Maminka.czZajímavosti

Mamince je 48 a s manželem mají neuvěřitelných 22 dětí. Pořád jim to nestačí, plánují další

Simona Procházková 3.  7.  2024
Jsou spolu už pětatřicet let a na svých dětech jsou naprosto závislí. Britští manželé Sue a Noel Radfordovi vidí největší smysl života výhradně ve své početné rodině. Ačkoli to zní neuvěřitelně, byla tahle máma téměř 20 let svého dosavadního života těhotná.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Manželé vychovávají 22 vlastních potomků, do budoucna se nebrání pěstounství nebo adopci dalších dětí, kterým by rádi poskytli milující domov. Nejstarší ratolesti totiž postupně vylétají z rodinného hnízda, a Sue s Noelem tak plánují další případné rozšíření své početné party. „Vzhledem k věku již další biologické děti mít nebudeme, rádi bychom si nějakého mrňouse osvojili. Až naši nejmladší trochu povyrostou, budeme o tom vážně přemýšlet,“ prozradila Sue.

VIDEO: Ivka Sovadinová, maminka 9 dětí

Máma i babička v jednom

Nejstaršímu ze synů Radfordových (Noelův syn z předchozího vztahu) je dnes už 34, kromě něj mají manželé ještě 29letou Sophii, 28letou Chloe, 26letého Jacka, 24letého Daniela, 22letého Lukea, 22letou Millie, 20letou Katie, 19letého Jamese, 18letou Ellie, 17letou Aimee, 16letého Joshe, 14letého Maxe, 13letou Tillie, 11letého Oscara, 10letého Caspera, 8letou Hallie, 7letou Phoebe, 6letého Archieho, 4letou Bonnie a 3letou Heidie. V roce 2014 přišli ještě o syna Alfieho, který se narodil mrtvý.

Syndrom prázdného hnízda

„Když se naše starší děti začaly postupně stěhovat pryč, bylo pro mě jako mámu velmi těžké a hodně zvláštní nemít je stále všechny pohromadě. Děsím se představy prázdného hnízda, ale vím, že to samozřejmě jednou přijde. Nemůžete své děti držet, když je milujete, musíte je nechat roztáhnout křídla a žít jejich sny,“ svěřuje se Sue. 

Nevěstou v sedmnácti, první dcera v devatenácti

Manželé se poznali před 35 lety, kdy bylo Sue pouhých 13 let. Vzali se, když oslavila 17. narozeniny. Teenagerská láska vydržela už více než tři desetiletí. „Původně jsme si mysleli, že budeme mít maximálně tři děti, postupně se naše názory měnily a s každým dalším miminkem jsme byli šťastnější. No a dopadlo to tak, že jsme nejpočetnější rodinou ve Velké Británii,“ smějí se manželé a pokračují: „Na našich dětech jsme absolutně závislí, není to ale určitě závislost v negativním slova smyslu, která omezuje a ubíjí, je motivována bezmeznou láskou.“

Maminka sedmi synů a její hektický život: 4 pračky prádla za den, 200 plenek týdně. A když je večer klid, nudí se

Děti nám pomohly překonat manželskou krizi

Sue a Noel provozují už dlouhé roky vlastní rodinnou pekárnu. Dnes se jim daří, před lety ale málem zkrachovali a hrozilo, že přijdou o dům. Ocitli se ve velmi špatné finanční situaci, která přímo ohrožovala celý jejich život, což se samozřejmě projevilo i na manželském vztahu, který si prošel obrovskou krizí.

„Pořád jsem si říkala, že tohle prostě nemůžeme zvládnout. Když se ale dnes ohlédnu zpátky, vidím, že naše manželství a vzájemný respekt a láska stojí na opravdu pevných základech. To poznáte právě až v tak extrémně vypjatých situacích. Určitě nám při hledání východiska pomohly právě naše děti. I díky nim jsme to nevzdali. Mohli jsme se utopit nebo se naučit plavat. A my se rozhodli plavat,“ vzpomíná Sue.

Ráno jako na vojně, pět praček denně

Být dvaadvacetinásobnými rodiči samozřejmě obnáší nepředstavitelnou každodenní zátěž a manželé přiznávají, že si sotva stihnou pořádně popovídat. Sue vstává pravidelně v sedm ráno, aby zahájila „ranní vojenskou operaci“, jak nazývá chystání snídaní a svačin, zatímco Noel je již tou dobou v práci.

„Některé děti chtějí kaši, jiné cereálie s jogurtem, další vajíčka nebo zapečený toast. Máme přesně daný režim a stanovené pořadí, jak se vystřídat v koupelně, starší pomáhají mladším s oblékáním (každý má ‚přiděleného‘ sourozence), vše musí fungovat jako dobře namazaný stroj,“ popisuje. Když děti rozveze do škol a školek, pouští se do úklidu, což je při takovém počtu lidí v domě zcela nevyhnutelné.

Doma má Sue dvě pračky a dvě sušičky, denně musí tahle maminka zvládnout pět dávek prádla. Jednou týdně vyrazí na velký nákup, za jídlo utratí každý týden průměrně 13 tisíc korun, jejich obří lednička musí být pořád plná.

Neuvěřitelné: Tahle supermáma porodila 12 dětí během 12 let. Učí je doma a ještě se stará o farmu plnou zvířat

Jednou za měsíc jdeme na rande

„Nebereme jeden druhého jako samozřejmost, jsme si navzájem nejlepšími přáteli a snažíme se aspoň jednou za měsíc vyrazit spolu na rande, jen my dva. Naštěstí máme pořád k dispozici hlídání, ti starší se postarají,“ říká s úsměvem Noel.

Někteří lidé na ně pohlížejí podezíravě, občas se objeví i odsuzující poznámky, nebo dokonce nenávistné komentáře na sociálních sítích. Oba se snaží nedělat si z nich těžkou hlavu. „Člověk by měl žít život tak, jak sám chce, a ne tak, jak si představují ostatní. Záleží nám jen na tom, aby byly naše děti šťastné, neohlížíme se na to, co si myslí někdo jiný,“ shodují se manželé.

Témata: Děti, Příběhy, Rodina, Zajímavosti, Inspirativní ženy, Životní příběh, Kuriozita, Sofie, Oscar, Velká Británie, Bonnie, Josh, Alfie, Manžel, Aimee, Láska, Máma, Chloé, Maminka, Sue, Ivka Sovadinová, Hnízdo, Phoebe, Noel, Archie