Maminka.czMaminka roku 2023

Maminka 9 dětí Ivka Sovadinová zvládá nejen podnikání, ale i domácí výuku. Dětem neustále vymýšlí a kreslí vlastní učební materiály

maminka roku vas 9.  10.  2023
Ivana Sovadinová, finalistka Maminky roku 2023 v kategorii Maminka podnikatelka, posledních 17 let plně věnuje dětem. V maratonu kojení, přebalování, mytí, krmení, praní a mazlení zvládá navíc i domácí výuku, a k tomu všemu ještě podnikání. Jak to tato usměvavá maminka dělá? A co ji k podnikání přivedlo? Podívejte se na její příběh ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Už jako malá holka si přála mít velkou rodinu. „V 17 letech mně řekli u gynekologa, že žádné děti mít nebudu. To pro mě byla obrovská rána,“ vypráví. Chvíli po svatbě však obavy zmizely jako pára nad hrncem – Ivka otěhotněla. Bylo to pro ni jako splněný sen. „A pak už to šlo ráz na ráz. Měli jsme jedno děťátko za druhým. Vždycky jsem porodila, kojila a zase jsme počali další.“ Dnes má s manželem devět dětí, které vychovávají v malebném statku v podhůří Jeseníků, a jsou za ně oba nesmírně vděční.

Jak zvládá péči o početnou domácnost? „Mně to přijde se dvěma nebo s devíti skoro stejné, akorát jsou větší hrnce a je víc prádla,“ vypráví s úsměvem.

Obětavá maminka se rozhodla žít naplno pro děti, protože to vnímá jako to nejkrásnější poslání. „Být pořád s nimi a všímat si toho, v čem rostou, co potřebují. Myslím si, že je to takové povolání ženy, že je to to nejkrásnější, co žena může dělat,“ říká.

Ivka připouští, že její život nebyl vždy jednoduchý. Řešili vážné nemoci dětí, stavbu domu a samozřejmě finance... Ale obrovskou oporu má v manželovi Vaškovi. Když nebylo peněz nazbyt, začali spolu podnikat. A jak jinak než tvorbou pro děti? U svého statku mají malou truhlářskou dílnu, kde vyrábí dřevěné hračky pro děti (www.domeczech.cz). Jejich dřevěné houpačky Houpee, hračky i stavebnice se staly hitem. 

Ale tím výčet aktivit činorodé maminky nekončí. Díky tomu, že pracuje z domova, má prostor učit děti v domácí škole, vymýšlet a kreslit jim vlastní učební materiály. „S mým podnikáním to začalo prázdninovým deníkem. Já jsem si vymyslela na prázdniny takový prázdninový deník pro děti, který budou doplňovat. Tak budou postupně zjišťovat různé informace, budou navštěvovat různá místa a tak – a nabídla jsem ho dál. Okamžitě se strhla lavina desetitisíců stažení. Psali mně školky, lidi, jestli bych mohla tvořit další materiály,“ vypráví.

Úspěch prázdninového deníku odstartoval její nekončící tvoření na www.sikulik.cz. Ivčiny kresby a projekty vznikají během vaření, kojení, úklidu a učení přímo na míru pro děti, které jsou jí inspirací i hnacím motorem. „To, co potřebují děti do školy, nebo to, co si přejí, tak jim vyrobím, nakreslím jim materiál, potom ho převedu do digitální podoby a dám ho na prodej v PDF,“ vypráví.

Ivka by chtěla účastí v soutěži všechny maminky povzbudit, aby se nebály realizovat své nápady. „Žít naplno pro děti je úžasné,“ dodává.

Co pro ni znamenají její ratolesti? Je pro ni důležitá příroda? Podívejte se na video medailonek v úvodu článku a 17. října nezapomeňte sledovat finálový galavečer.

Finalistky Maminky roku 2023: Toto jsou maminky podnikatelky

Témata: Maminka roku 2023, Kojení, Nejlepší video, Maminka roku 2022, materiál, Domácí výuka, Maminka podnikatelka, podnikání, Maminka, Výuka, Houpee, Děti, PDF, Ivka Sovadinová, Jeseník