Maminka.czDěti

Mami, tati, já se ale nechci fotit! Trend "zakrývání si nosu" na fotografii aneb Když si děti chrání vlastní identitu

Dita Mrázková 4.  2.  2024
První krůčky, první jízda na kole, první den ve škole, páté narozeniny, desáté narozeniny... To všechno přece musí hrdí rodiče zaznamenat a ve většině případů i sdílet se světem. Jenže ptá se někdo dětí, jestli touží být vidět?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Už se vám někdy stalo, že vaše dítko zrovna nemělo náladu culit se do objektivu? Že místo sladkého úsměvu vyplázlo při focení jazyk? Nebo že si nedej bože zakrylo celý obličej, a zkazilo tak jinak povedenou fotografii do rodinného alba?

Není se čemu divit a už vůbec není na místě děti za jejich "nespolupráci" trestat. Čím jsou starší, tím víc se snaží chránit svou vlastní identitu a podle odborníků je tato revolta v pořádku.

VIDEO: PODCAST MAMINKA: JAK ZAŘÍDIT, ABY BYLO DÍTĚ V ONLINE SVĚTĚ V BEZPEČÍ?

Podle výzkumu Sharenting, který provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se společností Microsoft, sdílí 7 z 10 rodičů v on-line prostoru informace o svých dětech. Do studie se zapojilo celkem 2481 rodičů. Otázkou zůstává, jaký názor na to budou mít děti těchto rodičů, až na sebe někde "v éteru" narazí. Na to se jich ale většina rodičů při pořizování fotek zřejmě neptá.

Klepněte pro větší obrázek

Když pětinásobná maminka a manželka britského boxera Tysona Furyho Paris Fury zveřejnila na svém Instagramu rodinné momentky, na kterých si některé mladé dívky z početné rodiny zakrývaly obličej nebo si držely ruce přes nos, netušila, jak ohnivou diskusi tím vyvolá. Většina sledujících jí totiž napsala, že tohle odmítavé gesto velmi dobře znají i od svých dětí.

"Kdysi papírové fotky viděl jen omezený počet lidí. Dnes se digitální fotografie (zdarma) okamžitě zveřejňují po celém světě. Není divu, že si teenageři snaží chránit své soukromí," nesly se komentáře v tomto duchu.

Klepněte pro větší obrázek

Podobnou zkušenost má i Šárka, maminka třináctiletého syna. Po několika pokusech pořídit dokonalou vánoční rodinnou fotografii se obrátila na svého teenagera, který si po celou dobu focení zakrýval nos. "Proč to děláš? Je všechno v pořádku? Šikanuje tě snad někdo?" ptala se ho. 

Reakce jejího syna ji zaskočila. "Ne, ale mohl by, pokud zveřejníš moje fotky na internetu bez mého souhlasu!" Chlapec své matce vysvětlil, že nechce, aby jeho kamarádi později našli fotografie na internetu a mohli je použít k zesměšnění.

Šárku přiměl rozhovor se synem k tomu, aby se zamyslela nad tím, do jaké situace ho nevinným sdílením může přivést. "Je fakt, že jako rodiče chceme u svých dětí zachytit všechno. Jejich první krůčky, každý nový zub, rovnátka, zranění, smích i slzy. A pak to všechno bezmyšlenkovitě zveřejňujeme na sítích, aniž bychom se pozastavili nad tím, jak to může dětem v jejich vlastních on-line skupinách uškodit. Koneckonců ani já bych se necítila moc dobře, kdyby se na internetu objevila moje ne zrovna lichotivá fotka," přiznává maminka.

Britská expertka na dětské chování Amanda Jenner považuje současný fenomén zakrývání si nosu za zdravý přístup, jak si děti chrání vlastní identitu. "Je důležité si uvědomit, že tato fáze je normální součástí dospívání, kdy snaha o nezávislost a stanovení osobních hranic jsou pro dítě klíčovými vývojovými milníky."

Máte podobnou zkušenost se svými dětmi? Sdílíte jejich fotografie na sítích? Diskutujte o tom s námi na našem Facebooku.

Sdílíte na sociálních sítích fotky dětí? Po tomto videu už možná nebudete
Témata: Děti, Rodina, Rodičovství, Instagram, Rodiče, Dospívání, Dětství, Fotografie, Sociální sítě, Emoce, narozeniny, bezpečnost na internetu, Microsoft, Identita, Máma, Univerzita Palackého, Nos, Facebook, Sharenting, Zakrývání, Celý obličej