Maminka.czNovorozenec

Mami, tohle mi fakt nedělej!

, Časopis Maminka
27. 1. 2010
Mami, tohle mi fakt nedělej!
Konečně je na světě, říkáte si s radostí a už se nemůžete dočkat, až se vrátíte se svým miminkem z porodnice domů. Nezapomínejte ale na to, že některé věci mohou dítěti vadit a dokonce i škodit.

Těhotenství i všechny jeho nástrahy jste zvládla, za sebou máte i porod a časné poporodní období a teď vás z nemocnice posílají domů s malinkým a hodně citlivým tvorečkem, který se neumí bránit. Jak říká MUDr. Mária Fedorová, dítě je sice tvor odolný, ale některé činnosti mu jeho „zdravé přežívání“ rozhodně neulehčují. Je spousta novopečených maminek, které zapomínají na to, že některé věci se prostě v přítomnosti dítěte nedělají. Někdy je to jen otázka nevědomosti, jindy bohužel sobectví matky. Na druhé straně nemá smysl, abyste se přehnaně strachovala a svého tvorečka měla ve skleněné věži, do které nikdo nesmí. Chce to chvilku, než najdete tu „správnou míru“. Mámou se přece žádná z nás nerodí, ale stává.

Na co si dát pozor doma

„Jednou jsem se na chvilku otočila od postele, kde jsem přebalovala dceru Veroniku a za okamžik ležela na zemi. Řvala jako o život, okamžitě jsme jeli do nemocnice, ale naštěstí se jí nic nestalo, měla jen bouli. Od té doby si dávám velký pozor a i kdyby zvonil telefon, věnuji se jen malé,“ vypráví Mirka Hejduková (32) z východních Čech. Právě to je jedna z nejčastějších chyb, kterých se maminky dopouštějí. A co všechno na miminko „číhá“ v domácím prostředí?

 • Důležité je, abyste miminku zabezpečila teplotní pohodu. Velké výkyvy teplot nemá dítě rádo. Prostor, ve kterém s miminkem jste, byste měla často větrat. Lůžko dítěte ale nepatří do průvanu. Ideální denní teplota je kolem 22 °C. Pokud máte miminko drobné nebo nezralé (předčasně narozené), raději mu přitopte. Noční teplota může být nižší, kolem 20 °C.

 • Používáte nosítka či různé „klokanky“? Tento způsob nošení je sice výhodný, pokud se potřebujete dostat do méně přístupných míst nebo cestovat MHD, neměla byste to ale přehánět. Používejte tento způsob jen po nevyhnutně dlouhou dobu, během transportu. Klokanka rozhodně není prostředek na uklidňování dítěte během dlouhých hodin. Nošení v šátku je ovšem už trochu jiná záležitost...
 • Autosedačka jako sedátko pro mimi. Podle neonatoložky Fedorové je tenhle způsob sezení naprosto nevhodný. Miminko vás sice hezky kouká a máte ho pořád po ruce, ale dítě je v sedačce hodně skrčené, takže může docházet k omezení dýchání a také z neurologického hlediska nejde o žádoucí způsob polohování. „Poloha v autosedačce dokonce zhoršuje gastroezofageální reflux (blinkání dítěte). Proto dítě doma raději noste, chovejte, nechte rozhlížet se v postýlce nebo na zemi na vhodné podložce. Nosítka, klokanky, sedačky a šátky používejte až během vycházek,“ radí lékařka.
 • Přebalovací pult může znamenat potenciální riziko pádu. Není důležité vybrat ten nejparádnější, nejdražší, ale především takový, který je bezpečný a praktický. Musí být stabilní a měl by mít vysoké okraje. Nikdy nenechávejte dítě při přebalování nebo jiné manipulaci samotné, vždy ho hlídejte a jednou rukou přidržujte. Pád z přebalovacího pultu bývá u velmi malých dětí jednou z nejčastějších nehod.

Vůně, pachy a zvuky

„Asi po dvou týdnech po návratu z porodnice se malý Honzík najednou začal odvracet při krmení a odmítal moje mléko. Zkoušela jsem všechno možné, ale vždy, když se ke mně přiblížil, začal nešťastně plakat,“ vypráví Jana Zimová (25) z jižních Čech. Když se jí dětská lékařka zeptala, zda náhodou nebere nějaké léky nebo nezačala používat nějakou jinou kosmetiku, přišla na to, že jejímu synovi vadí vůně krému, kterým se začala mazat. „Děti jsou obecně hodně citlivé na různé parfémy a vůně, působí na ně agresivně a vyvolávají u nich nelibé pocity a podráždění,“ vysvětluje dr. Fedorová. Na co si dát tedy pozor?

 • Pokud chcete použít svůj oblíbený parfém nebo lak na vlasy, nikdy ho neaplikujte v okolí dítěte, ale raději v jiném pokoji. Pokud kojíte, budete se pravděpodobně muset na nějakou dobu parfému vzdát. Některé děti opravdu odmítají prs hlavně kvůli silné vůni.
 • Cigarety by vůbec neměly ve vaší maminkovské kabelce být! Cigaretový kouř považujte za stoprocentně zakázaný v okolí miminka. „Je to pro dítě nepříjemný pach, zhoršuje mu dýchání, zvyšuje riziko vzniku alergie a astmatu, snižuje odolnost organismu, a výrazně tím zvyšujete možnost vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence. Metabolity prostupují i do mateřského mléka, které pak dítě často odmítá,“ varuje před kouřením lékařka.
 • Ani drogy a jiné omamné látky ke kojící mamince nepatří. Kromě všech známých nežádoucích účinků na organismus matky způsobují i zhoršení vnímání, nižší koncentraci, špatné spánkové návyky a mohou nepřímo ohrozit dítě a způsobit dokonce i úraz či smrt. „Obecně platí, že všechny léky byste měla během kojení užívat jen po poradě s lékařem nebo lékárníkem. Velké množství léků totiž prostupuje do mateřského mléka a mohou ovlivnit organismus dítěte, jeho zdravotní stav a další vývoj,“ dodává MUDr. Mária Fedorová. I když, na druhé straně, Paralen vašemu děťátku rozhodně neublíží…
 • Patříte mezi milovnice dokonalého pořádku a čistoty? Nic proti tomu, ale pamatujte na to, že v přítomnosti miminka byste měla dbát i na správný výběr čisticích prostředků. Téměř všechny jsou totiž hodně koncentrované, s výraznou vůní a velké množství z nich uvolňuje do ovzduší chlor, který děťátku rozhodně nesvědčí. Proto si „chemii“ a práci s ní ponechte raději na dobu, kdy je dítě na dlouhé - procházce s babičkou.
 • Máte pořád puštěnou televizi? Vypněte ji! Prostředí, ve kterém vyrůstá vaše dítě, kde spí nebo tráví svůj čas, by mělo být klidné a zbytečně puštěná televize - ani jako kulisa - v ní nemá své místo. Vhodnější je hudba, a to spíše klidnější s nízkou zvukovou intenzitou. „Hlasitá, dynamická muzika působí na dítě rušivě a vyvolává jeho neklid,“ dodává lékařka.

Nebezpečí číhá i venku

S miminkem rozhodně nechcete a nebudete jen sedět doma, ale určitě rádi vyrazíte na čerstvý vzduch. Zpočátku však vybírejte místa s nízkou koncentrací lidí, vhodná je vycházka v parku, v lese, kde není v ovzduší velká akumulace virů a bakterií.

 • Vyhýbejte se hromadné dopravě a nákupním centrům. Klimatizovaný vzduch a velké množství lidí jsou v tomto období pro malé dítě prakticky bez imunitního systému rizikové.
 • Když jdete ven, oblékněte mimi podle délky procházky a také podle povětrnostních podmínek. I tady platí, že velké teplotní změny není novorozenec v tomto věku schopen zvládnout.
 • Pokud jdete ven, zkontrolujte, zda kočárek funguje tak, jak má -tedy hlavně brzdy apod.

Netřeste s miminkem!

Malé děti často pláčou, a někdy je to pro maminky velmi náročné. Snažte se ale zachovat klid a nikdy s dítětem netřeste. Tzv. shaken baby syndrom (syndrom třeseného dítěte) je hrubé zacházení s děťátkem, při kterém dochází k poranění mozku. Poranění hlavičky je rozdílné od případného pádu z postele nebo přebalovacího pultu. Mozek maličkých dětí je citlivý na všechny formy otřesů, hodů a úderů. Třesení miminko ohrožuje na zdraví, a vy byste to neměla nikdy dělat!

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Puštěná televize, Nákupní centrum, Riziko pádů, Potenciální riziko, Denní teplota, Shaken Baby Syndrom, Přebalovacího pult, Fakta, Neděle

Mohlo by vás zajímat
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Štír Pokud jste se s partnerem přes týden pohádali, máte o důvod víc sekat dobrotu. Jenže vám se nechce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Andrea, Justína, Damir

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné