Maminka.czChování a vztahy

Máme doma mrzouta

25. 6. 2009
Máme doma mrzouta
Je podrážděný, vzteklý, nic se mu nelíbí a všechno je podle něj špatně. Když se zeptáte, co se děje, jen podrážděně zavrčí, že nic. Nebo začne nadávat. Že syn přišel pozdě, že prší nebo že neměli jeho oblíbené koblihy. Čím to, že se z vašeho milého, vtipného a energií sršícího muže stal mrzout?

Otázka: Jak říkáte muži, který je stále unavený, nešťastný a podrážděný?

Odpověď: Normální.

Otázka: Jak zjistíte, že trpí syndromem mrzutého muže?

Odpověď: Požádáte ho, aby vám podal sůl, a on začne křičet: „Brát, brát, brát - to je to jediné, co umíš!“

Tento vtip jsem objevila v knize „Mrzutý muž? Vím, jak na něj!“ amerického psychoterapeuta Jeda Diamonda. Jarmila si ji koupila, protože už neví, co dělat. „Václav mění nálady neuvěřitelně rychle. V jednu chvíli srší vtipem, ale hned poté obviní celou naši rodinu, jak jsme všichni strašní. Nic se mu nelíbí a všechny problémy se zaručeně dějí mojí vinou. Úspěchy dětí jsou jeho zásluha, ale pokud se nechovají podle jeho měřítek, slyším řeči o lenosti a nezájmu, za kterou může moje výchova. Když nás přijede navštívit dcera v pátek večer, je to podle něj moc pozdě.

Pokud přijede v úterý, ve středu, nebo jiný den v týdnu, je to také špatně, protože je přece pracovní týden! S dětmi nikdy nevíme, jestli to, co uděláme, ho nepopudí a nenaštve,“ vypráví. Václav je o šest let starší než Jarmila, nicméně oba jsou ve věku, kdy by si konečně mohli užívat života. Mají dům i jakési finanční zajištění. Dvě děti jim odrostly a starají se samy o sebe. Jak je možné, že se Václav neraduje, ale nadává?

A pokud by k tomu měl skutečně důvod, proč se Jarmila pod tíhou dané situace nestává mrzutou ženou? „Klasická mrzutost se špetkou rezignace, podrážděnosti, agresivity je spíš mužskou než ženskou vlastností. Zatímco muži jsou negativně nastaveni vůči svému okolí, ženy mají tendenci hledat příčiny problémů samy v sobě, proto se u nich mrzutost projevuje spíš v nespokojenosti,“ říká psycholog a manželský poradce Tomáš Novák. Zatímco ženy v takové situaci pláčou, svěřují se kamarádkám, nakupují nebo pojídají čokoládu, muži sedí doma na židlích a obviňují své okolí včetně své manželky a dětí.

Za vším hledej testosteron?

Psycholog Tomáš Novák hledá hlavní příčinu mužské mrzutosti v tzv. andropauze čili v mužském přechodu. Celý život byli muži zvyklí všechno řídit, ovládat. Najednou se to mění a není lehké smířit se s tím, že ze snů se splnilo jen málo a stáří se blíží mílovými kroky. Je to zkrátka stresová situace, mužům navíc ubývá pohlavní hormon testosteron. Ten nezpůsobuje jen pohlavní touhu, ale souvisí rovněž se sebevědomím a agresivitou, a tak činí muže vzteklými a podrážděnými.

Zatímco o ženském kolísání hormonů a s ním souvisejících změnách nálady byly popsány stohy papírů, o mužském se nejčastěji dočtete pouze v odborných knihách. Mnoho lidí tudíž překvapí, že hladina testosteronu v krvi se mění nejen s věkem (narůstá v období puberty a klesá v období andropauzy), ale také v rámci ročních či denních cyklů a že když muži lékař šestkrát denně odebere krev, hladina testosteronu bude pokaždé jiná. „Když jde muž spát, začíná jeho hormonální hladina růst hodinu za hodinou až do doby, kdy se probudí a jeho hladina testosteronu je nejvyšší. Z toho důvodu muži zažívají ranní erekce.

Později dopoledne se hladina ustálí a začne klesat. Později odpoledne je obvykle hladina testosteronu nejnižší. To může být důvodem, proč mají muži sklon být podrážděnější, když se vracejí domů z práce,“ říká psychoterapeut Jed Diamond, který se v knize svěřil s vlastním příběhem. Souvislost testosteronu s mužskou podrážděností vedla k tomu, že vědci vytvořili termín „syndrom mrzutého muže“.

Odborník charakterizuje muže trpící tímto syndromem jako frustrované a přecitlivělé. Pociťují podle něj úzkost a vztek, bývají nedůtkliví a popudiví, a protože sami si většinou problém neuvědomují, viní ze své náladovosti okolí. Už bylo řečeno, že mrzutost souvisí s věkem. Podle Tomáše Nováka je ale možné její kořeny najít už v dětství. Konkrétně u dětí, které odmalička obtížněji usínají, spí i jedí, jsou neklidné a nedokážou si samy hrát. „Přestože některé studie říkají, že mrzutost v období dospívání pomine a že chování takového dítěte se výrazně zlepší, osobně jsem k tomu dost skeptický,“ říká.

Kde se rodí životní nespokojenost?

Ve společnosti se dnes stále častěji mluví o tom, jak to dnešní muži mají obtížné a v médiích se skloňuje pojem „krize mužské identity“. Objevují se dokonce názory, že mrzutost souvisí právě s tím, že muži si sami se sebou nevědí rady, a tak je rozhodí jakákoli životní změna.

Psycholog Tomáš Novák považuje takové tvrzení spíš za výmluvu, mnohem větší roli podle něj hraje hormonální a genetická složka osobnosti a taky sociální dědičnost, kdy napodobujeme chování svých rodičů a mnohé z jejich vlastností přecházejí na nás. „Pokud jsme v dětství obklopeni lidmi, kteří se na všechny okolo dívají jako na zloděje, lumpy a vše vnímají jako špatné a negativní, pravděpodobně přebereme podobný životní postoj a v dospělosti se budeme chovat úplně stejně,“ říká další odborník, psycholog Tomáš Vašák.

Druhým zdrojem životní nespokojenosti je podle něj nízké sebevědomí. „Člověk s nízkým sebevědomím je mnohem víc fixovaný na negativní prožitky. Nízké sebevědomí mu nedovoluje uspět, jenže on má tendenci svádět neúspěch na nepřátelský svět, proto vůči němu zaujímá tak negativní postoj,“ vysvětluje. A třetí důvod? Současný mediální obraz světa. Jak nemáme být mrzutí, když nám současná média ukazují společnost, které dominují podvody, krádeže a vraždy?

Ovšem vliv médií je důležité nepřeceňovat, vždyť kolik lidí dnes skrývá pravé důvody své mrzutosti za obecnou nespokojenost, kterou dává najevo většina Čechů? „Alkoholik také nikdy nepřizná vlastní problém a svou nadměrnou potřebu pít bude donekonečna zdůvodňovat nechápající manželkou nebo problémy v zaměstnání. Podobně mají někteří lidé tendenci vysvětlovat svou mrzutost nespokojeností s kvalitou práce českých politiků. Ve skutečnosti jsou to výmluvy a snaha racionalizovat vlastní nepřiznaný problém,“ říká Tomáš Novák.

Tolerovat, nebo ho raději opustit?

Nejčastěji se mrzutost odráží v partnerských vztazích a ve vztazích mužů s jejich nejbližším okolím. Ženy si stěžují, že vlastně nevědí, co mají dělat, protože jakákoli zmínka muže popudí. „Je vzteklý, vyčítavý, hádavý, ze všeho mne obviňuje a za chvíli mi kupuje květiny a píše zamilovaná psaníčka. Během hodiny na mne vrhá vražedné pohledy a pak je samý smích a nadšení.“

Jejich muži kontrují, že je ženy zbytečně obviňují, rozčilují a nenechají je chvíli být. „Pokouším se jí říct, jak se cítím, ale když to udělám, řekne, že ji obviňuji ze svých problémů. Tvrdí, že je těžké být milá, když jsem pořád tak rozmrzelý. Zatraceně, co očekává? Pořád na něčem hledá hnidy. Jako bych nikdy nemohl nic udělat správně. Nepotěší ji nic z toho, co udělám. Pořád mne kritizuje za nějaké drobnosti.“ Oba se cítí osamělí, nemilovaní a zanedbávaní, jeden rozdíl v prožívání mužské mrzutosti by se ovšem našel.

Zatímco ženy mají tendenci z neporozumění obviňovat samy sebe nebo svého partnera, muži obviňují pouze svou partnerku, přestože uvnitř mohou být extrémně sebekritičtí. Někdy mají potřebu odejít, odpoutat se, a tak své ženy opouštějí bez toho, aby pochopili, že problém je v nich samotných. Proto taky jejich nové vztahy končí často zklamáním. Existují partneři, kterým jistá forma mrzutosti ve vztahu nevadí, protože každý z nich je třeba individuálně nastavený mírně negativně.

Ovšem vztah dvou lidí, z nichž jeden je živel a druhý mrzout, navíc od narození negativně naprogramovaný, věčně fungovat nemůže, protože to je na jednoho člověka zkrátka příliš velká zátěž. „Nemůžete po mrzoutovi chtít, aby se změnil, ale máte plné právo vyžadovat, aby vás svým negativním naladěním neobtěžoval. Pokud se to děje a jeho podrážděnost vám kazí náladu, určitě je namístě asertivita,“ tvrdí psycholog Tomáš Vašák. Nebojte se říct například: „Vadí mi, jak negativně mluvíš o všem, co se nás týká, a přála bych si, aby to tak nebylo.“

Víte, co potřebuje?

Psychoterapeut Jed Diamond má se syndromem mrzutého muže osobní zkušenost. Ve své knize píše, že muži se snadněji otevřou, když komunikují „vedle sebe“ než „tváří v tvář“. Mnohem vhodnější způsob, než se posadit a mluvit o tom, co se děje, je podle něj popovídat si třeba na procházce. „Muži mají sklon konat a ne diskutovat. Často je pro ně snazší mluvit, když něco dělají, a ne když se dívají druhému do očí. Pro ženu znamená oční kontakt pocit péče a opory.

Pro muže to často představuje, že byli postaveni na místo a začnou se bránit a uzavírat.“ Ženám taky radí, aby neposlouchaly, co si o nich muži myslí, ale aby naslouchaly tomu, co cítí. Odsuzování a obviňování jsou totiž jen zástěrkou pro jeho pocity a nesplněné potřeby. Když takový muž řekne například: „Sakra, to nemůžeš nikdy nic udělat pořádně? Jsi opravdu tak blbá?“ Můžete si myslet: „Jsem asi špatná manželka“ nebo „Je to odporný sprostý kretén“. Nebo si pro sebe můžete říct: „To bych ráda věděla, jestli tak zuří, protože potřebuje povzbuzení, útěchu nebo porozumění.“

Milujte ho, ale buďte tvrdá!

Možná ještě složitější je najít řešení ve vztahu otec-dítě. Otec je vzteklý a neví proč, navíc si problém odmítá připustit, a tudíž ho nechce ani řešit. Psycholog Tomáš Vašák by potomkům snažícím se vyjít se svým mrzutým rodičem poradil otevřený rozhovor. V něm v pozici dítěte nekritizujte.

Svěřte se otci s tím, že jeho náladové chování vás trápí. Řekněte mu, že vám brání v normální komunikaci, protože po pár minutách máte pocit, že všechno je negativní a vás taková komunikace nebaví a vyčerpává. Podobný způsob můžete zkusit i v případě, že vás štve mrzutost kolegy v práci. Než to ale uděláte, zamyslete se. Jde o krátkodobou změnu nálady u pesimisty? Nebo se z optimisty stal mlčenlivý, podrážděný a agresivní morous? V prvním případě vezměte v úvahu, že charakter člověka nezměníte, a tudíž se s jeho negativním postojem k životu budete muset smířit.

Ovšem v tom druhém, zvlášť pokud změna trvá déle než tři až šest týdnů, je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. Připustit si problém chce odvahu a dostatek sebereflexe. Některým mužům, včetně Jeda Diamonda, k ní pomohla vlastní extrémní reakce (například svou manželku udeřili, až si uvědomili, že přehánějí), jiným manželka podstrčila knihu, po jejímž přečtení se odhodlali k návštěvě odborníka. Právě manželky, jejich ochota pomoct a schopnost dát najevo, že muže milují, ale nehodlají dupat po svém vlastním štěstí, je podle něj recept, jak dovést muže ke změně.

Témata: Chování a vztahy, Asertivita, Jistá forma, Extrémní reakce, Hormonální hladina, Stresová situace, Dnešní muž, Tomáš Novák, Mediální obraz, Pracovní týden, Finanční zajištění

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Blíženci Směřujete ke hledání nového koníčku, který se bude týkat sportu. Je to báječné, protože přijdete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hana, Hanka, Hannah

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné