Maminka.czNemoc

Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu? A pomůžou vždy antibiotika?

13. 3. 2020
Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu? A pomůžou vždy antibiotika?
Angína patří k nejčastějším dětským onemocněním a v některých případech se opakovaně vrací. Jak se léčí? Proč byste určitě měli vyrazit do ordinace? A jsou vždy nutná antibiotika?

Co tuto nepříjemnou a poměrně bolestivou nemoc způsobuje a proč některé děti postihuje doslova každou chvíli? Potíže se vrací zpravidla z důvodu oslabené imunity nebo jednoduše proto, že nemoc nebyla důsledně doléčena. Nikdy proto nepodceňujte dobu, kterou má pobývat malý pacient v klidu v posteli, neukončujte předčasně léčbu a dbejte i na potřebnou následnou rekonvalescenci. Nejvíce dětí se s angínou potýká během zimy a na začátku jara.

Po viróze hned zpátky do školky? Nepodceňujte čas na doléčení!

Bakterie i viry

Jde o akutní infekční zánět krčních mandlí, který je způsoben nejčastěji streptokokovou bakterií, někdy ale bývá tato infekce i virového nebo vzácněji také mykotického (plísňového) původu. Oproti tomu „běžné“ nachlazení je akutním virovým zánětem horních dýchacích cest.

Jak poznat, kdy jde skutečně o angínu? „Hlavní klinické příznaky bakteriální i virové angíny jsou obvykle silná bolest v krku, bolest při polykání a teplota nebo horečka. Sliznice patra i mandlí bývá zarudlá, mandle mohou být zvětšeny a doprovázené bílými povlaky. Rozlišení při fyzikálním vyšetření nebývá jednoznačné, u bakteriální angíny pozorujeme častěji zvětšené krční uzliny, virová angína je zase více spojená s kašlem, rýmou a zánětem spojivek,“ popisuje MUDr. Silvie Bajová, dětská lékařka z nemocnice Na Homolce.

Bakteriální angína, způsobená bakteriemi ze skupiny Streptococcus pyogenes, se může někdy rozvinout i ve spálovou angínu, jejímž typickým projevem je u citlivějších jedinců také spálová vyrážka. Tu způsobují toxiny, které do krve uvolňují přítomné bakterie.

Spálová angína u dětí může mít různý průběh, antibiotika jsou nutností

Spolehlivě napoví výtěr z krku

Lékař pozná angínu podle výše zmíněných klinických příznaků, ke kterým můžeme přidat ještě zvětšení lymfatických uzlin, chrapot, bolesti hlavy nebo bříška, celkovou únavu a schvácenost. Pokud není možnost pomocných vyšetření, existuje i skórovací schéma k určení větší pravděpodobnosti bakteriální infekce při splnění určitých daných kritérií. Často se rodiče v ordinaci pediatra ptají na tzv. CRP test. Ten dokáže odlišit bakteriální infekci od virové, nejpřesnější (až z 90 %) je ale mikrobiologické vyšetření (stěr ze sliznice a kultivace vzorku) nebo rychlý diagnostický ambulantní test (tzv. streptest).

Antibiotika pokaždé nepomohou 

Léčba angíny za pomoci antibiotik je na místě, zaberou ale jen v případech bakteriální nákazy. Pokud se prokáže bakteriální původ infekce, hlavně streptokok skupiny A, lékem první volby je jednoznačně penicilin (v případě, že je na něj dítě alergické, pak jiné antibiotikum). „U virové angíny pomůže symptomatická terapie, tedy úleva od nepříjemných příznaků. Vhodné je kloktání roztoků k tomu určených, dezinfekční tablety, nedráždivá strava, dále samozřejmě dostatek tekutin a vitaminů, nosní kapky pro uvolnění dutin a odpočinek, tedy klidový režim,“ vysvětluje MUDr. Bajová.

Pokud si dítě stěžuje na silnou bolest v krku, ulevit může Priessnitzův obklad (studený zábal, který urychluje hojivé procesy v těle), ke snížení teploty poslouží běžné léky (nejlépe ve formě sirupů) obsahující látky paracetamol nebo ibuprofen, výborným pomocníkem při léčbě jsou rovněž kloktadla (u starších dětí).

7 tipů, jak se po léčbě antibiotiky dostat opět do formy

Léčbu nepodceňujte!

Lékaři apelují na rodiče, aby podávali dětem antibiotika správně. Nejvhodnější formou pro kojence a malé děti jsou antibiotické sirupy. Podávají se mnohem lépe než klasické tablety a lze je také jednodušeji dávkovat podle hmotnosti dítěte. „Je důležité, aby rodiče striktně dodržovali předepsané dávkování a dobu podávání. Dávku nelze samovolně snižovat ani ke konci léčby, zrovna tak nelze zkracovat dobu podávání antibiotik – důsledkem může být návrat infekce nebo další komplikace,“ zdůrazňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.

 

 

Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Děti, Nemoc, Děti a nemoci, Mandle, Angína, Infekce, Silvie Bajová, Antibiotika, Bakterie, Léčba, Krk, Bolest, Priessnitz

Mohlo by vás zajímat
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Ryby Před partnerem se tváříte, že všechno zvládnete a vlastně tomu i věříte. Miláček je jiného názoru a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radomil, Darja, Darie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné