Maminka.czMenstruace

Mami, já krvácím?! Menstruace není nemoc ani tabu. Poradíme, jak o ní mluvit s dětmi

Barbora Vajsejtlová 3.  9.  2021
Mami, já krvácím?! Menstruace není nemoc ani tabu. Poradíme, jak o ní mluvit s dětmi
Zatímco na to, jak se svými potomky mluvit o sexu nebo o narození dětí, existuje spousta rad i publikací, zasvěcení do menstruace stojí trochu stranou. Tak nějak automaticky se předpokládá, že dceru poučí matka, ale kdy a jakým způsobem se to má stát? Představujeme vám pravidla, která pomohou vašim dětem vnímat menstruaci jako normální součást života a připraví je na dospívání.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Zapomeňte na zásadní rozhovor

Ještě na počátku 20. století se průměrný věk první menstruace pohyboval kolem 15 let, v současné době se věk, kdy začínají dívky menstruovat, posunul mezi 10. a 16. rok. Podle odborníků je to způsobeno mimo jiné i kvalitní výživou (poslední generace jsou vlastně v lidské historii první, které nezažily nedostatek potravin nebo přímo hladomor) a celkovým posunem tělesného dospívání do časnějšího věku. 

Každopádně pokud budete čekat na dceřiny dvanácté či třinácté narozeniny s tím, že potom ji o menstruaci poučíte, je velmi pravděpodobné, že už bude příliš pozdě. 
Zasvěcení do menstruace proto rozhodně neodkládejte a nebojte se o ní mluvit i s úplně malými dětmi. Mezi nejčastější rodičovské omyly v tomto směru patří přesvědčení, že je potřeba vyčlenit si několik hodin, sednout si a zahájit obrovskou, zcela vyčerpávající přednášku. I z toho důvodu tuto rozmluvu někteří rodiče oddalují, protože mají pocit, že stále nenastal ten správný čas.

5 tipů, které uplatníte při hovorech o menstruaci

PŘI POUČENÍ O MENSTRUACI NEZAPOMEŇTE svým dětem vysvětlit, jakým způsobem funguje ženské tělo. Menstruaci tak zbavíte mystifikace a děti ji budou vnímat jako něco zcela přirozeného. 

NEMLUVTE O MENSTRUACI JAKO O NEMOCI, ale představte ji jako naprosto normální součást života. 

NENÍ ÚPLNĚ OD VĚCI UKÁZAT NA PŘÍKLADU VODY VE SKLENIČCE, kolik krve při menstruaci žena ztratí. Děti si její množství nedokážou představit a spousta dívek má hrůzu z toho, že během menstruace vykrvácí. Mimochodem, udává se, že během menstruace odejdou v průměru tři polévkové lžíce krve. 

NEOMEZUJTE SVÉ VYSVĚTLOVÁNÍ JEN NA MENSTRUACI, ale soustřeďte se i na hygienické pomůcky. Povídejte si o tom, jaké výhody a nevýhody mají vložky, tampony a další možné pomůcky. 

ZAPOJTE DO KONVERZACE I PARTNERA. Dcera tak bude vědět, že za ním může přijít v okamžiku, kdy zrovna nebudete po ruce a například bude potřebovat nakoupit hygienické pomůcky a podobně. 

VIDEO: Jak se projevuje PMS a menstruační bolesti? Co proti nim platí?

Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Praktické rady, Rodičovství, Naše tipy, Sex, Dospívání, Nemoc, Menstruace, PMS, Normální součást, Praha, Směr, Tabu, Součást života, Máma, David, Dcera, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Fejeton fotra: Máte doma "kazišuky"? Čím to je, že děti vycítí přesný okamžik, objasní Dominik Landsman
Landsman Dominik
Časopis Maminka
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty