Maminka.czŠkolák

Máme doma leváka. Jak to poznáte a co je dobré vědět?

28. 7. 2018
Máme doma leváka. Jak to poznáte a co je dobré vědět?
Máte levoruké dítě, přestože jste oba rodiče praváci? Stává se to, pokud dědičné znaky přeskočí ob generaci. Levorukost ale není nic, kvůli čemu byste se měli jakkoli trápit.

Nenechte se zmást lidmi, kteří říkají, že na rozpoznání levorukosti je dost času až do školy. Často je preference jasně patrná už u miminek, podle toho, do které ruky častěji berou chrastítko. Ještě výraznější pak bývá období kolem dvou, tří let, kdy dítě začíná malovat pastelkami. Při kreslení bere tužky víceméně už jen do jedné upřednostňované ruky.

Zkuste malý test: Vezměte tužku nebo pastelku a podržte ji před dítětem přesně uprostřed. Pak sledujte, kterou rukou po ní sáhne. Pokud levou, máte doma s velkou pravděpodobností leváka. Existují ale samozřejmě i děti, které jsou dlouho nevyhraněné, a tam je potřeba častější testování a případné konzultace s odborníky.

7 největších mýtů o levorukosti: Aneb levákem se každý rodí!

Jak se levoruké děti učí psát?

V zásadě se způsob učení nijak neliší od praváků. Protože ale píšeme na papír zleva doprava, je pro něj psaní obtížnější. Zatímco pravák ruku při psaní písmen „táhne“, levák ji musí požadovaným směrem „tlačit“. Jde tedy o úplně jiný druh pohybu.

Nevýhodou je také to, že levák při psaní zakrývá napsaný text rukou držící pero, a tak si nemůže současně číst, co právě napsal. To může jeho psaní ovlivňovat.

Jedno z nejběžnějších cvičení pro ty, kteří se učí psát, je toto: Na začátku řádku je předepsané písmeno nebo skupina písmen a děti je pak dále opisují, dokud nedojdou na konec řádku. Pro leváka, který má předepsaný vzor zakrytý rukou je to velmi těžké. Právě pro ně ale existují sešity, které mají vzorové písmeno napsané na pravé straně stránky, tedy na konci řádku. Případně mu můžete požadované písmeno vepsat na příslušné místo sami.

Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? 

Ten, kdo nemůže vidět a přečíst si, co právě napsal, neobjeví chyby v zápisu hned jako praváci, ale až při druhém čtení – anebo také vůbec. Začátečníci nejčastěji chybují třeba ve stejnoměrnosti mezer mezi písmeny a slovy.

Píšou leváci nehezky?

Není to rozhodně pravidlo. Vědecké studie ukázaly, že to, zda je člověk pravák, nebo levák, nemá žádný vliv na to, jak rychle a pěkně se naučí psát a jakou podobu bude mít jeho rukopis. Nicméně počáteční obtíže, vzhledem k výše popsanému, mohou být pro leváky větší.

Dodejte svému dítěti sebevědomí

Pro prvňáčka rozhodně není snadné, když je v čemkoli jiný než ostatní děti – a levorukost není výjimkou. Někdy potřebují leváci speciální pozornost, a to se jim vůbec nelíbí. Pokud je chcete povzbudit, využijete internet. Dceři třeba najděte seznam celebrit, které patří mezi leváky, synovi dávejte za vzor levoruké fotbalisty, kteří pak při kopání levou nohou dělají na hřišti divy.

Leváků je v populaci poměrně dost – a existuje řada teorií, podle nichž jsou inteligentnější a kreativnější než praváci. Patří mezi ně ostatně třeba i Bill Gates.

Naše tipy:

Chcete více informací? Podívejte se třeba na český web www.levactvi.cz

A pokud potřebujete pro své levoruké dítě nakoupit nejrůznější pomůcky (hlavně do školy), podívejte se třeba na www.prolevaky.cz nebo www.obchodprolevaky.cz.

Kdy spolehlivě poznáte, že je vaše dítě levák?
Správně psát děti nenaučí ve škole, to musíte udělat vy
V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Předškolák, Školák, Naše tipy, Základní škola, Bill Gates, Pravá strana, Poměr, Nejrůznější pomůcka, Malý test, Počáteční obtíž, Napsaný text, Psaní, Domácí práce, Řádek, Levá noha, Ostatní děti, Pravák, Ruka, Vědecká studie, Speciální pozornost, Příslušné místo, Písmeno

Mohlo by vás zajímat
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Štír Kontrola výdajů vás pořádně namíchla, ale nedá se nic dělat. Prostě se načas obejdete bez…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriel, Zbyslav, Gábor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu