Maminka.czPorod

Máme právo rodit doma? Podle Štrasburku je to na rozhodnutí státu. Pomoci má petice

Máme právo rodit doma? Podle Štrasburku je to na rozhodnutí státu. Pomoci má petice
Skoro dva tisíce podpisů už nasbírala během pár dnů petice za práva rodiče, zdraví a bezpečí při porodu, kterou na webu e-petice zveřejnila advokátka Zuzana Candigliota. Peticí reaguje na nespokojenost s péčí o rodičky v České republice.

Petice je reakcí na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku v kauzách dvou žen, které si stěžovaly na to, že jim stát neumožnil porodit doma s asistentkou.

Nešlo jim však primárně o domácí porody, ale o respekt k přirozenému porodu bez zbytečných zásahů. Vadilo jim, že dítě nemůže zůstat hned po porodu s matkou nebo že lékaři trvají na tom, že z nemocnice nelze odejít po pár hodinách po porodu (když jsou maminka i novorozenec v pořádku), jak to bývá běžné například jinde ve světě, ale musí zůstat v porodnici tři dny.

Protože domácí porody u nás nejsou s porodními asistentkami povoleny, rozhodla se jedna z nich porodit doma bez odborné pomoci a druhá, kterou zastupovala ve Štrasburku právě Zuzana Candigliota, rodit ve Vrchlabí, které si vybrala pro pověst porodnice vstřícné k přání rodiček.

A jak dopadlo? Aby se vlk nažral a koza zůstala celá

Soud jejich stížnost zamítl s tím, že sice právo na soukromý a rodinný život bylo porušeno, ale tím, že v Evropě, co se týče domácích porodů, neexistuje shoda, je na konkrétní zemi, jak se k této problematice postaví.

 

Soud apeloval na Českou republiku, aby kromě monopolu nemocnic dalo šanci i porodním domům a domácím porodům. A také na to, aby bylo respektováno lékaři přání rodiček.

 

Petice za práva rodiček

„Přejeme si respektující a bezpečnou zdravotní péči v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Jsme nespokojeny s českým systémem péče, který je založen na lékařském intervenčním modelu péče, bez možnosti skutečné volby - poskytovatele péče včetně kontinuální péče porodní asistentky, způsobu péče a místa porodu.

Evropský soud pro lidská práva opakovaně vyzval Českou republiku ke změně systému porodní péče tak, aby byl reflektován právní, medicínský a vědecký vývoj. Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen vyjádřil znepokojení nad podmínkami v českém porodnictví, přílišným potlačováním volby žen, včetně bezdůvodného oddělování novorozenců od matek, častého používání zákroků bez medicínského opodstatnění a v rozporu s přáním žen, nepřiměřeného omezování péče porodních asistentek a domácích porodů,“ píše v úvodu petice Zuzana Candigliota. Celé znění si můžete přečíst zde.

Druhá strana mince? Nespokojení záchranáři

Proti domácím porodům jsou zase mnozí zdravotníci záchranných služeb, kteří vypsali petici, prostřednictvím které se obrací na Parlament České republiky s žádostí o přijetí zákona, který by jednoznačně zakázal plánované domácí porody, a to i s vědomím toho, že se začne diskutovat o tom, zda má stát právo diktovat, kde žena nemůže rodit.

Zdravotníci zde například uvádějí: „Není možné přijmout argumenty zastánců plánovaných domácích porodů o pozitivním psychologickém efektu  blízkosti matky a novorozence ihned po porodu, špatném vlivu neosobního prostředí nemocnice či argument, že i ve vyspělých zemích jsou domácí porody zcela běžné.

Pokud víme, na psychologický dopad časného kontaktu  matky  a dítěte je v porodnicích kladen zásadní důraz. Argument neosobního prostředí nemocnice bohatě  vyvažuje dostupnost okamžité ofenzivní léčby v případě náhle vzniklých komplikací. K argumentu, že domácí  porody jsou ve světě zcela běžné, je třeba vznést dotaz, kolik procent takových porodů je vynucených, jinými slovy, jaká je dostupnost zdravotní péče obecně v tom kterém státě a jaké má tato péče finanční dopady?“ Celé znění petice si můžete přečíst zde.

A co možnost volby?

Jaký názor na tuto problematiku máte vy? Myslíte si, že žena - matka má právo svobodné volby, kde přivede na svět své děťátko nebo porod mimo nemocnici je hazard se zdravím děťátka i rodičky? My v redakci jsme jsme se jednoznačně shodly, že možnost osobní volby je pro porod velice důležitá.

Žena by podle nás měla rodit v prostředí, kde se cítí příjemně a v bezpečí. To, co jednu maminku uklidňuje v porodnici, jako vybavení a vyškolený personál, zase může jinou stresovat... Respektující prostředí je podle nás pro klidný průběh porodu zásadní.

Jak jinak rodit? Ptejte se porodní asistentky na domácí porody
Považujete domácí porody za hazard se zdravím?
Neriskujte zbytečně!

 

 

 

Témata: Porod, Od těhotenství k porodu, Petice, Porodní péče, Rodinný život, Vyškolený personál, Zbytečný zásah, Pomoc, Druhá strana, Stížnost, Zdravotníci, Štrasburk, Časté používání, Zdravotní péče, Parlament

Mohlo by vás zajímat
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Štír Ukousnete si z poháru hněvu svého partnera. Asi jste více v práci, nežli doma. Nebude na tom něco…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu