Maminka.czŠkolák

Máme se bát vlastních dětí? aneb Nejčastější důvody agrese

Stěžují si na něj snad všude; ve školce napadá kamarády, nerozpakuje se nakopnout i paní učitelku, kterou dříve zbožňoval, babičku bouchá hračkami a nová partnerka jeho otce ho nesnáší. Vcelku hodný kluk začíná připomínat chuligána z Bronxu.
21. 3. 2012
Máme se bát vlastních dětí? aneb Nejčastější důvody agrese

Zatímco si rodiče lámali hlavu a nakonec by nejraději zlomili i vařečku, dětský psycholog určil příčinu agrese vcelku rychle. Rozvod rodičů malému lotříkovi ze dne na den ukradl jistotu, stabilitu a bezpečí domova, to vše se s rozchodem rodičů vypařilo jako pára nad hrncem. A to i přesto, že rozvod proběhl klidně, chlapec se nemusel stěhovat, otce vidí často a rodiče ho zahrnují láskou a ubezpečují, že on za nic nemůže. Chlapec i jeho rodiče měli štěstí, psycholog odhalil příčinu změny chování a učí všechny zúčastněné s agresivitou pracovat.

Hledáte důvod? Jeden je málo!

Příčin vzrůstající agresivity dětí je však celá řada, obvykle jde o souhru více negativních podnětů působících dlouhodobě. Jedním z nich může být např. rozchod rodičů, dále nestabilní citové a sociální zázemí, ale také příliš liberální výchova s nejasnými hranicemi, neúměrně vysoké nároky vzhledem k věku či možnostem dítěte. Ve školním věku dítě velmi ovlivňují také kamarádi. Jedovatou kapku do tohoto koktejlu přilívá i nadměrné sledování nevhodných pořadů v TV a hraní agresivních počítačových her. Paradoxně může přispět i špatně vedený sportovní oddíl (např. hokejový), kde je neúměrně pěstována soutěživost, agresivita, jednoduše touha zvítězit za jakoukoliv cenu.

Agresivita je strom; má kořeny, kmen i plody

Ať již je hmatatelná příčina jakákoliv, k agresívnímu chování dítko obvykle pudí vlastní vnitřní neukotvenost, nejistota a nevyrovnanost mající často kořeny v sociálních vazbách s nejbližšími. Z těchto kořenů i kořínků pak vyroste strom s hořkými plody.
Agresivní dítě potřebuje vyslechnout, pochopit, rozumět nejen tomu, že se něco nedělá, ale i proč se to nedělá. Potřebuje znát hranice a mělo by nést svůj díl zodpovědnosti za své nevhodné chování.

Agresivita a ADHD

Na pozadí excesů může být i nediagnostikovaná porucha chování, např. ADHD. Takové dítko má v přístupu ke světu své limity a potřeby, kterých by si rodiče a vychovatelé měli být vědomi. Neznalost a nepochopení agresivitu stupňují, dítě neví kudy kam, je ztracené, nejisté, nepochopené, zoufalou situaci řeší agresivitou a násilím.


A co vy? Máte obavy z rostoucí dětské agresivity? Podělte se o svůj názor na webu Nerozhodni.cz.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Agrese, Agresivní dítě, Liberální výchova, Sportovní oddíl, Nejčastější důvod
Mohlo by vás zajímat
Jak přežít zimní chmury? Tipy, které vás z toho dostanou
Syn má jinou barvu kůže než táta. Podezírali mě z nevěry
Oprašte tradici vánočních přání. Vyrobte si je sami, třeba z knoflíků
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu