Maminka.czČasopis Maminka

Mami, možná přijdu dřív!

, Časopis Maminka
21. 3. 2010
Mami, možná přijdu dřív!
Pyšníte se krásným bříškem, všechny dosavadní těhotenské kontroly probíhají tak, jak mají, jenže… Do termínu porodu daleko a vy máte všechny příznaky, že se miminku chce na svět.

Nemusíte se hned obávat, že riziko předčasného porodu hrozí i vám. V České republice se ročně rodí asi 7 % dětí předčasně nebo s nízkou porodní hmotností. Za předčasně narozeného je považován každý novorozenec, který přijde na svět před 36. týdnem těhotenství, nebo s porodní váhou nižší než 2500 g. Přitom hranice životaschopnosti plodu se posunula již ke 24. týdnu těhotenství, kdy porodní váha dítěte dosahuje 500 až 800 g. Dítě, které se narodí v tomto termínu má tedy již více než 40% šanci na přežití.

Kdo za to může?

Lékaři již několik let pečlivě studují předčasné porody a došli k závěru, že je vždy způsoben více faktory. Příčiny, které k němu vedou, jsou většinou známy, jiné se předpokládají, ale jejich vliv je sporný. 20-30 % předčasných narození ročně se připisuje medicínským komplikacím -nezjištěnému diabetu, hypertenzi, preeklampsii, růstovým problémům plodu apod. Více než 50 % předčasných porodů se nedá jednoznačně zdůvodnit medicínskými ani jinými faktory. Jedním z hlavních důvodů může být vaginální infekce. Bakterie se dostanou z nižšího vaginálního traktu do těhotenské dělohy, postupně naruší plodové obaly, a tím dojde ke zvýšenému riziku nejen u nezralého plodu, ale také k riziku mateřské poporodní úmrtnosti.

Sociální hledisko

Rizikovým nejen při vzniku vývojových vad, ale taktéž pro předčasný porod, je vyšší věk rodičky. Starší prvorodičky (nad 35 let) jsou předčasným porodem a následnými komplikacemi ohroženy více než prvorodičky mladší. Právě v jejich případě existují různé důvody, které mohou vést k poškození placenty a jejích následných funkcí. Starší rodičky mají také častější porodní a poporodní komplikace, je u nich vyšší riziko operačních porodů. Podle statistik jsou rizikovou skupinou rovněž ženy svobodné či rozvedené, ženy, které očekávají více než třetího potomka, ty, které vykonávají náročnou fyzickou práci, nevěnují dostatek pozornosti svému těhotenství nebo jsou pracovně velmi vytížené. Proto lékaři doporučují v těhotenství hlavně klid a pohodu.

Podstatná je prevence

Abyste se riziku předčasného porodu vyhnula, dodržujte základní medicínská doporučení. Díky nim byste měla prožít těhotenství standardně dlouhé a relativně bezproblémové. Co tedy radí odborníci?

1.Pokud je to jen trochu možné, zvolněte v práci, případně konzultujte se svým gynekologem možnost tzv. rizikového těhotenství. Jiný stav sice není nemoc, ale měla byste se ke svému tělu chovat jinak, než když v sobě dítě nenosíte.

2. Nesnažte se před otěhotněním držet drastické diety, nepodléhejte diktátu módních časopisů. Tělo, které má devět měsíců připravovat plod na vstup do světa, potřebuje dostatek energie, a tu musí mít kde čerpat. O tom, abyste během těhotenství držela dietu (nenařízenou lékařem a pečlivě nemonitorovanou), vůbec nemluvíme.

3. Kouření má prokazatelně vliv na předčasné porody. Kouř obsahuje spoustu škodlivých látek, které omezují průtok krve placentou, ta následně neplní dobře svou vyživovací funkci, čímž dochází k postupné růstové retardaci plodu.

4.Káva a alkohol - nebyl sice prokázán přímý vliv na vývoj plodu, ale je to přímá a negativní vazba na mateřství.

Nebojte, postarají se o vás

Jakmile by váš ošetřující lékař zjistil jakékoli riziko hrozícího předčasného porodu, budete nadále sledována ve speciální poradně. Doplňkově dostanete magnezium zabraňující vyvolávání kontrakcí, v případě akutního stavu vás zřejmě hospitalizují. Důležitým ukazatelem hrozícího předčasného porodu je také délka děložního hrdla. Je dobré o možných rizicích vědět, zachovat se podle nich, ale neznamená to, že byste teď měla ulehnout do postele a čekat, až nastane termín porodu. Žijte klidněji a odpočívejte.

Témata: Časopis Maminka

Mohlo by vás zajímat
Otoky v těhotenství: Kdy za ně nemůže jen vedro a proč jsou nebezpečné?
Desatero dokonalého táty. Tohle dělejte, a děti vás budou milovat
Máma si mě nárokuje. A mému partnerovi vyčítá, že jí krade dceru
Za podrážděné oči z bazénu nemůže tak úplně chlor. Co tedy?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu