Maminka.czPremium

Mami, já se nakrmím sám. Už jste objevili BLW metodu?

Barbora Vajsejtlová 19.  8.  2023
Představte si metodu, která vám umožní stolovat už s kojencem společně a v klidu. Zbaví vás nutnosti zdlouhavé přípravy příkrmů, bojování při krmení a jako bonus založí vašemu dítěti na zdravé stravovací návyky. Vítejte ve světě BLW.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každý, kdo někdy s dítětem absolvoval přechod z mléka na pevnou stravu, to důvěrně zná. Koupíte tu nejdražší bio zeleninu, která se tváří, že z ní vitaminy přímo odkapávají. Vymýšlíte chuťově vyváženou kombinaci, vaříte, mixujete, pasírujete – hlavně aby v zeleninové kašičce nebyly žádné hrudky, které by děťátku mohly vadit.

Výrobou příkrmu strávíte spoustu času, zapatláte si půlku kuchyně, a když ho potom slavnostně předložíte svému potomkovi, praští do lžíce, anebo pevně semkne rty a dá vám najevo, že něco podobného rozhodně nepozře. Po několika desítkách minut zuřivého boje, kdy jsou fleky od vařené mrkve nejen na dětském a vašem oblečení, ale i na koberci, ubrusu, záclonách, zdech a stropě, vysílením odpadnete. To už se ovšem blíží čas odpolední svačiny a už abyste šla pomalu vařit špenát s dýní…

VIDEO: Jak poznáte, že je vaše dítě hladové?

Přechod na pevnou stravu ale nemusí být nutně utrpením a bojem kdo s koho. Propagátoři metody BLW (tedy baby-led weaning) tvrdí, že na to jdou rodiče úplně špatně a že vlastně stačí dát dětem při krmení víc důvěry a nechat je, ať si krmení řídí samy. Je tahle metoda ta pravá pro vás a co od ní můžete čekat?

Jídlo bez scén nemusí být utopie

Metoda BLW by se dala stručně charakterizovat heslem: „Ruce pryč, mami!“ Pokud se pro ni totiž rozhodnete, odpadá veškerá příprava příkrmů, přemlouvání dítěte, krmení lžičkou a podobně. Její propagátoři sázejí na to, že jakmile je dítě připraveno a zralé, dokáže se najíst samo a nepotřebuje, aby ho kdokoli krmil, nebo mu připravoval speciální jídlo. Nemusejí kontrolovat, kolik a čeho dítě sní, protože mu zkrátka důvěřují, že samo nejlépe ví, co je pro něj dobré a potřebné.

Jednoduše mu předloží jídlo, které jedí i ostatní členové rodiny a v okamžiku, kdy je na to připravené, se dokáže najíst samo. Navíc v přirozenějším sledu, kdy nejdříve jídlo rozkouše a pak teprve spolkne (na rozdíl od mixovaných příkrmů, kdy nejprve polyká a teprve potom se učí kousat).

Typický obrázek rodinného stolování tak zahrnuje dítě sedící ve vysoké stoličce, které má před sebou talířek s jídlem nakrájeným na hranolky. Ty si samo bere do ruky, užužlává je a kouše to, na co má zrovna chuť a co ho zaujme. Nemusíte ho proto k ničemu přemlouvat (ostatně vám by také nebylo nijak zvlášť příjemné, kdyby vás někdo nutil do jídla) a odpadají všem dobře známé scény typu „letí letadlo, otevři pusinku“ a „jede vláček do tunelu a veze ti papání“.

BLW proti dětské obezitě

Metodu BLW vymyslela britská zdravotní sestra Gill Rapleyová a později o ní napsala knihu, která se stala celosvětovým bestsellerem. Podle jejích zastánců pomáhá metoda BLW v rozvoji koordinace ruka/oko, žvýkání, zručnosti a rozvoji zdravých stravovacích návyků. Protože dítě nikdo do jídla nenutí, sní přesně tolik, kolik potřebuje, neučí se přejídání a i v budoucnu bude snáze udržovat zdravou hmotnost.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Kdy je ideální s BLW metodou u dětí začít a jak poznáte, že je dítě připravené?

Se kterými potravinami je nejlepší začít?

Výhody a případné problémy a omezení vysvětlí Dita Ptáčková, propagátorka metody BLW.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Výživa a stravování, Jídelníček, Miminko, Praktické rady, Kojenec, jídlo, Rodiče, Děti a jídlo, Příkrmy, Premium, USA, Jídelníček pro miminko, Krmení, Česká republika, Děti, BLW, Talíř, Mléko, Máma, Metoda