Maminka.czPříběhy

Mamince v porodnici vyměnili dítě, zjistila to během přebalování

Vanda Stöckbauerová 29.  5.  2024
V září 2023 zažila novopečená maminka Maisie Beth (22) z britského Dorsetu šokující zážitek. Když šla v porodnici přebalit svou novorozenou dceru Isabelle, zjistila, že místo ní drží v rukou cizího chlapečka. Jak se něco takového mohlo stát?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Maisie a její manžel se dlouho snažili o dítě. Když se jim konečně narodila dcera Isabelle, byli štěstím bez sebe. Po porodu trápila Isabelle novorozenecká žloutenka, a tak holčička  podstupovala fototerapii (léčbu modrým světlem).

co je fototerapie?

Novorozenecká žloutenka se projevuje žlutým zbarvením kůže, případně očního bělma a sliznic. Kromě tohoto zbarvení a názvu nemá ale nic společného s virovým zánětem jater. Fyziologická žloutenka se vyskytuje u 45 až 65 % zdravých novorozenců. Ve většině případů není potřeba žádná léčba. Takzvaná fototerapie neboli léčba modrým světlem se využívá u miminek s vyšší hladinou bilirubinu. Ta by totiž mohla způsobit poškození mozkových buněk. Fototerapie je velmi účinná metoda, která změní strukturu molekuly bilirubinu, a ten se snadněji vyloučí z těla močí. Miminka leží v inkubátoru se zakrytýma očima a svítí na ně jasné modré světlo. Tato léčba trvá několik hodina a pak sestřičky novorozence mamince zase přivezou.

Jednoho dne, když Maisie šla přebalit svou dceru, zjistila, že jí personál nemocnice omylem předal cizí dítě – chlapečka.

Maminka pro Metro.uk popsala, jak měla strašný strach, když zjistila, že dítě, které přebaluje, není její. „Okamžitě mě napadlo, že mi někdo ukradl dítě. Po čtyřech letech neplodnosti jsem byla naprosto vyděšená. Myslela jsem si, že jsem o svou dceru přišla.“

V panice se vydala za zdravotnickým personálem. K záměně došlo kvůli tomu, že Maisie byla hodně podobná mamince novorozeného chlapečka. A když jí sestra dítě předávala, spletla si je.

„Moje myšlenka byla, bože, doufám, že si nikdo nevšiml, že jsem se mazlila s cizím dítětem. Bůh ví, co se mohlo stát, mohla jsem ho kojit. Druhá maminka spala na úplně jiném oddělení, než jsem byla umístěna já. Nevím, jestli vůbec věděla o tom, že mám na pokoji její dítě," řekla Maisie. 

Seriál Kukačky se vrací! A s ním i téma záměny novorozenců. Přečtěte si příběhy „kukaččích dětí“, které se skutečně staly

Po tomto incidentu se porodnice veřejně omluvila a ujistila, že záměna byla ojedinělá. Lorraine Tonge, ředitelka porodnice v Dorsetu, uvedla: „Hluboce litujeme jakéhokoli stresu, který tento incident způsobil. Kontaktovali jsme dotčenou matku, abychom jí nabídli podporu a pomoc při vyšetřování incidentu.“

Maisie se svěřila, že když konečně našla svou dceru, cítila obrovskou úlevu. Přestože vše  dobře dopadlo, zdůraznila, jak je důležité, aby nemocnice měla zavedené správné kontrolní mechanismy, které zabrání podobným chybám.

Seriál Kukačky otevírá palčivé otázky: Jak zabránit záměnám miminek? Ptáme se prezidentky Unie porodních asistentek

ČESKÉ PORODNICE – NÁRAMKY PRO DÍTě I MATKU

Aby k záměně miminek nemohlo dojít, je v českých porodnicích zaveden speciální postup. Podle doporučení České neonatologické společnosti má být novorozenec označen co nejdříve po porodu, ideálně během prvního kontaktu děťátka s maminkou. Používá se speciální nerozpojitelný plastový náramek s identifikačními údaji. Identifikační náramek dostává i matka a oba ho mají po celou dobu pobytu v porodnici. Pro zvýšení bezpečnosti značení je možno napsat další nebo duplicitní označení přímo na tělíčko dítěte. Popisování dítěte se provádí 0,5% vodným roztokem genciánové violeti na hrudníku nebo stehýnku dítěte. Porodnice často využívají i pomocná označení postýlky či inkubátoru.

VIDEO: Která základní vyšetření čekají miminko v porodnici? Vysvětluje neonatolog

Témata: Porod, Novorozenec, Příběhy, Porodnice, Kuriozita, přebalování, Isabella, záměna, Léčba, Maminka, Chlapeček