Maminka.czDěti

Máme doma lenocha. Čím to? Možná si za to můžete trochu sami

18. 4. 2020
Máme doma lenocha. Čím to? Možná si za to můžete trochu sami
Není lenost jako lenost; kupříkladu nadanější děti dojdou k daleko lepším výsledkům s mnohem menší námahou než jejich pomalí a méně systematičtí kamarádi, kteří si třeba jen neumí práci dobře zorganizovat.

Není vždy lehké a zcela jednoznačné rozpoznat skutečnou lenost. Mnohé od přírody chytré, bystré a šikovné děti mohou být ve skutečnosti mnohem línější a pohodlnější než jejich pomalejší kamarádi. Nadanější děti totiž obvykle dojdou k daleko lepším výsledkům s mnohem menší námahou než jejich pomalí a méně systematičtí kamarádi, kteří si třeba jen neumí práci (povinnosti, učení, uklízení a podobně) dobře zorganizovat.

Prokrastinace, nebo lenost? Jak poznáte, že se záměrně vyhýbáte povinnostem?

Tři hlavní důvody proč bývají líní?

  • Je to vlastně docela jednoduché; líné děti prostě nechápou, proč mají určitou věc dělat. Daná věc nebo činnost jim nedává pražádný smysl, a tak postrádají potřebnou vnitřní motivaci (to je motivaci něco určitého dělat nebo se něčemu učit pro vlastní uspokojení, vlastní dobrý pocit, vlastní pozitivní zážitek). Vnitřní motivaci v žádném případě nenahradí ta vnější – tedy rodičovské popohánění, tresty či odměny. Pokud má dítě vnitřní motivaci k určité věci, jde vše (uklízení, učení, sportování, hraní na nástroj a podobně) a lenost a pohodlnost jsou ta tam.
     
  • Možná má jejich lenost kořeny v zrcadlu, které jim bylo nastaveno v rodině. Jen těžko mohou chtít líní rodičové po svých dětech, aby byly jiné než jejich vzory. Jablko zkrátka nepadá daleko od stromu...
     
  • Občas se stane, že si rodiče perfekcionisté lenocha velmi systematicky vypěstují! Neboť malé dítě přeci neudělá nic tak perfektně, jak by se očekávalo – neumyje perfektně umyvadlo, neuklidí perfektně šuplík, perfektně nevysaje apod. Není tedy puštěno k žádné práci, popřípadě je jeho nedokonalá činnost přerušena a dodělána rodičem. Kdo by si na takový servis po čase nezvykl a třeba nezačal některé činnosti záměrně „flákat“? Vždyť stejně nakonec přiskočí maminka a vše, ač s náloží pouček, nakonec udělá sama.
Do domácích prací zapojte i syny, rozhodně ne jen dcery. Souhlasíte?

Pomoc nemusí být složitá

Za třemi hlavními důvody, proč bývají nejen děti líné, lze snadno nalézt i jednoduchá řešení. „Když dítě chápe smysl své práce nebo když má třeba školní předmět nějaký vztah k opravdovému životu, je mnohem pravděpodobnější, že se bude víc snažit,“ vysvětluje i radí v jedné ze svých populárních publikací v souvislosti s vnitřní motivací dítěte psycholožka Ursula Markhamová.

Manžel nutí syna sportovat. Je na něj příliš tvrdý!

Dále je naprosto přirozeným motivačním prvkem k eliminaci lenosti dobrý příklad rodičů. Rodiče, kteří sami nejsou lenoši a neproleží víkendy na kanapi u televize a zároveň poskytují svým dětem dost prostoru bez neustálého peskování, mají v tomto ohledu nakročeno správným směrem. Malým dětem je pochopitelně dobré pomoci s organizací dané činnosti (kupříkladu úklidu).

Navíc naprosto netřeba používat mnoho slov k vysvětlování výhod toho nebýt pohodlným povalečem. Děti jsou vnímavé, všímavé a nasávají do sebe vše z okolí jako houba – samy vidí, jak vypadá domácnost a život lenochů a na druhé straně lidí, kteří líní a pohodlní nejsou. Rozdíl totiž bývá zpravidla nepřehlédnutelný – a to ve všech směrech života!

Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
povleceni
Témata: Děti, Rodina a vy, Rodina a vztahy, Výchova, Rodiče, Dobrý výsledek, Vnitřní motivace, Kamarád, Námaha, Lenost, Motivace, Lenoch

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Kozoroh Pátek a úplněk ve Střelci Vám udělají moc dobře. Díky tomu naberete sílu. Není divu, vždyť měsíc má…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dobroslava, Dobroslav, Dobruše

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné