ze svých populárních publikací v souvislosti s vnitřní motivací dítěte psycholožka Ursula Markhamová.

Manžel nutí syna sportovat. Je na něj příliš tvrdý!

Dále je naprosto přirozeným motivačním prvkem k eliminaci lenosti dobrý příklad rodičů. Rodiče, kteří sami nejsou lenoši a neproleží víkendy na kanapi u televize a zároveň poskytují svým dětem dost prostoru bez neustálého peskování, mají v tomto ohledu nakročeno správným směrem. Malým dětem je pochopitelně dobré pomoci s organizací dané činnosti (kupříkladu úklidu).

Navíc naprosto netřeba používat mnoho slov k vysvětlování výhod toho nebýt pohodlným povalečem. Děti jsou vnímavé, všímavé a nasávají do sebe vše z okolí jako houba – samy vidí, jak vypadá domácnost a život lenochů a na druhé straně lidí, kteří líní a pohodlní nejsou. Rozdíl totiž bývá zpravidla nepřehlédnutelný – a to ve všech směrech života!

Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Témata: Děti, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Výchova, Rodiče, Motivace, Kamarád, Námaha, Šuplík, Vnitřní motivace, Lenoch, Lenost, Dobrý výsledek

Mohlo by vás zajímat
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita

Horoskopy

Váhy Jeden z kolegů k vám přijde s prosíkem o pomoc. Podejte mu pomocnou ruku, půjdete tím všem příkladem.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné